Luleakulli – Bima që Ndihmon Organizmin të Jetojë Gjatë


Në latinisht, emri i luleakullit është ‘sempervivum’ dhe përkthehet ‘ jeto përgjithmonë,’ duke rrëfyer kështu vetitë e mrekullueshme të saj.

Luleakulli përdoret shpesh në mjekësinë popullore për shkak të aftësive luftuese kundër inflamacionit dhe nxitëse të urinimit.

Luleakulli përmban taninë, vajra esencialë, acid malik, rrëshirë, acid methanoik e të tjerë.

Shumë studime kanë konfirmuar se luleakulli përmban flavonoidë dhe . Luleakulli mund të përdoret në formën e lëngut, yndyrës dhe çajit.

Në formën e çajit, kjo bimë e njohur përdoret për të trajtuar lëndimet, çarjet e lëkurës, ulçerën, hemoroidet, parazitët në zorë, acarimet e fytit apo diabetin (sëmundjen e sheqerit).

Në artikullin e mëposhtëm të do të zbuloni se si të përgatisni çajin e luleakullit.

Përbërësit për trajtimin e dhembjeve

  • 200 mililitra ujë të nxehtë
  • 2 gjethe të luleakullit të grira hollë.

Përgatitja:

Hidhini gjethet në një çajnik dhe hidhni sipër tyre ujin e nxehtë. Lërini të qëndrojnë për 2 orë dhe më pas kullojeni lëngun.

Pini çerek filxhani përpara çdo vakti 3 deri në 4 herë në ditë.

Ky çaj është i dobishëm kundër diaresë, dhembjeve të barkut dhe dhembjeve të veshit.

Vetëm po të vuani nga , konsumoni çdo mëngjes një gjethe të freskët të luleakullit.

Përbërësit për kurën që pastron organizmin

  • 500 gramë luleakulli
  • 1kg mjaltë

e luleakullit duhet t’i copëtoni dhe t’i shtypni me dorë në një enë të thellë. Shtoni mjaltin dhe përziejini të gjithë përbërësit. Lërini të qëndrojnë në një vend të ngrohtë për 7 ditë.

Më pas, konsumoni një lugë gjelle çdo mëngjes me bosh dhe hani vetëm pas dy orësh.

Kjo kurë natyrale pastron organizmin nga toksinat dhe përshpejton metabolizmin.

Luleakulli kundër hemorroideve

  • 300 gramë gjethe luleakulli të shtypura fort,
  • 750 gramë mjaltë lulesh
  • 1

Vendoseni limonin e qëruar në ujë dhe shtoni një lugë çaji me sodë . Lërini për një orë dhe më pas lajeni limonin dhe prijeni në feta.

Këto të fundit së bashku me gjethet e luleakullit duhen grirë së bashku dhe më pas tuli i formuar duhet kulluar me anë të një nape. Lëngu dhe duhen përzier me një lugë druri.

gjithë e krijuar duhet mbajtur në frigorifer. Çdo mëngjes përpara ngrënies duhet të konsumoni një lugë çaji. Kura duhet ndjekur me përpikmëri për një muaj e gjysëm./

Postime të ngjashme