Manipulimi me shifra i Blerim Sylës

Manipulimi me shifra i Blerim Sylës i cili aktualisht është Kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë duket se nuk është asgjë tjetër pos një “tentativë përpëlitëse” për t’i “dëmtuar” Kirurgët të cilët po qëndrojnë stoikisht ndaj kërkesës për rritje të pagës përkundër presioneve, kërcënimeve dhe veprimeve tjera dashakeqe të personave të ndryshëm që sipas Kirurgëve janë të njohur për ta.
Por ky veprim që nga shumica e Kirurgëve po konsiderohet si vepër tepër inferiore dhe poshtëruese, në bazë të një veprimi të thjeshtë matematikor del se Blerim Syla po gënjen dhe manipulon skajshmërisht publikun.
Nuk është e vertetë që Kirurgët kanë kërkuar 4000 euro, koeficienti 10 nuk përkon me 4000 euro por përkon me 2390 euro e cila kur tatimohet rezulton 2151 euro, pra Blerim Syla i ka fryrë shifrat për 1849 euro më shumë. 
Për të pasur një pagë 4000 euro duhet të jetë koeficienti 17 i cili në fakt nuk ekziston fare. Koeficienti më i lartë në bazë të ligjit të pagave konsiderohet të jetë 12 dhe kjo për Presidentin e Kosovës.
Kirugët kanë thënë për Gazetën Shëndeti se Blerim Syla po e tregon fytyrën e vërtetë, dhe po shihet se interesat e kujt i mbron dhe kundër kujt është dhe këta Kirurgë kanë paralajmëruar se shumë shpejt do të dalin nga kjo Sindikatë të cilën e përfaqëson Blerim Syla./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Fitorja e parakohshme ndaj Covid 19
Ja në cilin shtet prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët kujdestarojnë bashkë me mjekët
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngje...
Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
Ja ku u krijua Coronavirusi!
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
Mjekja nga Kosova shpëton turisten në Velipojë
Rasti i parë me AH1N1 në Durrës
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
EKSKLUZIVE, PRESIDENTI THAÇI NË PRESSING
https://bbc.in/2V5ifYM
Dhënia e ryshfetit zyrtarit publik të huaj apo personave të huaj zyrtar
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vde...
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Alkooli dhe pasojat e tij tek të rinjtë
Koronavirus: Shfrytëzoni fondin e kompensimit për familjet në vështirësi
Dr.Haxhi Avdyli: Shëndetësia po lulëzon për Uran Ismailin, por jo për pacientët
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
Shoqata „Kraja“ në New York ka shpërndarë 110 paketa ushqimore në Krajë Ulqin dhe Tivar
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Ndikimi i ndërhyrjeve estetike në jetën psikike dhe emocionale të pacientëve
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
QKUK: Emergjenca për 1 javë trajtoi 643 pacientë Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare...
Greva e Kirurgëve vazhdon
Sot pasdite bisedova me zonjën Ferdonije Qerkezi nga Gjakova, në ditën që u mbushën 21 vjet prej kur...
Të jesh apo të mos jesh i pranishëm në lindje
Parku i qytetit në Podujevë në lloç dhe i “pushtuar” nga bërlloku
Sulmohet mjeku dhe polici në Gjakovë
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Rëndësia dhe nevoja për njohjen e dhënjes së ndihmës së parë
Kushtetuesja pezulloi Ligjin për Paga, çka i konvenon atyre ky vendim?
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
Dr.Roza Allabashi, shkencëtarja shqiptare në kiminë e ujit
Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF
Frymëzimi në kohën e karantinës
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Historia e mjekësisë
Lajm i mirë/ 4 të shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 44 numri total
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Si quhet organi embrional përmes të cilit ushqehet embrioni i gjitarëve?
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
Haradinaj: Zvarritja e ligjit për paga, skenar i qëllimshëm
Sot kujtojmë martirët e vrarë mizorisht nga kriminelët serbë para 21 viteve në fshatin Beleg të Deça...
Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë
Shëno me renditje të rregullt elementet e harkut refleksiv.
Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
What bleeding gums mean for people with diabetes
Cilët janë faktorët e rrezikut për konstipacion ose kapsllëk?
E konfirmon Ministria e Financave: Pagat e muajit dhjetor dalin me rritje për sektorin publik
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Austria ndihmon Kosovën me pajisje dhe artikuj mbrojtës
Urime Pashkët të gjithë besimtarëve të krishterë! Sot, besimtarët katolikë dhe protestantë në Kosovë...
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
Reagon QSUT ndaj dhunës mbi mjeken specializante të Kirurgjisë
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini kafe me stomakun bosh
Ide për të inkurajuar jetesën aktive
PËR 5 VJET BIE NATALITETI MBI 30% NË KOSOVË
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Shërohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, del nga Infektivi
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
Mjeku eci 2 orë në këmbë, shpëton pacientin
Sa aktivitet fizik duhet të kryejnë fëmijët dhe të rinjtë?
Në Kosovë rreth 95 për qind e fëmijëve janë të vaksinuar
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Sot dita botërore e shëndetit, sa është pritshmëria për të jetuar e shqiptarëve, si krahasohet me Eu...
Viskoz
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Kur gratë shkelin gratë...
Të dashur miq, Besoj e keni vërejtur që nëpër media, e sidomos në rrjetet sociale, po zhvillohet nj...
Marrja e ryshfetit
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Kush mund të udhëtojë në Gjermani
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bota sot kremton historinë, kulturën dhe identitetin rom. ...
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Dry mouth at night: Causes and treatments
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)
Çka është fotoreceptori?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Mon Jan 14 , 2019
Adriatik Kelmendi përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka shkruar se do të duhej t’u ndalohej me ligj greva dy sektorëve shëndetësisë dhe arsimit. Ndaj këtij shkrimi ka reaguar Dr.Leonard Bytyçi i cili ndër të tjera e ka quajtur Adriatikun edhe Kuller. Për më shumë shikoni postimin […]