Kurrikulat e profileve të Arsimit Profesional s’janë rishikuar nga viti 2013


Ministria e Arsimit dhe Shkencës është përgjegjëse për rishikimin e kurrikulave ekzistuese të profileve që ofrohen në Arsimin dhe Aftësimin Profesional.

Por pavarësisht kësaj, kurrikulat e këtyre profileve s’ janë rishikuar që nga viti 2013. Kjo është një nga të gjeturat e Auditorit të Përgjithsëm, i cili ka theksuar se MASh ka bashkëpunar edhe me Agjencinë e Punësimit dhe Këshillin Ekonomik-Social dhe ka themeluar një grup punues në vitin 2019, por rishikimi i tyre ende s’ ka ndodhur.

“Rishikimi i fundit i plotë i kurrikulave ekzistuese të AAP-së është kryer në vitin 2013.  Në maj të vitit 2019, Ministria ka marrë vendim për emërimin e specialistëve dhe koordinatorëve për rishikimin e kurrikulave për profilet përkatëse të AAP-së, fillimisht për klasat e X-ta. Rishikimi i këtyre kurrikulave ka qenë i paraparë për t’u përfunduar para fillimit të vitit shkollor 2019/2020 me qëllim që kurrikulat e rishikuara të fillojnë së zbatuari në profilet e AAP-së për klasat e X-ta”, thotë auditori.

Auditori shton se sipas po të njëjtit vendim, është paraparë që rishikimi i kurrikulave të profileve të AAP-së për klasat e XI-ta dhe XII-ta të përfundoj gjatë pjesës së dytë të vitit 2019, respektivisht fillimit të vitit 2020, por ministria s’ ka arritur afatet e parapara për rishikim të tyre.

“Ministria ka bërë rishikimin e të gjitha kurrikulave për klasat e X-ta. Pavarësisht kësaj, një pjesë e konsiderueshme e kurrikulave të profileve të AAP-së (ato të klasave të XI-ta dhe XII-ta) s’ janë rishikuar ende, dhe s’ pritet që të përfundohet me rishikimin e tyre deri në vitin 2021. Kjo tregon që Ministria s’ ka arritur afatet e parapara për përfundimin e rishikimit të të gjithë kurrikulave të AAP-së”, thotë auditori.

Zyra Kombëtare e Auditorit thotë se një prej shkaktarëve për mungesën e rishikimit të kurrikulave të profileve të AAP-së është mungesa e përkushtimit dhe veprimeve konkrete të Ministrisë për t’i kushtuar rëndësi dhe për të prioritizuar këtë sektor.

“Këtë gjë e dëshmon fakti që AAP-ja ende s’ ka kornizë të kurrikulave të veçantë dhe vazhdon të mbetet nën kurrikulën e arsimit parauniversitar. Kurrikula në fjalë është e përgjithësuar për tërë arsimin para-universitar dhe jo domosdoshmërisht i parasheh dhe rregullon nevojat e AAP-së në veçanti”, thotë më tej ai.

Gjithashtu, Auditori thotë se korniza e kurrikulave për Arsim dhe Aftësim Pofesional ekziston si draft që nga viti 2018, mirëpo deri më tash s’ është miratuar, gjë që tregon edhe për neglizhencën e institucioneve përgjegjëse kundrejt AAP-së.

“Shkaktarë për vonesat e fundit në rishikimin e kurrikulave të profileve të AAP-së, sipas informatave dhe dëshmive të pranuara nga personat përgjegjës në Ministri, është edhe vonesa në miratimin e grupeve punuese dhe specialistëve përgjegjës për rishikimin e kurrikulave të AAP-së. Edhe pse listat e specialistëve kanë qenë të gatshme që prej muajit qershor të vitit 2018, ato s’ janë konkretizuar me vendim dhe me aprovim të grupeve punuese deri në maj të vitit 2019”, thekson auditori.

Auditori ka theksuar se mungesa e rishikimit të kurrikulave në mënyrë të vazhdueshme, e sidomos mos rishikimi i tyre për 7 vite, bënë që një numër i konsiderueshëm i IAAP-ve të punojnë me kurrikula të cilat s’ përkojnë me nevojat bashkëkohore të tregut të punës.

“E gjithë kjo ndikon negativisht në sigurimin e vendeve të punës për nxënësit që diplomojnë nga këto profile, pasi që këto profile s’ janë në gjendje t’i pajisin ata me përgatitjen e duhur si dhe me njohuri të azhurnuara teorike dhe praktike që kërkohen nga tregu i punës”, ka thënë më tej ai.

 Related posts:

Shpërthimi në Liban mund të ketë qenë një sulm
Buxheti, kusht për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së
Qytetari plaçkitet në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë, thotë se Policia s' i doli në ndihmë
Parkingu i ri në Dardani të Prishtinës, puseta ekziston por uji prapë mblidhet
Këshilltari për siguri kombëtare shërohet nga coronavirusi
VIDEO – Shpërthen gypi i ujit në një rrugë në Prizren, shkakton vërshime
Mund të bëjmë koalicion me BDI-në, ose me Aleancën për Shqiptarët dhe Alternativën
Të paktën 25 të vdekur dhe më shumë se 2,500 të plagosur nga shpërthimi në Bejrut
608 kosovarë me COVID-19 kanë hyrë në Gjermani
Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, në pritje të një ligji të ri
Osmani padinë dhe kërcënimet ndaj përfaqësueses së OJQ-së 'Pishtarët' e quan kanosje të lirisë së sh...
Skender Hyseni në ShBA, bisedon në telefon me Richard Grenellin
Kemi shfuqizuar Udhëzimin Administrativ për ta rregulluar sektorin farmaceutik
Vjosa Osmani zhvillon bisedë telefonike me homologun nga Turqia
Fajde edhe në kohë pandemie, dy të arrestuar në Gjilan
Pëlcitja e bombolës në Pulmologji, flet mjeku kujdestar
Doktori shqiptar nga Turqia: MSh-së në Kosovë 'i ka humbë rruga në oborr'
Skender Hyseni bisedon me Grenellin, flasin për dialogun
Oda e Farmacistëve kundër Zemajt për shfuqizimin e UA për çmimin e barnave
Pentagoni testoi me sukses një raketë interkontinentale
Nga 4.000 të karantinuarit, 93% vijnë nga vendet ballkanike
Inspektoriati Shëndetësor nis hetimet për vdekjen e 7 vjeçares në një klinikë private në Prishtinë
Të premten mblidhet Kuvendi, shqyrtohet Projektligji për COVID-19
Momenti i shpërthimeve të fuqishme në Bejrut
Situata ka dalë jashtë kontrollit
Shpërthim i madh në kryeqytetin libanez Bejrut
Ismaili e quan Zemajn "partner të krimit" pas shfuqizimit të rregullativës për çmimoren e barnave
Nga nesër mot me shi
E rrahu kunati, burri polic e kap për fyti dhe e dëbon gruan nga shtëpia
Bosnja, Kroacia dhe Serbia raportojnë për qindra raste të reja me COVID-19
Ndalohet qarkullimi i automjeteve motorike në rrugën 'Galip Badivuku' në Vushtrri
Konstituohet Kuvendi, nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Lutfi Haziri njofton për një vdekje nga COVID-19 në Gjilan
Muzeu i Kosovës pasurohet me “Veshjen e Rrafshit të Dukagjinit” të para 6 dekadave
Vota e deputetit të dënuar me burg formoi e rrëzoi qeveri
Paraburgim për dy malishevasit të dyshuar se tentuan ta vrasin kushëririn
225 raste të reja me COVID-19
Këto janë komunat e prekura nga rastet e reja sot me COVID-19
Deputeti Veton Berisha reagon në lidhje me pllakën përkujtimore pa Elizabeta Hasanin
Kamenica shton hapësirat për tretman të pacientëve me COVID-19
Trupi i të vdekurit nga COVID-19 pret 11 orë në Klinikën e Pulmologjisë
I vdekuri nga COVID-19, për 11 orë i shtrirë në Klinikën e Pulmologjisë
Vetëm në rajon të Gjilanit shqiptohen 165 fletëparaqitje për mosrespektim të masave kundër COVID-19
Detaje se si babë e bir sulmuan policët në Mitrovicë për veturën e parkuar
Në 24 orët e fundit 201 të shëruar nga COVID-19
13 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë
Ministria e Ekonomisë tregon arsyet e shkarkimit të bordeve të Ndërmarrjeve Publike
Në kujtim të Elizabeta Hasanit
Ministria e Arsimit gjuan topin tek komunat për kontrollin dhe mbylljen e çerdheve private
Rriten çmimet e prodhimeve bujqësore
Kryetarja e KQZ-së raporton në Komisionin për Legjislacion
Agjencia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Të mbijetuarit e COVID-19 paraqesin rritje të shkallës së çrregullimeve psikiatrike
Kontrolle të shtuara të policisë në Prizren për parandalimin e COVID-19
Anti-Korrupsioni thotë se s' kanë pranuar kërkesë në rastin e kandidatit për rektor, Zenun Halili
Zyrtari i Komunës së Lipjanit bëhet kryesues i bordit të KRU "Prishtina"
Adriana Matoshi zgjedhet aktorja më e mirë e festivalit ‘Fantaspoa’ në Brazil
Gjykata lëshon urdhër-arrest ndaj deputetit kosovar për ta çuar në burg
Driton Selmanaj infektohet me COVID-19
Agjensia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Ish-anëtari i bordit të Postës bëhet drejtues i Bordit të KEK-ut
16 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës
Gjykata e Apelit ende s' ka vendosur për ministren e dënuar nga Gjykata Themelore
Dilemat për kthim në shkolla në kohë të COVID-19
Dorëzohet donacioni me 30 ventilatorë nga Bashkimi Europian
Drejtori i Akademisë së Drejtësisë raporton para Komisionit për Legjislacion
I dyshuari në Suharekë godet me traktor një grua
Grumbuj njerëzish tek objekti i regjistrimit të veturave
Qeveria Hoti shkarkon bordet e emëruara nga Qeveria Kurti
Mitrovicasi arrestohet për rrahje të fëmijëve
600 euro dënim për të akuzuarin se mbajti pushkë gjuetie pa leje
Pesë të arrestuar në rajonin e Mitrovicës pasi s' respektuan masat mbrojtëse
Tre pacientë në intubim po trajtohen në Spitalin e COVID-19 në Vushtrri
I dehuri në Mitrovicë arrestohet për prishje të qetësisë publike
I infektuari me COVID-19 then izolimin në Podujevë
Sekuestrohen 370 kilogramë duhan brenda një shtëpie në Ferizaj
Digjet shtëpia në Lipjan shkaku i kabllos
Mbi 9 mijë të infektuar me koronavirus në Kosovë
A do të jenë shqiptarët e Luginës pjesë e qeverisë së re të Serbisë?
Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19
Gjithkush ka të drejtë të infektohet
Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi
Zyrtari serb i Kroacisë do të marrë pjesë në festimet e “Stuhisë”
Aeroporti i Vjenës ulë çmimin e testit të Covid 19
TikTok do të ndalohet në ShBA Po qe se s' shitet deri më 15 shtator
Testet e antitrupave tregojnë se 2.5% e italianëve janë infektuar me coronavirus
Uji i vaditjes fut në konflikt banorët e Martaneshit me kompanitë e HEC-eve
Ministria e Financave shpall konkurs për Drejtor të Përgjithshëm të Doganës
Mbi një mijë gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë
Parku i qytetit në Prizren i mbushur plotë me qytetarë
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com se pse e la Sandhausenin për St.Paulin
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com arsyen se përse iu bashkua St. Paulit
Ambasada është shtëpia e gjithë mërgatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër
Gjyqtarja e Apelit Shkodër, Lindita Hoxha, përballet me probleme për pasurinë
Nesër s' do të punojë tregu
Rreshteri i policisë që dyshohet se e rrahu babanë, lihet i lirë
Shkolla e harruar e Muzikës dhe Baletit
Roli i ShBA-së i pazëvendësueshmëm në dialog
Inaugurohet ura e re në Gjenovë, pas rrëzimit që shkaktoi dhjetëra viktima
Aksident, vetura për pak sa s' fluturon nga ura në fshatin Komoran

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Survivors of adolescent, young adult ALL may suffer late effects

Sat Aug 1 , 2020
(HealthDay)—Survivors of adolescent and young adult (AYA) acute lymphoblastic leukemia (ALL) may experience late effects, with a high incidence of subsequent endocrine disease and cardiac disease, according to a study published in the August issue of JNCI Cancer Spectrum. Lori Muffly, M.D., from Stanford University in California, and colleagues examined […]