Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore

Shkruan: Dr.Arbër Vokrri

Ligji për pagat, edhepse nuk besoj se do të dekretohet, i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore. Për shembull mjeku i përgjithshëm i cili i ka 6 vite tejet të mundimshme fakultet dhe 6 muaj praktikë të detyrueshme është graduar për dy koeficientë më poshtë (3.5) se gjykatësi i kundërvajtjeve i cili i ka 3-4 vite fakultet dhe një provim jurisprudence (5.5). Specialisti i mjekësisë me 6 vite fakultet, 6 muaj praktikë dhe 6 vite tjera specializim poashtu është vënë më poshtë se gjykatësi i cili mirret me kundërvajtje, pra me probleme të parkimeve pa leje, të  vozitjes në të kuqen, për fjalosje etj. Ndërsa gjykatësit e qarkut, apelit etj janë graduar shumë më lartë. E të mos flasim për zv.ministrat, këshillëtarët dhe postet tjera që është dëshmuar se mirren pa meritë e pa shkollë.
Infermierëve ligji ua ka barazuar nivelin master me shkollë të mesme.

Farmacistët i barazuan me mjekët, e edhe psikologëve ua dhanë koeficientin 3.2 gati të barabartë me të mjekëve (3.5).

Fizioterapeutëve me bachelor ua dhanë koeficientin 2.8, larg më të madh se të infermierëve me master.

Mjekët edhe në vendet ku paguhen më shumë se presidenti e kanë shkallën më të lartë të vetëvrasjeve e të varësisë nga drogat, shkaku i ngarkesës së hatashme fizike e psiqike. Vështirë të imagjinohet se çka do të ndodhte sikur të trajtoheshin me koeficientë nënçmues si në Kosovë.

Prej kohës së pushtetit të UNMIKut, përjashto shkeljen e kushtetutës me 22 prill 2013, nuk ka pasur ndonjë ligjvënie më të dëmshme në Kosovë.

Related posts:

Të dashur qytetarë të komunitetit Rom, Më lejoni t'ju uroj e përgëzoj për Ditën Ndërkombëtare t...
Në punë pas shtatzënisë; Këshilla efikase
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
Ja 4 arsyet pse përjetoni dhimbje gjatë seksit
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Orari dhe përmbajtja për javën e ardhshme për mësimin në distancë eMësimi - Orari dhe përmbajtja për...
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Haradinaj ne “Çim Peka Live” per krizen ne Kosove
Më gëzoi shumë shërimi i plotë i pesë të infektuarve me virusin COVID-19. Mbetem me shpresë e besim,...
Shoqata shqiptare në Kanada dhuroi maska me simbole të Kosovës dhe Shqipërisë
Çka është Demenca alkoolike? - Kush e shkakton Demencën alkoolike?
Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Dr.Gani Morina: Taksa, Amerika dhe Gishti i thyer, i ngjyer, i ndyer !
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Vampirizmi energjetik
Ventrikular
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
5 Must-Follow Rules If You Want to Get Strong
Vetëm ndryshimi do t’i kthente mjekët në Kosovë
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Qeveria Kurti shfuqizon vendimin e Qeverisë Haradinaj për rritjen e pagave për vete
QKMF e Rahovecit përfiton dy EKG nga kontigjenti Italian i KFOR-it
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Pagat me rritje për punonjësit e shtetit – shfaqet problemi i parë
Nefrologjia
Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
Me masat e reja të Ministrisë së Shëndetësisë, në emër të parandalimit të Covid-19 dhe menaxhimit të...
Pashkët, si festë unike, na kujtojnë rëndësinë e sakrificës, si një nga vlerat më të larta njerëzore...
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Rreziku për sulm të zemrës: Mungesa e gjumit ndërlidhet me shëndet të dobët kardiovaskular
Votat e deputetëve për amendamentet për koeficientët e punëtorëve shëndetësor
Për Mjekët!
Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermani...
KMDLNj: Të pezullohet çdo grevë apo protestë për aq kohë sa zgjatë pezullimi i Ligjit për Paga
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?
Çka është Shëndeti?
Dy futbollistë shqiptarë do të “luftojnë” me njëri-tjetrin për kupën e Austrisë
Presidenti austriak thyen rregullat: Pas orarit të mbylljes, vazhdon “muhabetin” në restorantin e sh...
Vezikorektal
Çfarë e shkakton gjakderdhjen e hundëve gjatë dimrit?
Loja e Shahut dhe COVID-19
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
TELEGRAM NGUSHËLLIMI E nderuara familje Blaku, Me pikëllim të thellë mësuam lajmin për vdekjen e pro...
Ministri Dr.Arben Vitia konfirmon rastin e dyshimt me Koronavirus
Vicioz
Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurg...
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Verapamil
Në 24 orët e fundit shërohen 5 personel shëndetësor nga Covid-19, shkon në 27 numri total
Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
Pacientja e falenderon publikisht Kirurgun Dr.Enver Fekaj
Visceralgji
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
Valla bre e kishit pas dasht shumë këtë Kosovë!
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta
Sot bëhen 12 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta është dokumenti më...
IKSHPK: Rekomandime për Ethet Hemorragjike Krime Kongo
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Vertebrat Torakale
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Rifilloi mësimi në shkollat shqipe të Kantonit të St. Gallenit
Hapet Reparti i Pediatrisë në Gjilan
Paga e avokatit të Telekomit më e madhe se e Pilotit të NASA-s
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Mjeku Shqiptar me 13 tituj shkencor
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?
Oda e Mjekëve akoma nuk reagon për sulmin e djeshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
KOMUNIKATË Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) njofton nxënësit, pr...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve

Wed Feb 6 , 2019
Sot është bërë dita e 53-të e grevës së Kirurgëve.  Kirurgët janë në grevë që nga 17 dhjetori i vitit të kaluar.  Ata në vazhdimësi kanë kërkuar trajtim të dinjitetshëm dhe vlerësim maksimal me koeficient në ligjin për paga e që në fakt nuk ndodhi pasi ata u vlerësuan me […]