Lëre beben të qajë

Lotët nuk janë të dëmshëm për foshnjë e cila është e shëndetshme, por janë ventil shfryrjeje i saj dhe nuk do të duhej që patjetër ta ndalni.
Të qarët e bebes nuk duhet shikuar gjithmonë me ankth, sepse të qarët nuk është gjithmonë shprehje e dhimbjes dhe e emocioneve negative, siç mendojnë zakonisht prindërit, thotë Dr Anna Price, autore e studimit.
Bebja e shëndetshme, e cila qan para gjumi, do të ketë gjumë më të gjatë për 30 për qind, ka treguar studimi i Spitalit Mbretëror të Fëmijëve në Melburn.
Studiuesit kanë “shpenzuar” gjashtë vjet në studimin e të qarit të bebeve dhe kanë konstatuar që të qarët është mënyrë e komunikimit.
Kur e lënë beben disa muaj në lot, prindërit e mësojnë që vetë të fle dhe të mos mbështetet në përkundjen e tyre, mbajtjen në prehër, dhënien e qumështit apo lëngut, sepse kjo gjithsesi herët a vonë patjetër duhet të pushojë.
Mënyra e këtillë e edukimit nuk rekomandohet tek foshnjat, të cilat shpesh qajnë sepse janë të uritura, ndërsa te bebet që i kanë mbushur gjashtë muaj duhet mësuar pa racione të natës.
Nëse fëmija zgjohet dhe qan pa arsye, lëreni vetë të fle. Sepse, kur bebja e di që të qarët do t’i sjellë përkundjen në prehër të prindit, lozja me të kurdo që ajo do bashkë me ushqimin e preferuar, do të qajë në çdo kohë.

Related posts:

Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Fillimi i punës - Ligji i punës
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Vincent Sëmundja
Possible treatment strategies for COVID-19
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Si pritet të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve të ardhshme?
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
NJËZET RASTE ME COVID-19! Sot më 06.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ...
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?
Mirë se vini në “Universin e Lindës”
Mjekët po ikin në heshtje, Kosovës i mungojnë 5 mijë punëtorë shëndetësorë
Dr.Besnik Bicaj: Kanceri i zorrëve dhe trajtimi në Kosovë
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e I...
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
“Aderimet” e kardiokirurgëve, nga QKUK në ‘Spitalin Amerikan’ deri te ‘Millenium’
Skuqjet në fytyrë
The Royal College of Anaesthetists, Faculty of Intensive Care Medicine, Intensive Care Society &...
Të nderuar qytetarë Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe sfiduese me virusin COVID-19. N...
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Deputetit i duket çudi e madhe 16 orë me qëndru në seancë
Inteligjenca artificiale kapërcen mjekët në diagnostikimin e kancerit të gjirit
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
Me keqardhje të madhe mësova lajmin e ndarjes nga jeta të aktores sonë të mirënjohur Leze Qena. Tras...
Çka është Sektori publik?
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Hapen xhamitë në Zvicër, rregullat që nevojitet t'i respektojnë myslimanët
Shoqata shqiptare në Kanada dhuroi maska me simbole të Kosovës dhe Shqipërisë
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Rasti i parë me AH1N1 në Durrës
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
Fluturimi i radhës nga Prishtina për në Cyrih
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
Fluturim special sot nga Prishtina për në Itali
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Tritan Kalo: Nuk është sakrificë të qëndrosh në shtëpi, jemi në luftë me një armik të padukshëm, tin...
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
Mjeku që operoi presidentin Thaçi me dedikim emocional për të
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Sejdiu: Ligji për Paga ndal migrimin e mjekëve
Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor
Common foods alter gut bacteria by influencing viruses
SHBA/ Pompeo vlerëson se koronavirusi u shpik nga dikush: Autorët do të mbajnë përgjegjësi
Demenca Alzheimer
Afro 25 mijë familje të varura nga asistenca sociale në Kosovë, me 50 deri 150 euro në muaj!
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
Pothuajse 100 të shëruar nga Covid-19 në Shqipëri
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
Viscera
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
Këto janë sëmundjet që vinë nga ajri i ndotur në Prishtinë
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Shkollimi i fëmijëve nga diaspora do të zhvillohet ndryshe pas Covid-19
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
Qepët mund të ulin rrezikun për sulme të zemrës
Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në
Sa para në vit i merr Fedarata Sindikale e Shëndetësisë nga Punëtorët Shëndetësor?
Using copper to boost immunotherapy
Për Mjekët!
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
Vrasjet dhe zhdukjet e mjekëve gjatë luftës së UÇK-së sipas PHR
Trump ndalon fondet për OBSH-në, e akuzon për keqmenaxhim
Pneumonia virale
Version cefalik
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Kërcënohet doktoresha në Deçan
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
IKSHPK: Rekomandime për Ethet Hemorragjike Krime Kongo
SHSIMP i gëzohet lajmit për dërgimin e ligjit për paga në Kushtetuese
Sulmohen Mjekët Specializantë në QSUT
Hashim Thaçi: Përpëlitjet e Kurtit
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Këngëtari shqiptar, përfaqësues i Zvicrës në Eurovizion, do të ketë një këngë shqip
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat

Mon Feb 11 , 2019
Bebet e lindura në rrethana të ngjashme do të zhvillohen njësoj pavarësisht racës apo gjeografisë, sipas një studimi të Oxford, duke hedhur poshtë idenë se raca apo klasa shoqërore përcakton inteligjencën e tyre. Ekipi i shkencëtarëve mori në studimin zhvillimin fizik dhe intelektual të foshnjave në mbarë botë që nga […]