Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania mban rekordin në Europë

Në luftën kundër Koronavirusit duket që rol vendimtar do të kenë kapacitetet spitalore. Shqipëria renditet ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve në spitale në raport me popullsinë, po ashtu edhe Spanja dhe Italia, të cilat deri më tani janë më të goditurat  nga pandemia në Europë. Nga ana tjetër renditet Gjermania, e cila mban rekordin në Europë, duke reflektuar kështu se kapacitetet spitalore janë një faktor për luftën kundra Covid-19.

Shqipëria renditet ndër vendet me numër të ulët shtretërish spitalorë në raport me popullsinë. Sipas të dhënave që ka publikuar Instituti i Statistikave përllogaritet se ka 3 shtretër në dispozicion për 1000 banorë, duke u renditur kështu e shtata për nga numri i ulët në krahasim me vendet e BE-së dhe ato të rajonit.

Krahasuar edhe me vendet e rajonit, Shqipëria ka një diferencë të dukshme. Në Malin e Zi sipas të dhënave të Eurostat mbi numrin e shtretërve dhe të popullsisë, dhe përllogaritjet e Monitor, ka rreth 3.9  shtretër për 1000 banorë, pasuar nga Maqedonia e Veriut me 4.4 dhe Serbia me 5.6.

Vendet e prekura më së shumti në Europë nga Koronavirusi, Italia dhe Spanja, numri i vdekje ka kaluar edhe Kinën, vendin nga ku pati zanafillën virusi kanë gjithashtu një numër të ulët shtretërish, me një diferencë shumë të ulët më Shqipërinë. Kështu në Itali sipas Eurostat ka 3,2 shtretër për 1000 banorë, vetëm 0,1 më shumë se tek ne, ndërsa në Spanjë ka 3 shtretër për 1000 banorë, apo 0,1 më pak se Shqipëri.

Në kahun tjetër qëndron Gjermania. Në ekonominë më të madhe të Bashkimit Europian, të dhënat më të fundit të publikuara në Eurostat tregojnë se numri i shtretërve spitalorë për 1000 banorë është 8.1, duke mbajtur kështu rekordin në Europë. Gjermania është një nga vendet që po vuan prej kohësh pasojat e plakjes së popullsisë, duke rritur kështu edhe kërkesën për shërbime shëndetësorë.

Për këtë i nevojiten edhe më shumë kapacitete spitalore, por edhe burime humane. Së fundmi, Gjermania është shndërruar si një magnet për mjekët e huaj, veçanërisht nga vendet e lindjes, ku përfshihet edhe Shqipëria. Shifrat tregojnë se numri i shqiptarëve që u shpërngulën për arsye punësimi në Gjermani ka shënuar rritje të vazhdueshme dhe pjesa më e madhe e tyre kanë lidhur kontrata punë në sektorin e përkujdesjes shëndetësore (mjekë dhe infermierë).

Vendet e tjera me një numër të lartë shtretërish për 1000 banorë janë Austria me 7.5, e ndjekur nga Bullgaria me 7.2, Hungaria me 7 dhe Çekia me 6.9.

Ndërsa ndër vendet me numrin më të ulët renditet Suedia, ku sipas përllogaritjeve për 1000 banorë ka 2.4 shtretër në dispozicion. Me një diferencë të ngushtë, Mbretëria e Bashkuar dhe Danimarka kanë 2.6 shtretër për 1000 banorë, të ndjekura nga Turqia me 2.8, Irlanda me 2.9 dhe Spanja me 3.

Burimi: Monitor

Related posts:

Që të jesh Mjek…
Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Ja pse nuk iu merr gjumi edhepse jeni të lodhur!
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Ky është sekreti i një lëkure të bukur dhe imuniteti të fortë
Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mj...
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
Rubikon: Ish-kryeministri Ramush Haradinaj
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/85865
Pacientja falenderon pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
20 mijë e 972 analiza, për katër ditë në QKUK
Heqja dorë nga duhanpirja gjatë pandemisë, rritë shanset për të luftuar kundër coronavirusit
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
7 Tips Better Ways to Remove Acne on Your Face
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
Të afërmit e pacientëve shqiptarë
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
The Royal College of Anaesthetists, Faculty of Intensive Care Medicine, Intensive Care Society &...
Historia e mjekësisë
Pasi fitoi betejën me COVID-19, Dhimitër Kraja rikthehet sërish në shërbim
Besnik Tahiri nuk i sqaron kriteret për përcaktimin e koeficientit
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Mjeku Shqiptar i cili jeton dhe punon në Suedi
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
Dr.Haxhi Avdyli: nga nesër shumë punë na presin
Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
Mbi 60 mostra për coronavirus merren nga Gjilani
Rifilloi mësimi në shkollat shqipe të Kantonit të St. Gallenit
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Muzetë e Vjenës rihapen, hyrja falas në disa prej tyre
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Austri – Kosovë - Austri: Nisën linjat e rregullta të autobusëve
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Vigor
Të gjithë e kritikojnë Mjekun...
Vezikocelë
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
Çka është Demenca e përzier?
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Mbikëqyrja e pandërgjegjshme e trafikut publik
150 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Cyrihu në Prishtinë
Ja për sa orë e hapi Kina Spitalin e ri për koronavirusin
“Avokati i Popullit e dërgoi në Kushtetuese Ligjin për paga edhe pse do t’i merrte 600 euro më shumë...
Pas shuarjes së kryengritjes të komandantit Shaban Polluzha, Masakra e Tivarit është ndër krimet më ...
Masakra e Rezallës, kryer mizorisht 21 vjet më parë, është një tjetër dëshmi e gjenocidit të shtetit...
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Fluturimet nga Prishtina në Zvicër dhe Gjermani
“Rrisin xhiron e bizneseve” – Gazeta Koha Jone
Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
149 shtetas kosovarë u kthyen nga Zvicra në Kosovë
Jennifer Aniston rrëfen se vuan nga agorafobia
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme! Hulumtimet në Kinë zbulojnë fakte...
Antibody Test Intepretations
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Virusi vdekjeprurës kinez: Dyshohet për rastin e parë në Kosovë
Dënoj rëndë sulmin të ulët të bërë ndaj gazetarëve Nebih Maxhuni e Diamant Bajra, si dhe kameramanit...
Të jesh a të mos jesh mjek
Uran Ismaili po konsiderohet Ministri më i mirë prej pasluftës në Shëndetësi
Vitamina B2 ose riboflavina
Ja si funksionon Organizmi
Gazeta Express dhe Gazeta Shneta sërish plasojnë fake news kundër mjekëve shqiptarë
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
Cilat teste diagnostike përdoren për konstipacion ose kapsllëk?
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Ja 5 arsyet pse femrat nuk shijojnë seksin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Udhëzues thelbësor për të kuptuar statistikat në lidhje me COVID-19

Mon Apr 6 , 2020
Përgatiti dhe përshtati ne shqip: Dr.Erisela Dino, Specialiste e Shëndetit Publik Gjatë kësaj pandemie COVID-19, do të dëgjoni ose lexoni për shumë numra të ndryshëm. Ky eshte nje udhëzues i shkurtër për t’ju ndihmuar në këtë kohë të vështirë dhe të pasigurt te pergatitur nga Royal Statistical Society (Shoqata Mbretërore […]