Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Megjithëse shumë studime kanë konfirmuar shumë herë përfitimet e pirjes së çajit jeshil, ka disa gjëra që duhet të mbani në mend

Për fillim, rekomandohet të konsumoni dy deri në tre filxhanë çaj jeshil në ditë dhe s’ duhet ta tejkaloni atë.

Ka edhe disa gjëra që duhet kushtuar kujdes me rastin e konsumimit të çajit jeshil, transmeton Telegrafi.

Mos pini çaj jeshil menjëherë pasi të keni ngrënë ushqim

Një nga keqkuptimet më të mëdha kur konsumoni çaj jeshil është se Vetëm po të çaji jeshil është i mirë për trurin, lëkurën dhe kockat.

Por, meqenëse trupi akoma s’ i ka tretur të gjitha proteinat që keni marrë me ushqim, konsumimi i çajit jeshil menjëherë pas të keni ngrënë ushqim mund të dëmtojë këtë proces, kështu që do të duhej ta shmangni atë patjetër.

Konsumoni çaj jeshil kur ftohet pak

Jo vetëm që konsumimi i çajit të nxehtë do ta bëjë atë pa shije, por gjithashtu mund të dëmtojë lukthin dhe fytin tuaj.

Mbani çajin tuaj të gjelbër të ngrohtë dhe kurrë shumë të nxehtë.

Green tea vs black tea Old hands question science when it comes to deciding which tea has the most health benefits

Mos pini çaj jeshil në stomak bosh

Çaji jeshil përmban antioksidantë të fortë dhe polifenole të forta që mund të rrisin prodhimin e acidit në stomak.

Çaji jeshil përmban antioksidantë dhe polifenole të forta që mund të rrisin prodhimin e acidit në stomak dhe të prishin tretjen. Do të ishte ideale ta konsumoni këtë çaj midis vakteve.

Mos shtoni mjaltë në çajin e nxehtë

Shumica prej nesh pëlqen të shtojë mjaltë në çajin jeshil që është një alternativë e shëndetshme për sheqerin dhe ka shije të mirë.

Sidoqoftë, Vetëm po të shtoni mjaltë në çajin e nxehtë të gjelbër, ka shumë të ngjarë që vlera ushqyese e mjaltit të shkatërrohet.

Mos merrni ilaçe me çaj jeshil

Shumë njerëz pinë tableta me një filxhan çaji jeshil në mëngjes. Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme që përbërja kimike e tabletës mund të përzihet me çaj jeshil duke çuar në aciditet.

Kjo është arsyeja pse rekomandohet të pini tabletat me ujë të thjeshtë, shkruan Times Of India.

Shumë çaj jeshil s’ është një zgjedhje e mirë

Vetëm derisa çaji jeshil është i shëndetshëm, s’ do të thotë që mund ta pini në sasi të pakufizuar. Ashtu si çaji ose kafeja, çaji jeshil gjithashtu përmban kafeinë.

Marrja e tepërt e kafeinës mund të shkaktojë dhimbje koke, letargji, letargji, nervozizëm dhe ankth.

Shumë çaj jeshil gjithashtu mund të zvogëlojë thithjen e hekurit në trup. Sigurohuni që të mbani dy deri në tre gota në ditë.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page