Kushtoni vëmendjen këtyre dy përbërësve në përbërjen e sapunit antibakterial, sepse mund të dobësojë imunitetin

Nga frika e infeksionit njerëzit kanë filluar të përdorin gjithfarë mjetesh për dezinfektim të duarve, mirëpo do të duhej të mendoni dy herë se me çfarë i dezinfektoni duart

Është e kuptueshme që njerëzit tani po përpiqen të veprojnë kundër baktereve, por është konstatuar që mjete të caktuara antibakteriale dhe antifungale, të cilat shtohen në disa produkte mund të kenë efekte të dëmshme në sistemin tonë imunitar, transmeton Telegrafi.

Kushtoni kujdes triklosanit dhe triklokarbanit në etiketat para se të blini mjete antibakteriale për duar, thotë dr. Diana Gall.

Bashkimet e fuqishme kimike mund të eliminojnë nga lëkura bakteret e dobishme të cilat jetojnë në lëkurë dhe të cilat do të mbronin trupin tonë dhe do të bënin rrjetën e rëndësishme të sigurisë së imunitetit tonë – shpjegon mjekja.

Triklosani dhe triklokarbani zakonisht mund të gjenden në produkte të konsumit të gjerë siç janë sapunët, detergjentet dhe pastat e dhëmbëve.

Rreziku ka përfshirë zhvillimin potencial të baktereve të cilat janë rezistuese ndaj antibiotikëve, ndryshimin në raportet e hormoneve dhe dobësimin e sistemit imunitar.

– Gjatë pandemisë duhet patjetër të jemi të kujdesshëm në mënyrë që të mbrojmë sistemin tonë imunitar – këshillon dr.Gall dhe shton që më së miri është të shmangen mjetet me këta dy përbërës. /Telegrafi/

Burimi: www.express.co.uk

The post Kushtoni vëmendjen këtyre dy përbërësve në përbërjen e sapunit antibakterial, sepse mund të dobësojë imunitetin appeared first on Telegrafi.

Related posts:

Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
Sëmuret presidenti Thaçi
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
Venerologjia
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
Prof.Dr.Tritan Kalo:Stop dhunës ndaj bluzave të bardha dhe të gjithë personelit mjekësor
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave
Efektet çudibërëse të specit djegës
Dallimi i pagës së infermiereve në Kosovë dhe në shtetet tjera
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e t...
21 vjet më parë, aparati policor dhe ushtarak i Serbisë kreu një ndër krimet më të rënda kundër njer...
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol Haliti
Aspirina
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës
Parma, kryeqyteti i kulturës (virtuale); një udhëtim në heshtje |Revista Monitor
Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Australia merr shembull Kosovën rreth Koronavirusit
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Vertebrat cervikale
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
Agjërimi parandalon shumë sëmundje dhe ripërtërin metabolizmin e organizmit
Alarmante: Numër i madh i tradhtive bashkëshortore te Shqiptarët
Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku
SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 04.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Mo...
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
Gjinekologu Ahmeti u shënjestrua pa të drejt për rastin e të dhunuarës në Drenas
Punëtori i krahut nga Malisheva që rezultoi pozitiv me Covid 19, mbrëmë iku nga Infektiva, sot u lok...
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Në disa Spitale Rajonale gjatë ndërrimit të pasdites dhe natës mungojnë ekzaminimet laboratorike dhe...
Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë
Alkooli dhe dëmet shëndetësore
How To Lose 10 Pounds Even If You Hate Vegetables
Në 24 orët e fundit shërohen 5 personel shëndetësor nga Covid-19, shkon në 27 numri total
Greva e Kirurgëve nuk ka të bëj aspak me politikë
Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Disa këshilla të thjeshta por të domosdoshme rreth bebeve
Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale?
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Epidemiologu suedez kundër planit të qeverisë: Shumë njerëz po vdesin
Benefits, safety, and side effects
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
Manipulimi me prova
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Ministrja: Do të riatdhesohen edhe ata që kanë humbur jetën
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
Merri këto tableta se të ndihmojnë…
Vetëvendosja s'po e lë vdekjen m'u bë LAJM. Kryeministër, i kofsh' fal situatës se ...
Vepra Penale
TRE RASTE ME COVID-19! TESTIMI 2 Sot më 04.04.2020 (01:30 pas mesnate), në Laboratorin e Mikrobiolog...
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik
A është respektuar greva, flet kryetari i Sindikatës
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Familja Gashi, 6 javë e bllokuar nga koronavirusi
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Australia ua ndalon hyrjen të huajve që kanë qenë në Kinë
Syla paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje
'Austria Airlines' shtyn fluturimet e rregullta deri më 8 qershor
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
Mjeku Florant Bushe, Personazhi i Vitit 2019 në Gjirokastër
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Për Mjekët!
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Si duket e ku gjendet shkronja 'C' në gjuhën shqipe, çka janë gjysma dhe çereku në matemat...
Njoftim i rëndësishëm nga Ambasada e Kosovës në Berlin
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Marrja e ryshfetit
Ku zhvillohet dializa peritoneale?
Fitorja e parakohshme ndaj Covid 19
Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Takimet e psikiatërve shqiptarë në Zvicër, shembull bashkëpunimi të mirëfilltë
Arkëtimi dhe pagesa e kundërligjshme
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme

Sun Apr 5 , 2020
Shkencëtarët në Australi kanë nisur testimin në laboratorë të dy vaksinave të mundshme kundër coronavirusit Agjensia kombëtare e shkencës në Australi do të shohë në vijim nëse vaksinat funksionojnë dhe nëse janë të sigurta për njerëzit. Vaksinat e bëra nga Universiteti i Oxford-it dhe kompania amerikane Inovio Pharmaceutical janë përgatitur […]