Kush janë “super-përhapësit” e Covid-19 që mund të rrezikojnë një valë të dytë të pandemisë


kurse vendet në tërë botën planifikojnë të lehtësojnë më tej masat e bllokimit, rastet e të ashtuquajturave “super-përhapës” të COVID-19 në Gjermani theksojnë kërcënimin e një valë të dytë të mundshme.

Sipas medieve të huaja, menjëherë pasi gjërat u kthyen në normale në Gjermani më 6 maj, rreth 100 njerëz u infektuan me COVID-19 në një shërbim të kishës ungjillore në Frankfurt.

Disa ditë më vonë, në rajonin veriperëndimor të Saksonisë së Ulët, rreth 20 klientë në një restorant të vogël – i cili po festonte rihapjen e tij – pësoi të njëjtin fat.

Autoritetet gjermane kanë frikë se këto dukuri “super-përhapëse” mund të sjellin në jetë “spektaklin e frikshëm të një valë të dytë”.

Faktori R

“Super-përhapësit” u zhdukën kryesisht nga diskursi mediatik në kulmin e pandemisë. Kur virusi ishte duke u shfrenuar, fakti që disa bartës infektojnë më shumë njerëz sesa mesatarja bëri pak për të ndryshuar pamjen e përgjithshme.

Në terma shkencorë, faktori R i referohet shkallës së riprodhimit të virusit; që do të thotë, numri mesatar i njerëzve që do të infektohen nga secili bartës i COVID-19.

Kjo është variabla esenciale për ndjekjen e rrjedhës së një pandemie, meqenëqë posa R tejkalon 1, përhapja e sëmundjes kërcënon të dalë jashtë kontrollit.

Ministri Francez i Shëndetësisë, Olivier Véran, shpjegoi këtë pikë më 6 prill: “Vetëm po të R është më i madh se 1, një pacient do të kontaminojë më shumë se një person, prandaj epidemia do të rritet në madhësi. Vetëm po të është më pak se 1, pak nga pak pacientët me coronavirus do të infektojnë më pak njerëz dhe kështu epidemia mund të zvogëlohet ose madje të zhduket”.

Kështu, që, siç shkruan France24, përcjell Telegrafi, duhen vetëm disa “super-përhapës” për të bërë një rritje të epidemisë.

Kjo është ajo që dukuri në Korenë e Jugut me pacientin e famshëm # 31, i cili infektoi vetëm një herë më shumë se 100 njerëz në shkurt.

Këto episode “super-kontaminimi” shpjegojnë gjithashtu “si përparoi shpejt epidemia në Bergamo në Itali”.

Kjo është arsyeja pse përhapja e konsiderueshme e sëmundjes në thertoret në SHBA dhe në disa vende evropiane ka shkaktuar kaq shumë shqetësime pasi mbaruan bllokimet.

Nga ana tjetër, “super-përhapësit” përshpejtojnë vetëm një epidemi kur R është tashmë mbi një.

Faktori frymëmarrje

Atëherë, cilët janë “super-përhapës?” dhe pse infektojnë më shumë njerëz sesa ndodh zakonisht?

“Kjo është një pyetje vërtet interesante shkencore”, tha Christophe Fraser, një profesor i dinamikës patogjene në Universitetin e Oksfordit, për botuesin e specializuar amerikan, Science.

Nga ana tjetër, ne tani jemi mirë të vetëdijshëm për llojin e mjediseve ku koronavirusi mund të përhapet masivisht.

Këto janë “tubime të mëdha në hapësira të mbyllura, ku njerëzit qëndrojnë afër njëri-tjetrit për një kohë të gjatë”.

Vende të tilla përfshijnë klubet e natës ku COVID-19 u përhap në Seul në fillim të majit, si dhe baret e mbipopulluara si në rastin e vendpushimit të skive austriake Ischgl – një pikë qendrore për përhapjen e sëmundjes në Evropë në fillimin e pandemisë – dhe kishës së Frankfurtit.

Nga ana tjetër, shkencëtarët mund të parashtrojnë hipoteza vetëm për të punuar se kush mund të jetë një “super-përhapës”.

Këta mund të jenë njerëz me sistem imuniteti relativisht të dobët ose ata që në fazat e hershme të sëmundjes së tyre.

Në të dyja këto raste, ngarkesa virale është ngritur, gjë që sugjeron që ato mund të jenë më ngjitëse.

Por disa kanë spekuluar se frymëmarrja luan një rol të veçantë.

Një person që merr frymë relativisht shpejt, me një frymë relativisht të thellë, ka më shumë të ngjarë të bëhet një “super-përhapës”, theksoi revista Science.

j.l./ dita

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

‘New York Times’ rendit Shqipërinë dhe Kosovën ndër vendet ku mund të shkojnë amerikanët për pushime...
OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë
9 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 207 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 32 pacientë të tjerë
Regjistrohen edhe 8 vdekje të reja nga koronavirusi në Kosovë
Shumë gra e bëjnë këtë dhe s' e pranojnë – Ky gjest i zakonshëm mund të ketë pasoja në shëndetin ton...
FDA: Kujdes nga këta dezinfektues duarsh, po shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim
Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë, gjendja e foshnjës stabile
Shkencëtarët po krijojnë mish me bazë bimore
Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në SHBA
Francë, shkon në 29.965 numri i të vdekurve nga COVID-19
Dr. Visar Zekaj rezulton pozitiv me Covid-19
Japoni, hapen parqet e argëtimit, rregulli i çuditshëm që është vendosur
Buburrecat e shërojnë reumën
Bajrami deklarohet sërish për ndarjen e 170 eurove
Në SHSKUK po trajtohen 268 pacientë me Covid-19
Risia e veçantë në Belgjikë për turizëm brenda kufijve
Zemaj: I kërkova Ambasadorit të Kosovës në Maqedoni të Veriut të adresojë shqetësimet sa i përket lë...
BESNIK PECI: JU FTOJ TË SHOHIM POZITIVISHT mbasi EDHE NATA MË E ERRËT E KA AGIMIN E SAJ
Besnik Peci: Ju ftoj të shohim pozitivisht pasi edhe nata më e errët e ka agimin e saj
“Mami, ti je e shëmtuar”, si t’i përgjigjesh fëmijës pas një fjalie të tillë
Studiuesit zbulojnë sa përqind na mbron maska
Përhapja e coronavirusit me anë të ajrit, pesë gjërat rreth rrezikut dhe mënyrat për të mbrojtur vet...
Në këtë vend u shënuan 100 mijë raste me COVID-10 vetëm për pesë ditë
Raporti i OKB: Virusi s' ishte befasi, shkenca e thotë qartë: Mos ndërhyni në jetën e egër
Sa kohë nevojitet për ta marrë virusin në restorant
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 09.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK: Respektoni masat dhe oraret e lëvizjes
Aprovohet medikamenti rus, vret 77,5% të koronavirusit në 5 ditët e para
82 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Qeveria s' e kalon nismën e Kuvendit për luftimin e COVID-19
77 raste aktive me koronavirus në Gjilan
Ecja mund të ul rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) për 43 për qind
Afro 2 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë
214 RASTE ME COVID-19 DHE 60 TË SHËRUAR!
8 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me Covid-19
Rezultoi pozitiv me COVID-19/ Habit presidenti brazilian, heq maskën para gazetarëve
Rekord i ri infektimesh! SHBA sërish bilanc alarmues
Ky është vendi që bëri maskat të detyrueshme kudo
Pandemia, Parisi bën gati kinemanë që u ofron shikuesve distancim fizik
Fjolla Potoku nga Mitrovica ka nevojë për ndihmë
Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha pozitiv me Covid-19
Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
Tre produkte që nevojitet të përdorni Po qe se jeni djegur nga dielli, jo më kos…
Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua
Themelohet Bordi Qendror për shkollim specialistik
MSH-ja publikon masat e reja anti-koronavirus (FOTO)
Lulet mposhtin Covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë
Qeveria amerikane i jep Novavax 1.6 miliardë dollarë për vaksinën Covid-19
Zemaj: Kemi vendosr t’i angazhojmë 200 profesionistë shëndetësorë
IKSHPK: Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave
Maska e floririt që kushton 4000 dollarë
Lumir Abdixhiu rezulton pozitiv me koronavirus
Bislimi: Asnjë aktivistë dhe asnjë deputetë s' është infektuar me COVID-19, nga tubimi i 12 qershori...
2 viktima dhe 74 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
FOTO: Mesazhe nga qielli për parandalimin e përhapjes së Covid-19, mahnit spektakli i dronëve në Kor...
Pompeo paralajmëron mbylljen e të gjitha aplikacioneve kineze të rrjeteve sociale, përfshirë Tik-tok...
Qentë po përgatiten që të zbulojnë të infektuarit
Çka është acidi 5-hidroksilindolacetik?
Petrit Bylykbashi s’është infektuar për herë të dytë, a gënjeu pacienti?
1 mijë e 678 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vushtrri: Policia has në të infektuaren me koronavirus, inicohet ecuri penale
Sfidat e rihapjes së ekonomive mes rritjes së rasteve me Covid-19 në botë
195 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 44 të shëruar
Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë
“81% PO”, në pyetjen Me kusht që nevojitet të licencohen laboratorë private për testimin e COVID-19
Basri Sejdiu reagon pas shkarkimit: Do të bëj ankesë në inspektoratin e punës dhe gjykatën kompetent...
Si ta dalloni coronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë pothuajs...
Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
Konfirmohet viktima e tretë sot nga COVID-19, është një 84 vjeçare nga Fushë Kosova
Video virale e një të riu në TikTok arrin të tërheq vëmendjen e Disney

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *