Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë

Të gjithëve na pëlqen që të flemë më shumë në mëngjes, por sipas një studimi të fundit, të fjeturit më shumë se shtatë ose tetë orë në ditë vjen mund të ndikojë në vdekjen e parakohshme.
Sipas studimit të publikuar në “Journal of the American Heart Association”,  kërkuesit analizuan të dhënat e 74 studimeve të mëparshme që përfshinin më shumë se tre milion njerëz dhe zbuluan se ata që flinin më shumë se dhjetë orë, kishin 30 përqind më shumë mundësi të vdisnin parakohe se ata që flinin tetë orë.
Për më tepër, qëndrimi në shtrat për më shumë se dhjetë orë, ishte i lidhur me një shans të rritur me 56 përqind vdekjeje nga tromboza dhe një shans të rritur me 49 përqind vdekjeje nga një sëmundje kardiovaskulare.
Cilësia e ulët e gjumit lidhej me një shans të rritur me 44 përqind për të zhvilluar sëmundje të zemrës.
Studiuesi kryesor, Dr Chun Shing Kwok nga Instituti i Shkencës dhe Teknologjisë në Mjekësi i Universitetit të Keele, deklaroi: “Gjumi i parregullt është shenjë e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe i duhet kushtuar më shumë vëmendje edhe gjatësisë, edhe cilësisë së gjumit gjatë konsultave me pacientët”.
Ai shtoi se: “Në gjumë ndikojnë një sërë faktorësh kulturorë, shoqërorë, psikologjikë, patofiziologjikë dhe mjedisor si kujdesi ndaj fëmijëve apo anëtarëve të tjerë të familjes, oraret e ndryshueshme në punë, sëmundje fizike ose mendore.”
Studimi, i cili përfshinte dhe kërkues të tjerë nga universitetet e Leeds, Machester dhe East Anglia, raportoi se kërkimi mund të jetë i cunguar, pasi oraret e gjumit u vetë raportuan nga personat dhe se sëmundjet mendore ose fizike mund të kenë ndikuar në oraret ekstreme.

Related posts:

Specialistja më e re e Endokrinologjisë
217 raste, për 24 orë në Emergjencë
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
Pas shuarjes së kryengritjes të komandantit Shaban Polluzha, Masakra e Tivarit është ndër krimet më ...
Si bëhet diagnistikimi i konstipacionit ose kapsllëkut?
Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Rep...
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
Nderojmë sot rënien heroike të bashkëluftëtarit Sadri Zeneli. Ai ishte ndër të parët në Ushtrinë Çli...
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
A e dini se Turqia është një nga rajonet më të pasura në botë me bimë endemike?
Kirurgu Shqiptar emërohet Shef i Klinikës gjermane
Çka është Kontrata e Punës?
3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
Komiteti Teknik i Ekspertëve: S’gjejmë arsye të ndryshojmë strategjinë e testimeve për COVID-19
Cilat janë llojet e dializës?
Rrezikimi i trafikut publik me veprime apo mjete të rrezikshme
Përsëri specializantët ankohen se nuk janë paguar
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Patients Want Doctors To Dress Formal
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës!
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës
Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Vazhdon riatdhesimi: 145 kosovarë u kthyen nga Belgjika në Prishtinë
Nasim Haradinaj akuzon “komandantët e PAN-it”
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
Vitamina C ose acidi askorbik
Metodat moderne për kujdesin ndaj lëkurës
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Ushqimet shqiptare, pjesë e fushatës promocionale të Organizatës Botërore të Turizmit
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
Urdhri Farmacistëve Të Shqipërisë: Farmacitë të hapura gjatë fashës orare të lejuar
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
Gjashtë shkaqet më të shpeshta të ankthit dhe depresionit
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Kandidatët për drejtorë në pesë Klinika të QKUK-së
Mjeku nga Kosova merr mirënjohje nga Gjenerali i NATO-së
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Ja sa dënohet përhapja e virusit HIV
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Ambasada e Kosovës në Zvicër me njoftim të rëndesishëm për bashkatdhetarët
Kadri Veseli was live.
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
prej 1 maj “Wizz Air” planifikon të rifillojë fluturimet prej Vjena
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Nesër merret vendimi, SBAShK-u paralajmëron grevë dyorëshe të premten
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
"Mjekët dhe infermierët ikën në Gjermani", Rama replikon ashpër me komentuesin
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 04.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Mo...
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Mjeku eci 2 orë në këmbë, shpëton pacientin
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Dikur i ndjekur politikisht, sot udhëheq kompaninë e tij të telekomunikacionit në Innsbruck
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
Ajo që ishte e nevojshme por nuk u bë, përbën shkelje. Presidenti ka vendosur të anashkalojë nenin 8...
Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
Ja struktura e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Kimete Berisha: Fundi i hakmarrjes ushqimore të Ramush Haradinajt
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Skandaloze: Pacienti nga Suhereka udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Pri...
Maji, muaj i normalitetit të jetës në Austri
Në Spitalin e Ferizajt gjatë vitit 2018 u lindën mbi 15oo foshnje dhe u kryen 1161 operacione në kir...
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
Ambasada e Kosovës në Austri: 36 qytetarë të Kosovës janë riatdhesuar në Kosovë
A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?
Psikologjia e sjelljes në shoqërinë tonë
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngje...
Vitamina B2 ose riboflavina
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni

Sun Feb 10 , 2019
Sipas ekspertëve të Universitetit të Uashingtonit, dy ose më shumë nga këto simptoma mund të tregojnë depresion, edhe nëse nuk jeni në dijeni të tij. Simptomat e mundshme janë këto: -lodhje dhe mungesë vullneti -dhimbje të papërshkrueshme që nuk kalojnë -shtim i dëshirës për ëmbëlsira ose karbohidrate -kontrolloni oreksin me […]