Lista zyrtare e simptomave të COVID-19 nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve

loading...


Coronavirus është përhapur në të tërë globin, me valët e dyta dhe bllokimet e zbatuara për të ndaluar përhapjen e virusit.

COVID-19 përhapet me anë të pikave në ajër të cilat nxirren jashtë kur një person i infektuar kollitet, teshtin ose flet. Këto pika mund të bien në sipërfaqe ose drejtpërdrejt në njerëz, dhe Nëse një person prek fytyrën  pasi i ka marrë këto pika ato mund të hyjnë në trup me anë të gojës, hundës dhe madje edhe syve.

Meqenëse coronavirusi është një virus i ri, shkencëtarët kanë punuar urgjentisht për të kuptuar se si përhapet dhe si të vaksinohen kundër tij. Tani gjigandi farmaceutik Pfizer dhe partneri i tij i vaksinës BioNTech kanë nisur një vaksinë, me britanikët të parët që e marrin atë.

Mbajtja e maskave, larja e duarve dhe distancimi social janë mënyrat kryesore që qeveria ka këshilluar britanikët të shmangin kapjen ose përhapjen e sëmundjes.

Simptomat e COVID-19 janë përshkruar si ato të gripit, por cilat janë simptomat e hershme?

Simptomat e coronavirusit ndryshojnë nga personi në person dhe mund të jenë më të rënda tek disa njerëz. Në përgjithësi, simptomat e zakonshme janë përshkruar si të ngjashme me gripin: ethe, kollë dhe gulçim.

Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) ka azhurnuar listën e saj zyrtare të simptomave, shkruan Express.co.uk.

Kjo do të thotë që lista e plotë e simptomave të CDC për COVID-19 është:

  1. Temperaturë

  2. Kollitje

  3. Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje

  4. Ethe

  5. Dridhje e përsëritur me ethe

  6. dhimbje muskulore

  7. dhimbje koke

  8. dhimbje e fytit

  9. Humbje e re e shijes ose erë

CDC shpjegoi se një nga nëntë simptomat mund të shfaqet diku nga dy deri në 14 ditë pas ekspozimit ndaj virusit. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se simptomat më të zakonshme të COVID-19 janë ethet, kolla e thatë dhe lodhja.

Në faqen e internetit të OBSH-së thuhet: “Disa pacientë mund të kenë dhimbje, bllokim të hundës, dhimbje fyti ose diarre. Këto simptoma janë zakonisht të lehta dhe fillojnë gradualisht. Disa njerëz infektohen por kanë simptoma shumë të lehta”. /Telegrafi/

The post Lista zyrtare e simptomave të COVID-19 nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve appeared first on Telegrafi.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *