Ligji për Pagat sërish në Kuvendin e Kosovës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pritet t’ia kthej Ligjin për Pagat sërish Kuvendit të Kosovës për rishqyrtim.
Këtë vendim, presidenti Thaçi pritet ta marrë së shpejti, pas pranimit zyrtarisht të këtij ligji nga ana e Kuvendit të Kosovës.
KosovaPress mëson se Zyra e Presidentit ka pranuar shumë ankesa dhe shqetësime nga sindikata e shoqata të ndryshme, të cilat vlerësojnë se me këtë ligj u është bërë e padrejtë.
Mundësinë e rikthimit në Kuvendin e Kosovës të Ligjit për Pagat e ka konfirmuar përmes telefonit edhe vetë këshilltari politik i presidentit Thaçi, Ardian Arifaj.
“Për shkak të ankesave të pranuara, kërkesave të sindikatave dhe të shoqatave profesionale, të OJQ-ve, por edhe të shoqatave të veteranëve, presidenti po e shqyrton seriozisht mundësinë që të mos e ratifikojë Ligjin për Pagat dhe t’ia kthej Kuvendit për rishqyrtim”, ka thënë Arifaj.
Përveç tjerësh, kundër projektligjit të ri për pagat kanë reaguar edhe Sindikata e Shërbimit Civil të Kosovës, Sindikata e Administratës Publike të Kosovës, “Operator Sistemi, Transmisioni dhe Tregu Sh.A.” – KOSTT, Sindikata e Pavarur e Judikaturës së Kosovës, Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit Ajror dhe të tjera.

Related posts:

Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Zvicër: 1 në 10 pacientë, të dëmtuar nga trajtimi mjekësor
Hapet Reparti i Pediatrisë në Gjilan
Viridis
Rezultatet e testeve për COVID-19, mbi 50 raste të reja
Autizmi
Të jesh studente e mjekësisë!
Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Austria ndihmon Kosovën me pajisje dhe artikuj mbrojtës
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
Trafiku ajror ndërkombëtar mund t’i kthehet normalitetit vetëm në 2023 |Revista Monitor
https://avmajournals.avma.org/…/abs/10.…/javma.2001.219.1573
Pa alpinistë, më e thjeshtë! |Revista Monitor
Ku po gabohet me Infermierinë e sotme
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Lajm i mirë nga Infektivi, edhe 15 të infektuar fitojnë betejën me COVID-19
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Rreth 700 mijë euro donacione nga diaspora
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Mbi 2 mijë kërkesa të kosovarëve nga diaspora për t’u kthyer në Kosovë
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Ligji për Sigurime Shëndetësore mbeti vetëm në letër
Muzetë e Vjenës rihapen, hyrja falas në disa prej tyre
Fluturimi i radhës nga Prishtina për në Cyrih
Manipulimi me shifra i Blerim Sylës
Ja çka duhet të dini për vitaminën C ?
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
https://bbc.in/2V5ifYM
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
Infemierët janë dora e djathtë e mjekut
Çka është Amniocenteza?
Bërvenica me mjek amë pas pesë vitesh
LAPSH në Cyrih ka një njoftim për prindërit
Sa para në vit i merr Fedarata Sindikale e Shëndetësisë nga Punëtorët Shëndetësor?
A do të kolapsojë shëndetësia kosovare nëse pezullohet Ligji i Pagave?
Kosovarët me viza pune austriake, mbesin në Kosovë
Qytetarë të dashur! Kënga më patriotike që duhet të këndohet nga të gjithë sot pa marrë parasysh etn...
Ikja e trurit: A do t’i fikë dritat mjeku i fundit që largohet nga Kosova?
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
140 punëtorë nga Kosova me viza sezonale arritën në Austri
Ventro
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
This Easy Cardio Swap Will Help You Train for A Half Marathon
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Sot dëshiroj të uroj përzemërsisht te gjithë besimtarët e krishterë, Gezuar Pashkët! Harmonia e tole...
Vertebrat Torakale
Këto janë sëmundjet që vinë nga ajri i ndotur në Prishtinë
Nobel Prize Winner Insults All Doctors
Ngjarje tmerri në Greqi, mjekët zbulojnë abuzimin seksual tek foshnja e vdekur nga Siria
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Mjekja italiane: Le t’ju shërojë Ronaldo se e paguani 1 milion euro në muaj
Ministri Uran Ismaili i ka kërkuar homologut gjerman që mos t’i marrin Mjekët nga Kosova
Shërohen dhe 23 persona nga koronavirusi
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Ventrofiksim i Mitrës
Skenarët e mundshëm, për t’u kthyer në normalitet
Gazeta "Infermierët" do të botohet edhe në formë të shkruar
Mjeku shqiptar, Taulant Muka zbulon terapinë për të luftuar menopauzën
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Frymëzimi në kohën e karantinës
A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Dr.Talat Pallaska: Pionieri dhe doajeni i lëmisë së ORL në Kosovë
Lëre beben të qajë
Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri
Takimet e psikiatërve shqiptarë në Zvicër, shembull bashkëpunimi të mirëfilltë
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Viremi
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Causes of psoriatic arthritis: Triggers and risk factors
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Ja sa dënohet trajtimi i pandërgjegjshëm mjekësor!
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Të nderuar qytetarë Të nderuar partnerë të koalicionit qeverisës Po e bëj publike adresimin që ia ka...
Ventrofiksim
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
Hipnoza regresive apo prapavajtes
Studentja shqiptare shpallet fituese e “Çmimit Kombëtar të Ekselencës” në Kanada
Vicioz
Vrasjet dhe zhdukjet e mjekëve gjatë luftës së UÇK-së sipas PHR
What Your Legs Could Be Telling You About Your Heart Health
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër
Zvicra numëron 2 milionë e 125 mijë të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Gurët në tëmth
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Rukiqi: Vendimi për rritje të pagave ka qenë i gabuar
Pacientja falenderon pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata

Fri Feb 8 , 2019
Gazeta Shëndeti nga burimet e saj ka mësuar se sot do të ketë largim masovik nga Sindikata të Mjekëve dhe Infermierëve të Klinikave të ndryshme të QKUK-së. Ata shprehen se janë të pakënaqur me përfaqësimin e sindikatës ndaj punëtorëve shëndetësorë. Një numër i madh i Infermierëve po konsiderojnë se Sindikata […]