Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro

Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro

Maqedonia e Veriut ka vendosur të rrisë pagat e personelit mjekësor në vend.
Kjo është bërë e ditur nga ministri i Shëndetësisë, Venko Filipç, i cili tha se rritja do bëhej në përputhje me marrëveshjen kolektive të arritur me dy Sindikatat (Sindikata e Pavarur për Shëndetësi, Farmaci dhe Mbrojtje Sociale dhe Sindikata e Qendrës Klinike), shkruan Ina-online.net.
Sipas tij, nga muaji shkurt mjekët specialistë do t’i kenë pagat nga 100 mijë denarë (1600 euro). Gjithashtu rritje të pagave do të ketë edhe për personelin shëndetësor.

Për infermierët do ketë 20-23% rritje, për mjekët e përgjithshëm 25%, 15% për bashkëpunëtorët shëndetësisë si dhe 5% rritje për punëtorët teknikë. Nga rritja e pagave janë të përjashtuar administratorët e shëndetësisë.

Related posts:

Mbi 600 mjekë janë të papunë në Kosovë – kjo po i detyron ata të ikin në BE
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Ja çfarë ligji i ri për familjen në Gjermani
Venoz - Fjalor Mjekësor
Sot pranuam një pako me ndihma mjekësore nga Turqia që do të ndihmojë në betejën kundër COVID-19. Kj...
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
Sot kujtojmë me pietet dëshmorët e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, të rënë në një nga betejat më të l...
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Veriu sot ka nevojë për shërim, jo për 'çlirim'. I nderuari z.Kadri Veseli, Nuk dua të ar...
Dr.Desaret Murati: Depagliflozina ulë ndjeshëm komplikimet e Diabetit tip 2
Vinorelbine
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?
Kinë – Rritet në 812 numri i viktimave nga koronavirusi
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës
Sot kujtojmë me dhimbje dhjetëra martirë të cilët u vranë mizorisht 21 vite me parë në fshatin Burim...
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Brugada apo Vdekja e papritur
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Tërmeti la pa spital Laçin, banorët: S’dimë ku të kurohemi
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, komunitetit rom të Kosovës i shpreh urimet më të mira. Në...
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
Impresionuse me zërin e saj, e reja shqiptare po shkëlqen në Zvicër
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Muzetë e Vjenës rihapen, hyrja falas në disa prej tyre
Vermiform
Ventro
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Jemi duke përjetuar stres nga e mira
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
Vertigo Arteriosklerotike
Habit mjeku: Ja si të rrisni penisin për vetëm 10 minuta!
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Çfarë kuptojmë me aktivitet fizik të moderuar dhe vigoroz?
Skandaloze: Pacienti nga Malisheva udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Gj...
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Dr.Roza Allabashi, shkencëtarja shqiptare në kiminë e ujit
Manastirliu: Mjekët e familjes i bashkohen luftës kundër COVID-19
Kurz: Së shpejti do të hapen edhe kufijtë
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
Holandezët gjejnë zgjidhjen ideale për të darkuar në distancë sociale – Gazeta Koha Jone
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i...
Punësimi i shtetaseve të huaj
Çka janë gypat e Falopit?
Sëmundja
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Autonomi Spitalore!!!
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
Çka është fibra muskulore?
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Pengimi i ceremonive fetare
SHSKUK-ja u paguan punëtorëve shtesa për kujdestari përkundër që nuk kujdestarojnë
Kanella bën mrekulli në trupin tuaj!
Çka është gjaku?
148 shtetas kosovarë u kthyen nga Franca në Prishtinë
Dr. Cuculi: “Oda e Mjekëve të Kosovës kërkon para për workshopin që ne e ofruam falas”
The Royal College of Anaesthetists, Faculty of Intensive Care Medicine, Intensive Care Society &...
Zinku- motori i enzimeve
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Numri i ri i magazinës albinfo.ch, në shenjë të "heronjve të pandemisë"
Vendimi im i datës 21.11.2018, në të cilin vendoset taksa 100% për produktet serbe, në pikën 3 dhe 4...
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
QKUK: Rritet numri i Rezonancave Magnetike dhe i shërbimeve radiologjike
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Vigor
Nefrologjia
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Tahirsylaj tregon kur do ta kaplojë vendin i ftohti ekstrem: Temperaturat deri në -20 gradë
Mjekët shërbëtorë të pacientëve, jo të oligarkëve!
Çfarë e shkakton dridhjen e syve?
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Kolegji i Mjekëve të Rumanisë falenderon Kryetarin e Odës së Mjekëve të Kosovës për asistencë në ras...
Infektohet me Covid-19 djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Shqipëri: Regjistrohet viktima e parë nga gripi
Përgatitja për OPU(oocyte pick-up) ose marrjen/grumbullimin e vezëve/oociteve tuaja.
Të gjithë banorët e Zvicrës kanë të drejt të udhëtojnë për pushimet verore në 2020
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Haraqija: Isa Mustafa duhet të dërgohet te një mjek, po e duron shumë Kurtin

Sun Jan 12 , 2020
Astrit Haraqija, që më parë ka qenë në Lidhjen Demokratike të Kosovë ka thënë se nëse vendi shkoë në zgjedhje LDK del e para, gjithashtu ka thënë se Isa Mustafa, duhet të dërgohet tek një mjek për shkak nuk po tregohet vetja, dhe se po duron tepër Albin Kurtin, shkruan […]