© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
B07C23D9 9386 40BD B328 A10480F95D12

Lëngu i RASOJIT!🥤🥬

“Lëngu i mrekullive që ndalon plakjen”
Të pakten kështu njihet ne popull… sa është e vërtetë?

➡️Lëngu i lakrës është i pasur me polifenolë, kalcium, magnez, hekur, fosfor, sulfur, kalium, jod si dhe vitaminat A, B1, B2, B6, C, K por dhe acid folik…etj, andaj një gjë e tillë e bënë lëngun e lakres të cilësohet si një pije mkerkullibërëse.

➡️Sapo ta provoni ju do të shijoni gjithë energjinë e pashtershme të fshehur në të. Kjo pije quhet ndryshe Ilaçi i të varfërve pasi është e përballueshme në çmim dhe lehtë përgaditet, gjithashtu lëngu i rasojit mendohet se ka cilësi mjekësore kuruese. Po ashtu të bën të ndihesh i ri, i bukur sepse përmirëson pamjen e lëkurës dhe flokëve.

Lakra përmban shumë polifenolë ose siç njihen ndryshe si antioksidantë e të cilët pakësojnë shfaqjen e sëmundjeve kancerogjene dhe atyre kronike.
Mineralet e rëndësishme që përmban ky lëng e bëjnë atë të rëndësishëm në mbrojtjen e kockave dhe sistemit osteomuskular, por edhe në uljen e tensionit të gjakut.

➡️Vitaminat që gjenden tek lakra dhe lëngu i saj janë të dobishme për sistemin riprodhues, atë imunitar, shëndetin e syve por dhe shëndetin e flokëve, lëkurën, mëlçisë, nervave e shumë të tjera.
Lakra është një burim i shkëlqyer i vitaminës C që ndikon në përforcimin imunitar i cilin ndihmon organizmin të jetë më rezistent ndaj baktereve, virusëve dhe radikaleve të lira.

🔴(Lakra përmban më shumë vitamin C se portokallet, një karakteristikë që e bën lakrën të domosdoshme kundër shumë sëmundjeve.
Lakra nga e cila krijohet langu i rasojit, është një nga 10 ushqimet më të pasura me vitamin K, e cila është thelbësore kundër sëmundjeve të zemrës dhe kockave.)

▶️Lëngu i rasojit ndihmon në përmirësimin e këtyre sëmundjeve:

⏺️Forcon eshtrat dhe sistemin osteomuskular
⏺️Forcon sistemin imunitar
⏺️Ndihmon në uljen e peshës
⏺️Përmirëson metabolizmin
⏺️Detoksifikon organizmin
⏺️Përmban Fibër & Antioksidantë
⏺️Përmirëson dhe Rigjallëron lëkurën
⏺️Sëmundjet kardiovaskolare
⏺️Sëmundjet dhe dobësimin e shikimit
⏺️Përmirëson qarkullimin dhe tensionin e gjakut
⏺️Parandalon dhe kuron ulçerën
⏺️Disa lloje Kancerash
⏺️Ul kolesterolin e keq
⏺️Është laksativ natyral
⏺️Përmirëson punën e Trurit

nga:
Dr. Fidan S. Berisha – Reumatolog
___________________________________________

Së bashku për jetesë të shëndetshme…!

🔊Mos jeto më dhimbje dhe siklet…
🔊Ne ofrojmë mundësi trajtimi…

🎯Për të gjitha konsultat dhe vizitat, mund të na kontaktoni në:
Facebook & Instagram
☎️044/134-138
📧 drfberisha@gmail.com
Termini i obliguar!

#drfidanberisha, #fidanberisha, #osteoartriti, #osteoarthritis, #artriti, #artritireumatoid, #heberden, #nyjetheberden, #artikulacionet, #nyjet, #dhimbja, #duart, #gishtat, #reuma, #reumatologjia, #femrat, #meshkujt, #Pleqëri, #gjuri, #dhimbjaegjurit, #dhimbjaeduarve, #dhimbjaeqafes, #dhimbjaeshpines, #qafa, #shpina, #spondylosis, #osteoporoza, #artritis, #rasoi, #razoji

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.