Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “ Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër , mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe , personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë të bëjnë me pandeminë  me të  cilën bota po lufton tash e 12 muaj.

I pyetur fillimisht se sa i rrezikshëm është mutacioni  ri i virusit , i cili ka përfshirë tashmë dhjetëra shtete në , ai tha: “Mutacionet  në përgjithësi janë fenomen natyror që ndodhin te viruset, dhe te mikrobet tjera.  Deri me tani i kemi diku rreth 4000 mutacione që kanë ndodhur me koronavirusët në përgjithësi.Disa prej këtyre mutacioneve s’ kanë asnjë rëndësi klinike  në disa raste mund të shkaktojnë ndryshime të rëndësishme. prej këtyre ndryshimeve ka ndodhur në Britaninë e madhe vitin e kaluar”.

Mutacioni i virusit i cili u përhapë deri  70% më shpejtë në 3 muajt e fundit të -tës në Britaninë e Madhe, ndikojë që ai të përhapet edhe në shtete tjera me po atë shpejtësi.

Sipas Prof. Lul Rakës  në aspektin klinik s’ ka ndonjë ndryshim prej varianteve tjera, por arsyeja pse përhapja e shpejtë është lajm i keq, është derisa zvogëlohen kapacitetet e trajtimit të rasteve të shumta dhe kemi më shumë vdekje si pasojë e kësaj por jo si pasojë e variantit më të vështirë.

ndërsa gjatë intervistës Raka u pyet edhe  për imunitetin e tufës, Po qe se Kosova e ka arritur që mbi 60% të popullatës me e përfundu virusin, ai tha “ jo s’ e kemi kaluar këtë përqindje, megjithëse s’ e di numrin e saktë, por ne s’ e kemi arritur imunitetin e tufës, derisa ajo nënkupton 2/3, madje sipas studimeve ky numër duhet të jetë edhe më i madh se 2/3, dmth diku 60-70%.

Festat e fundvitit, ardhja e bashkatdhetarëve, vizitat e shumta pa mbrojtëse, dhe fushata politike në të cilën gjendemi do të ndikojë që Janari të ketë një rritje të rasteve.

Ndër shumë pyetje që iu drejtuan doktorit gjatë 50 minutave në intervistën për portalin “ Jonë” më te shumtat fokus kishin  vaksinën kundër COVID-19.

fakt interesant që Raka e ka ndarë me lexuesit e portalit “Familja Jonë” është se personat që janë në Penicilinë s’ bënë me e marr vaksinën anti-COVID.

pas raste të reaksioneve anësore të rënda te disa pacient të cilët ma herët kanë pasur reaksione të rënda alergjike, andaj në këto raste kur kemi në Penicilinë, ose tjera me simptomatologji të rëndë si vështirësi në frymëmarrje, paraqitje e akneve reaktive, s’ preferohet të merret kjo vaksinë”.

I pyetur se sa është e sigurt vaksina që doli në treg dhe u testua, e tashmë  ka hyrë edhe në përdorim profesori Raka tha që në historinë e njerëzimit, vaksinat janë një prej zbulimeve më të rëndësishme, të cilat kanë luajtur rol të jashtëzakonshëm në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Momentalisht i kemi mbi 20 sëmundje të cilat parandalohen me vaksina, dhe brenda një viti në shpëtohet jeta e mbi 3 milionë njerëzve nga vaksinat tha ai, duke shtuar se rastet e sëmundjeve dhe vdekjeve në kanë rënë ndër vite si rezultat i imunizimit.

ndërsa për vaksinën e fundit kundër COVID-19 mikrobiologu Raka për “Familja Jonë” tha: “ e efikasitetit të kësaj vaksine janë të jashtëzakonshme. Askush s’ ka  pritur që 95% do të jetë efikasiteti i saj. Optimistët më të mëdhenj kanë thënë 60-70, ndërsa 95% është i jashtëzakonshëm”.

Ai ka shtuar që kjo vaksinë është realizua me shpjetsinë e frymës pandemike, derisa i ka ndihmuar, derisa Po qe se dikur janë dashur mbi 18 muaj për testim deri të prodhimi, tani është realizuar më shpejtë derisa COVID-19 ka përfshirë botën.

Për këto dhe shumë informata tjera rreth pandemisë mund të i gjeni në linkun e intervistës më poshtë.

https://fb.watch/2UC11FnwYN/

Postime të ngjashme