Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese

Një foshnje, i cila ka lindur në madhësinë e një shiringe, vetëm 23 javësh, ka sfiduar “1 milion e një” mundësi për mbijetesën e tij.
Punonjësja e kujdesit Hanna Rose, 25 vjeç dhe partneri i saj, Daniel Bownes, 27 vjeç, sollën në jetë foshnjën e tyre Xhorxh, për të cilin mjekët thanë se nuk do të mbijetonte.
Djali i vogël, nga Nottinghamshire, peshonte vetëm 700g kur lindi në korrik, aq i gjatë sa një shiringë spitali.
Foshnja e vogël kaloi një infeksion të përgjithshëm dhe meningjitin, duke bërë që prindërit dhe mjekët të besojnë se ai kurrë nuk do të jetonte. Por, pas 26 javësh në spital, foshnja u dërgua mrekullisht në shtëpi.
Hanna kishte një shtatzëni normale dhe nuk përjetoi asnjë komplikacion.
Por në 23 javë shtatzënë – pak para kufirit ligjor të abortit – ajo filloi të përjetonte dhimbje.

Related posts:

Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Ismaili përuron ambulancat e reja specialistike në Spitalin e Gjilanit
Benefits, safety, and side effects
Sonte jam i ftuar në një intervistë me Leart Hoxhën në emisionin e tij "Click" - RTV21, në...
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Team Critical Care managing a Central Venous Catheter @Azerbaijan STAY SAFE WEAR PPE
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Me keqardhje mora lajmin për vdekjen e dy qytetarëve tanë, si pasojë e virusit COVID19, në orët e he...
Austria ndihmon Kosovën me pajisje dhe artikuj mbrojtës
Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
How long does it stay in your system?
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
Ja sa dënohet punësimi i personave të infektuar me sëmundje ngjitëse
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Urologët janë akoma në grevë
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Dështoi në reformën në shëndetësi, qeveria finlandeze jep dorëheqjen
15-vjeçari kosovar provoi t’i ikte policisë austriake me motoçikletë
Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t'i sulmuar mjekët dhe infermierët
VEZIKULË - Çka është Vezikula?
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Këngëtari shqiptar, përfaqësues i Zvicrës në Eurovizion, do të ketë një këngë shqip
Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
Ditë më parë në T7 kam thënë se vendimet arbitrare në fillim mund të duken simpatike e të duartrokit...
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
“Wiener Linien” ua vazhdon biletat studentëve deri në shtator
Sipërmarrës të suksesshëm në Zvicër, donatorë të KF "Llapi" në Kosovë
Ja 20 vetitë e pabesushme shëruese të hithrës
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Vezika urinare
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Naim Maloku: Keni vjedhë edhe në varret e Dëshmorëve!
Njoftim lidhur me shërbimet konsullore në Ambasadën e Kosovës në Austri
Ja 100 medikamentet që trajtojnë shumicën e sëmundjeve
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Sigurohet materiali për intervenime në sy
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Qytetarë të dashur! Ju lutemi ti përmbaheni rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe mos dilni në gr...
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
Gastronomet mbushin sheshin e Vjenës me karrige të zbrazëta
Vicioz
Ventrofiksim
Sot dita botërore e shëndetit, sa është pritshmëria për të jetuar e shqiptarëve, si krahasohet me Eu...
Në punë pas shtatzënisë; Këshilla efikase
Ja sa dënohet dhënia e ryshfetit!
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën
Cilët janë Anëtarët e familjes së ngushtë?
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Brugada apo Vdekja e papritur
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Urdhërohet anulimi i ndërhyrjeve kirurgjikale në fundvit, ngaqë nuk ka mjek
Dr.Vigan Vokshi: 24 orë kujdestari dhe pagesa zero
QKUK: Rikthehet në punë aparatura e radioterapisë
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Mjeku Shqiptar në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që vjen në rrugë të pazakontë (Foto)
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
Dr.Blerim Myftiu: Kokëdhembja e tipit “cluster”
Acidi folik
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Arratisja e personit të privuar nga liria
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
Takimet e psikiatërve shqiptarë në Zvicër, shembull bashkëpunimi të mirëfilltë
Një lajm i mirë për Kosovën është renditja e favorshme e Kosovës në raportin e fundit të Indeksimit ...
Shtohet numri i të shëruarve, deri tani në Kosovë, konfirmohen 23 të shëruar me Covid-19 Ka arritur ...
Ushqimi për diabetikët apo për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Gjykata Kushtetuese
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
NJOFTIM Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit, Sh...
Gurët në tëmth
The Best Ways To Deal With Hair Loss This Winter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes

Mon Feb 11 , 2019
Nuk mund ta mohojmë se stresi është një pjesë normale e jetës sonë të përditshme dhe periudha e shtatzënisë nuk bën përjashtim. Shkencëtarët thonë se kjo mund të ndikojë në inteligjencën dhe zhvillimin e fëmijës së ardhshëm dhe shkakton probleme të tjera më vonë në jetë. A është ky stres […]