Kurba e COVID-19 në Shqipëri/ Rama: Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja

Kryeministri Edi Rama publikoi sot një grafik që tregon ritmin e përhapjes së COVID-19 në Shqipëri dhe në vende të tjera të rajonit dhe botës. Rama kërkoi nga qytetarët të bëjnë rezistencë në këtë situatë. “Rezistencë, rezistencë rezistencë”, tha Kryeministri, ndërkohë që autoritetet shtetërore kanë vendosur masa drastike për kufizimin e lëvizjes.

“Sa më fort të shtrëngohemi dhe rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja e shigjetës së kuqe, aq më pak viktima e plagë të rënda do te kemi dhe aq më shpejt mund të fillojmë të dalim, pak nga pak, nga ky rrethim i hekurt në mbrojtje”, deklaroi sot Kryeministri Edi Rama.

Rama Fb

Në grafikun e paraqitur nga Kryeministri duket qartë se deri tani kurba e pandemisëCOVID-19 në Shqipëri po rritet me ritme më të ngadalta se në vendet e tjera.

Original Article

Related posts:

Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
Rritet sërish numri i viktimave në Itali nga koronavirusi
Ja si lindi Karantina!
Studimi i fundit: Burrat me nivel të ulët të testosteronit janë më të rrezikuar nga Covid-19!
Urdhri Farmacistëve Të Shqipërisë: Farmacitë të hapura gjatë fashës orare të lejuar
Lajm i mirë/ 4 të shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 44 numri total
Pse fëmijët duket se mbrohen më mirë nga Covid-19 sesa të rriturit?
Vaksina e turbekulozit ka rritur imunitetin e shqiptarëve ndaj Covid-19
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
Nobelisti japonez: Koronavirusi u krijua në laborator, kam punuar 4 vjet në Wuhan, punëtorët aty kan...
Udhëzuesi i OBSH: Si të ushqeheni gjatë karantinës, nga cilat ushqime duhet hequr dorë?
Sa janë të rrezikuara gratë shtatzëna nga Covid-19?
Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e ...
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
Çfarë është koronavirusi?
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Në SHBA testet për Covid-19 do të lejohen të bëhen edhe në shtëpi
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
20 raste të reja me coronavirus
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
Në këtë shtet ofrohen pushime falas për mjekët dhe infermierët e angazhuar në luftë me Covid-19
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Rama flet për përshkallëzimin e masave: Dy javët e para të prillit do mund të na thonë se sa mirë ka...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë

Mon Mar 30 , 2020
Ka tri javë që Shqipëria është prekur nga virusi COVID-19 duke pasur një shtim progresiv të numrit të rasteve të reja dhe i viktimave. Sipas prof. Pëllumb Pipero, mjek infeksionist, situata është kritike: “Rastet e konfirmuara, të prekura nga virusi kanë arritur në 212, me 15 raste të reja në […]