Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Lakra turshi ishte ngrënë dy mijë vjet më parë, por edhe pse kanë kaluar kaq shumë vite, ajo është akoma një ushqim popullor për shumë njerëz në të tërë botën, si një pjatë dytësore ose pjatë kryesore.

Përveç faktit që lakra turshi është e shijshme, ajo ka shumë përfitime shëndetësore.

Përmban një numër lëndësh ushqyese të tilla si vitamina dhe minerale, të cilat janë thelbësore për rritjen dhe zhvillim.

Vitamina C, K1 dhe B6, hekuri, mangani dhe kaliumi janë vetëm disa prej tyre.

Lakra turshi ndihmon në tretjen e ushqimit pasi përmban probiotikë, kështu që sistemi juaj tretës do të jetë mirënjohës Po qe se përfshini lakër turshi në menynë tuaj të paktën dy herë në javë.

Është gjithashtu e mirë për forcimin e kockave dhe sistemin imunitar, duke ndihmuar në humbjen e peshës dhe luftimin e sëmundjeve të zemrës, andaj mos harroni për këtë ushqim të shëndetshëm, veçanërisht kur kemi temperatura të ulëta dhe sezonin e ftohtë./21Media[ad_2]

You cannot copy content of this page