© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Mes faktorëve të ndryshëm, shëndeti ynë bazohet edhe tek përthithja e një sërë nutrientësh, nga kombinimi i të cilëve mbështeten funksione thelbësore të organizmit tonë. Në gamën e nutrientëve që s’ mund të mungojnë në një dietë të shëndetshme, është edhe kaliumi. Por për çfarë bëhet fjalë specifikisht dhe cilat janë benefitet që sjell në trupin tonë?

Kaliumi është një makroelement dhe një makromineral, ose një prej mineraleve për të cilat trupi ynë ka nevojë për sasi të mjaftueshme që të sigurojë mirëqenien e vet. Bëhet fjalë për një prej mineraleve më të pranishme në trupin tonë. Në një individ të rritur gjenden rreth 180 gramë.

Kaliumi merr pjesë në funksione të ndryshme trupore si:

Merr pjesë në kotnraktimin e muskujve, përfshirë dhe muskulin e zemrës

Favorizon rregullimin e ekuilibrit të lëngjeve dhe mineraleve në qeliza

Ruan presionin e gjakut në nivele normale duke minimizuar efektet e kripëës

zvogëlon humbjen e indit kockor i cili ndodh gjatë plakjes

Në rastet e mungesës së kaliumit, mund të ndodhin ngërçet muskulore, ose kontraksione të pavullnetshme të muksujve. Kaliumi, veç të tjerave:

-Favorizon diurezën

-Vepron në muskulaturën e stomakut dhe zorrëve duke kontrastuar ngërçet

-Ndihmon në parandalimin e gurëve të veshkave dhe suporton eliminimin e citratit të tepërt

ku ndodhet kaliumi

Kaliumi gjendet në një numër të madh ushqimesh. Mes atyre më të këshilluara për të siguruar kaliumin janë:

Lakrat

Brokoli

Spinaqi

Asparagët

Domatet

Fasulet dhe bizelet, sidomos të thata

Banane

Fiq

Rrush

Kajsi

Kivi

Frutat me lëvozhgë

Nevojat ditore për kalium përllogariten rreth 3 gr në ditë për të rriturit, 5 gr në ditë për gratë shtatzëna dhe për fëmijët nën moshën 3 vjeç janë mjaftueshëm 800 mg në ditë.

Simptomat e mungesës së kaliumit

Kur verifikohet një mungesë kaliui në trup mund të shfaqen sinjale të ndryshme në organizmin tonë, mes të cilave:

 Lodhje

Spazma dhe ngërçe muskulore

Çrregullim i rrahjeve të zemrës

Të vjella

Ndryshim i humorit

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.