Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo që ai zgjedh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas rastit të 17 vjeçarit nga Graçanica, Ilija Ivic i cili prej më shumë se tri vitesh është pjesë e klubit Flamurtari ku këtë vit është angazhuar në juniorët dhe ka ndeshje edhe me ekipin e parë.

Kurti ka shkruar në Twitter se Ilija Ivic ka qenë subjekt i izolimit nga strukturat ilegale të Beogradit.
“Dje, një djalë 17-vjeçar në Graçanicë, Ilija Iviq, ishte subjekt i izolimit nga strukturat lokale të ndikuara nga Beogradi për shkak të dëshirës për të luajtur me shqiptarët. Marrëveshjet si të vetme nuk mund t’i rregullojnë problemet e dikujt me racizmin apo urrejtjen ndaj të tjerëve. Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo që ai zgjedh”, ka shkruar Kurti.
Yesterday, a 17 year old boy in Gracanica Ilija Ivic, was subjected to segregation by Belgrade influenced local structures for wanting to play with Albanians.
Agreements alone cannot remedy one’s problems of racism and hatred of others.
Let Ilija play freely wherever he choses.
Albin Kurti (@albinkurti) February 22, 2020
Ilija Ivic ka marrë ftesë nga përfaqësuesja U19 e Kosovës në futboll dhe si pasojë prindërit e të riut janë pushuar nga puna në komunën e Graçanicës.
Ivic në një intervistë për Telegrafin, kishte treguar se te Flamurtari është pritur shumë mirë nga shokët e ekipit dhe ndihet si në shtëpi, ndërsa ka marrë ftesë edhe nga Përfaqësuesja U19 e Kosovës.
Për këtë akt të serbëve ka reaguar ashpër edhe Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit të Kosovës.
Nuk ka munguar as reagimi i ambasadorit gjerman në Kosovë.
Ndërkohë Telegrafi ka kontaktuar edhe Drejtorin Sportiv të Flamurtarit, Arbnor Morinën i cili ka njoftuar për rastin që i janë larguar prindërit nga puna.
“Ne sot u njoftuam nga djaloshi për rastin që i janë larguar dy prindërit nga puna. Menjëherë kemi kontaktuar me FFK-në për ta njoftuar me rastin”.
“Jemi shokuar si klub me këtë vendim të disa qarqeve, por që ne i qëndrojmë pranë futbollistit tanë”, ka thënë Morina për Telegrafin.
Ilija Ivic ka luajtur për të gjitha grupmoshat e Flamurtarit për të arritur në ekipin e parë. /Telegrafi/

Related posts:

Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Shqyrtimi i Ligjit për paga mund të zgjasë me muaj
Kadri Veseli was live.
Vermiform
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Si duket e ku gjendet shkronja 'C' në gjuhën shqipe, çka janë gjysma dhe çereku në matemat...
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
Për sulmet fizike ndaj Mjekëve reagon Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Vëllezërit Shoshi prej Zvicra ndihmojnë fshatin e tyre në kohë pandemie
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Venulë
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Më në fund reagon Oda e Mjekëve ndaj sulmit të Dr.Bujar Gashi
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Uran Ismaili: Shpresoj që Gjykata Kushtetuese do të marrë vendim shpejt dhe në favor të mjekëve
Vicioz
Nesër merret vendimi, SBAShK-u paralajmëron grevë dyorëshe të premten
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Unë jam Kirurg!
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
Në Spitalin e Ferizajt gjatë vitit 2018 u lindën mbi 15oo foshnje dhe u kryen 1161 operacione në kir...
Aspirina
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
Haradinaj premton përkrahje për përmirësimin e kushteve në QKMF të Deçanit
Të nderuar qytetarë Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe sfiduese me virusin COVID-19. N...
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Mjekët, objekt sulmi në vendin e tyre të punës
Ushqimi për diabetikët apo për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
VEZIKULË - Çka është Vezikula?
Manipulimi me shifra i Blerim Sylës
Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?
Parku i qytetit në Podujevë në lloç dhe i “pushtuar” nga bërlloku
Facebook vjen me pamje të re – Gazeta Koha Jone
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve
Kostoja e sëmundjeve kronike të veshkave
Ismaili: Rrezikshmëri e ulët për coronavirusin në Kosovë
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Portali “Infermierët për Shqipërinë” manipulon listën e fituesve
Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e ...
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Infermierët dhe Edukimi në vazhdim
Deputetët Lekaj dhe Haxhiu kishin kontakt me infermierin e prekur nga Coronavirusi në Spitalin e Gja...
Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!
Vezikovaginal
Asgjë nuk ndodh rastësisht!
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
OMK shpreh ngushëllime për vdekjen e dr. Abaz Krasniqit
Is mechanical ventilation for Covid19 being overused!?
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Diaspora ndihmoi Kosovën me afër 700 mijë euro, për të luftuar koronavirusin
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 TË SHËRUAR ME COVID-19! Sot më 01.04.2020 në Laboratorin...
Destan Gashi, njeriu që i njeh damarët e gurit
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Çfarë është vetkontrolli i gjirit?
Nxjerrja e kundërligjshme e vendimeve gjyqësore
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Urime Pashkët të gjithë besimtarëve të krishterë! Sot, besimtarët katolikë dhe protestantë në Kosovë...
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Grevë
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Are women getting incorrect treatment?
Ja çka shkruan Dr.Halil Krasniqi për Qeverinë e re
Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Shkruaj tri lloje të receptorëve që ndodhen në lëkurë:
Marrëveshja Kolektive - Ligji i Punës
Qytetarë të dashur! Ju lutemi ti përmbaheni rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe mos dilni në gr...
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Dr.Arbër Morina: Statusi i Mjekut
'Austria Airlines' shtyn fluturimet e rregullta deri më 8 qershor
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”

Sat Feb 22 , 2020
Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për 675 milionë dollarë ndihmë për një luftë më efektive kundër epidemisë Covid-19. Në një deklaratë nga llogaria e OBSH-së në «Twitter», Ghebreyesus rikujtoi se pak kohë më parë kanë postuar “planin strategjik […]
Coronavirusi virusi kinez