Kuçi viziton Gjilanin, zotohet për zgjidhjen e problemit të ujit të pijshëm


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, gjatë një vizitë në Komunë e Gjilanit ka premtuar mbështetje për zgjidhjen e çështjes së ujit të pijes dhe impiantit të ujërave të zeza për  këtë qytet.

“Janë tri ligje që Qeveria i ka dërguar në Kuvend, Ligji për Rishikim të buxhetit, për menaxhimin e pandemisë dhe rimëkëmbje ekonomike dhe këto janë ligje të rëndësisë esenciale dhe pa miratimin e këtyre Kosova shumë shpejt do të futet në kolaps”, tha ministri Kuçi.

kurse, kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka falënderuar ministrin Kuçi për vizitën dhe njëherit ka thënë se lajm i mirë është që është ratifikuar në Kuvendin e Kosovës impianti për ujëra të zeza.

“Sot jam i nderuar që në Gjilan pres ministri Blerim Kuçi, i cili ka ardhur për të parë nga afër gjendjen në komunën tonë në situatë pandemie dhe duke e njoftuar për angazhimet tona për shëndetin publik të qytetarëve dhe shëndetin e ekonomisë në fokus investimet publike që Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit ka në rajonin e Gjilanit”, ka thënë Haziri.

Në vazhdën e vizitave në këtë komunë, Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit  Blerim Kuçi, ka vizituar kompaninë regjionale të ujërave K.R.U. “Hidromorava” në Gjilan, ku është njoftua nga menaxhmenti i kësaj ndërmarrje për sfidat me të cilat po përballen si shkak i pandemisë dhe në furnizimin me ujë të pijes.

Sipas një njoftimi për media, Kuçi i ka ofruar mbështetje kësaj kompanie, që qytetarët e Gjilanit mos të kenë probleme në furnizimin me ujë.

“Ne u fokusuam te një projekt, i cili do të jetë zgjidhja adekuate për një fazë afatshkurtër. Do të jetë një projekt që do të ndihmojë kalimin e gjendjes së thatësirës. Ne u dakorduam për këtë projekt që qytetarët e Gjilanit të mos kenë problem çështjen e furnizimit me ujë. Jemi të gatshëm që t’i ndihmojmë kompanisë për një projekt që e bënë zgjidhjen konkrete të furnizimet me ujë”, deklaroi ministri Kuçi pas takimit.

në atë kohë, Muhamet Suliqi, kryeshef ekzekutiv i kompanisë “Hidromorava”, ka falendëruar ministrin Kuçi për vizitën si dhe e ka njoftuar me problemet që po has kjo kompani.

“Falënderoj ministrin për vizitën, ku për së afërmi u njoftua për gjendjen e Hidromoravës, me të cilin bsieduam rreth sfidave që përballet kompania jonë,  për gjendjen emergjentepandemisë dhe tash për tash jemi duke e menaxhuar mirë situatën”, tha ai.

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuçi, gjatë vizitës në Gjilan ka vizituar dhe ka inspektuar punimet e Shkollës “Thimi Mitko”, ku për së afërmi u njoftua për zbatimin e masave të efiçiencës së energjisë dhe në izolimin e ndriçimin e objektit të kësaj shkolle, projekt i cili do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Pjesë e vizitës së  Kuçi në rajonin e Gjilanit ishte edhe inspektimi i punëve në ndërtimin e platosë “Mirusha”.​

Që nga viti 2019, Komuna e Gjilanit ka pasur problem me furnizim të ujit të pijshëm, për shkak të mungesës së reshjeve të shiut.Related posts:

Situata ka dalë jashtë kontrollit
Shpërthim i madh në kryeqytetin libanez Bejrut
Ismaili e quan Zemajn "partner të krimit" pas shfuqizimit të rregullativës për çmimoren e barnave
Nga nesër mot me shi
E rrahu kunati, burri polic e kap për fyti dhe e dëbon gruan nga shtëpia
Bosnja, Kroacia dhe Serbia raportojnë për qindra raste të reja me COVID-19
Ndalohet qarkullimi i automjeteve motorike në rrugën 'Galip Badivuku' në Vushtrri
Konstituohet Kuvendi, nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Lutfi Haziri njofton për një vdekje nga COVID-19 në Gjilan
Muzeu i Kosovës pasurohet me “Veshjen e Rrafshit të Dukagjinit” të para 6 dekadave
Vota e deputetit të dënuar me burg formoi e rrëzoi qeveri
Paraburgim për dy malishevasit të dyshuar se tentuan ta vrasin kushëririn
225 raste të reja me COVID-19
Këto janë komunat e prekura nga rastet e reja sot me COVID-19
Deputeti Veton Berisha reagon në lidhje me pllakën përkujtimore pa Elizabeta Hasanin
Kamenica shton hapësirat për tretman të pacientëve me COVID-19
Trupi i të vdekurit nga COVID-19 pret 11 orë në Klinikën e Pulmologjisë
I vdekuri nga COVID-19, për 11 orë i shtrirë në Klinikën e Pulmologjisë
Vetëm në rajon të Gjilanit shqiptohen 165 fletëparaqitje për mosrespektim të masave kundër COVID-19
Detaje se si babë e bir sulmuan policët në Mitrovicë për veturën e parkuar
Në 24 orët e fundit 201 të shëruar nga COVID-19
13 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë
Ministria e Ekonomisë tregon arsyet e shkarkimit të bordeve të Ndërmarrjeve Publike
Në kujtim të Elizabeta Hasanit
Ministria e Arsimit gjuan topin tek komunat për kontrollin dhe mbylljen e çerdheve private
Rriten çmimet e prodhimeve bujqësore
Kryetarja e KQZ-së raporton në Komisionin për Legjislacion
Agjencia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Të mbijetuarit e COVID-19 paraqesin rritje të shkallës së çrregullimeve psikiatrike
Kontrolle të shtuara të policisë në Prizren për parandalimin e COVID-19
Anti-Korrupsioni thotë se s' kanë pranuar kërkesë në rastin e kandidatit për rektor, Zenun Halili
Zyrtari i Komunës së Lipjanit bëhet kryesues i bordit të KRU "Prishtina"
Adriana Matoshi zgjedhet aktorja më e mirë e festivalit ‘Fantaspoa’ në Brazil
Gjykata lëshon urdhër-arrest ndaj deputetit kosovar për ta çuar në burg
Driton Selmanaj infektohet me COVID-19
Agjensia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Ish-anëtari i bordit të Postës bëhet drejtues i Bordit të KEK-ut
16 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës
Gjykata e Apelit ende s' ka vendosur për ministren e dënuar nga Gjykata Themelore
Dilemat për kthim në shkolla në kohë të COVID-19
Dorëzohet donacioni me 30 ventilatorë nga Bashkimi Europian
Drejtori i Akademisë së Drejtësisë raporton para Komisionit për Legjislacion
I dyshuari në Suharekë godet me traktor një grua
Grumbuj njerëzish tek objekti i regjistrimit të veturave
Qeveria Hoti shkarkon bordet e emëruara nga Qeveria Kurti
Mitrovicasi arrestohet për rrahje të fëmijëve
600 euro dënim për të akuzuarin se mbajti pushkë gjuetie pa leje
Pesë të arrestuar në rajonin e Mitrovicës pasi s' respektuan masat mbrojtëse
Tre pacientë në intubim po trajtohen në Spitalin e COVID-19 në Vushtrri
I dehuri në Mitrovicë arrestohet për prishje të qetësisë publike
I infektuari me COVID-19 then izolimin në Podujevë
Sekuestrohen 370 kilogramë duhan brenda një shtëpie në Ferizaj
Digjet shtëpia në Lipjan shkaku i kabllos
Mbi 9 mijë të infektuar me koronavirus në Kosovë
A do të jenë shqiptarët e Luginës pjesë e qeverisë së re të Serbisë?
Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19
Gjithkush ka të drejtë të infektohet
Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi
Zyrtari serb i Kroacisë do të marrë pjesë në festimet e “Stuhisë”
Aeroporti i Vjenës ulë çmimin e testit të Covid 19
TikTok do të ndalohet në ShBA Po qe se s' shitet deri më 15 shtator
Testet e antitrupave tregojnë se 2.5% e italianëve janë infektuar me coronavirus
Uji i vaditjes fut në konflikt banorët e Martaneshit me kompanitë e HEC-eve
Ministria e Financave shpall konkurs për Drejtor të Përgjithshëm të Doganës
Mbi një mijë gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë
Parku i qytetit në Prizren i mbushur plotë me qytetarë
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com se pse e la Sandhausenin për St.Paulin
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com arsyen se përse iu bashkua St. Paulit
Ambasada është shtëpia e gjithë mërgatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër
Gjyqtarja e Apelit Shkodër, Lindita Hoxha, përballet me probleme për pasurinë
Nesër s' do të punojë tregu
Rreshteri i policisë që dyshohet se e rrahu babanë, lihet i lirë
Shkolla e harruar e Muzikës dhe Baletit
Roli i ShBA-së i pazëvendësueshmëm në dialog
Inaugurohet ura e re në Gjenovë, pas rrëzimit që shkaktoi dhjetëra viktima
Aksident, vetura për pak sa s' fluturon nga ura në fshatin Komoran
Konfirmimi për shërim nga COVID-19, me anë të telefonit
Një zyrtar i Qendrës për Regjstrimin e Automjeteve në Podujevë, infektohet me COVID-19
424 persona me COVID-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës, 46 në gjendje të rëndë
Shpend Ahmeti jep detaje për hapjen e çerdheve që janë në kompetencë të Komunës
6 të vdekur dhe 101 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Zyrtarja e Komunës së Prizrenit i fton 40 persona në ndejën e martesës
Gjetjet e Auditorit - Komuna e Kamenicës asfaltoi rrugë pa projekt ekzekutiv
Komuna e Skenderajt nënshkroi një kontratë pa pasur buxhet të mjaftueshëm
Vrasja në Gjakovë, arsyetimi i Gjykatës për dënimin e të akuzuarit me 16 vjet burg
Profilet ekzistuese të Arsimit Profesional s' analizohen nga relevanca
Konstituohet Kuvendi i Serbisë
Shoqatat e personave me nevoja të veçanta ankohen për mospërfillje gjatë pandemisë
Shtatë të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve
5 vjet nga miratimi në Kuvend të Gjykatës Speciale
Shefi i OSBE: Përse stafi mjekësor në Kosovë nuk paguhet për orët shtesë?
Shefi i OSBE: Pse stafi mjekësor në Kosovë nuk paguhet për orët shtesë?
Vjosa Osmani takohet me infermierët, përkrah kërkesat e tyre
A e ka pezulluar Kosova lobimin?
Malishevasi pranon se e kishte mbajtur pa leje armën e dajës
126 persona të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
Prishtina dhe Mitrovica me më së shumti raste në 24 orët e fundit
Fushë Kosova nga nesër hap kopshtet private
Blerja e sistemit raketor kinez "shpërfaq thellimin e lidhjeve Serbi-Kinë"
Shqipëri, sekuestrohet pasuria e biznesmenit me dyshimin se rrjedhin nga trafiku i drogës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dyshime se polici i infektuar me COVID-19 vdiq nga pakujdesia e punonjësve shëndetësorë

Wed Jul 29 , 2020
Disa ditë pas lajmit se polici nga Gjakova, Ilir Gjokaj, vdiq pasi u diagnostikua me coronavirus, Prokuroria e Gjakovës ka hapur një hetim penal për të zbardhur dyshimet se ai s’ kishte marrë tretmanin e duhur mjekësor. KALLXO.com mëson se hetimet tashmë janë hapur dhe dyshimet janë në një bocë […]