Tue. May 17th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Acidi folik , Acid folik , Vitamina B9

Kur merret acidi folik gjatë shtatzënisë?

🔸️Merrni çdo ditë në të njëjtën kohë (në mëngjes ose në mbrëmje) me një gotë ujë
🔸️Mund ta merrni para ose pas buke
🔸️Nëse keni harruar, merrni sapo t’ju ketë kujtuar

Kjo vitaminë i parandalon defektet e tubit neural tek bebja.

Është mirë që të merret përpara se të ndodhë shtatzënia dhe të vazhdohet deri në javën 12 të shtatzënisë.

Burimi: Poliklinika “Dr.Memli

 

Leave a Reply