Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal

Gripi sezonal është një infekcion akut viral,transmetohet direkt nga një person i sëmurë tek tjetri përmes spërklave gjatë kollitjes ose teshtitjes dhe në mënyrë indirekte me prekjen e objekteve të kontaminuara me virusin e gripit sezonal,

Masat praktike që duhet ti ndërmerrni:

-Të evitohen sa është e mundur kontaktet e afërta me individë të sëmurë,

-Personat e sëmurë të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të parandalohet përhapja e sëmundjes

-Të reduktohet numri i vizitave të familjarëve tek personat e hospitalizuar (SHSKUK, Spitalet rajonale)

-Të evitohen vendet e mbyllura dhe mbingarkuara me njerëz

-Ushqehuni shëndetshëm duke përdorë më shumë vitamina

-Bëni aktivitet fizik dhe gjumë të mjaftueshëm.

-Pastroni dhe dezinfektoni mjediset ku qëndroni

-Mbuloni hundën dhe gojën me një shami kur të teshtini dhe kolliteni dhe hidheni më pas në vend të sigurt,

-Lani duart shpesh me ujë dhe sapun, ose përdorni solucione duarsh me alkool

-Mos prekni sytë, hundën dhe gojën me duar të kontaminuar, pasi virusi përhapet në këtë mënyrë

-Pastroni dhe dezinfektoni sipërfaqet dhe objektet që mund të jenë kontaminuar nga virusi

-Konsultohuni me mjekun për mjekimin me barna kundër gripit, barnat merren vetëm me rekomandimin e mjekut;

-Medikamentet kundër gripit nuk kanë efekt parandalues, mund të përdoren vetëm nëse jeni të sëmurë me grip dhe të rekomanduara nga mjeku;

-Medikamente kundër gripit duhet të fillohen brenda 48 orëve të para të fillimit të sëmundjes për të pasur efektivitet të lartë;

-Medikamente kundër gripit mund ta bëjnë sëmundjen më të butë si dhe të shkurtojnë kohën e sëmundjes. Ato mund të parandalojnë edhe komplikimet e rënda që mund të vijnë nga gripi.

-Të vendosen materialet propagandistike dhe edukative për parandalimin e gripit në Institucionet Shëndetësore, shkollore apo entet publike ku tubohen qytetarët- nga përgjegjësit e tyre.

Masat parandaluese për përhapjen e virusit të gripit

-Mënyra më efikase për parandalimin e virusit të gripit sezonal është vaksinimi me vaksinën kundër gripit.

-Vaksinimi mbron vetë personin dhe ndihmon në parandalimin e përhapjes së gripit.

-Vaksinimi kundër gripit sezonal bëhet në muajt tetor–dhjetor por edhe gjatë tërë sezonit të dimrit.

-Efekti i vaksinës fillon 1 deri 2 javë pas marrjes dhe mbrojtja vazhdon rreth një vit pas vaksinimit.

-Instituti Kombëtar apelon te të gjithë qytetarët që të kenë kujdes ndaj gripit dhe të gjitha virozave të stinës.

VAKSINA KUNDER VIRUSIT TE GRIPIT SEZONAL NUK REKOMANDOHET:
1.Personave që kanë alergji në vezë,
2.Gjendja akute me temperatur,
3.Fëmijët nën 6 muaj
VEPRO,MBROHU NGA GRIPI SEZONAL

Burimi:Dr.Nexhip Berisha

Related posts:

E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Dry mouth at night: Causes and treatments
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Pasuria milionëshe e politikanëve ndërsa paga e mjekut më e vogël se e shoferit të politikanëve
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor
Çka është Kontrata e Punës?
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Sot vizitova komunën e Fushë Kosovës, ku bisedova me kryetarin Burim Berisha dhe kolegët të tij për ...
Riana Dragu, infermiere në vijën e parë të frontit në luftën kundër COVID-19 në Miçigan
Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur
Efektet çudibërëse të specit djegës
“Tageszeitung” e Berlinit lavdëron ministrin Arben Vitia: transparent, i hapur, gjithëpërfshirës
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Pjesëmarrja në turmë që kryen vepër penale dhe huliganizmi
Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Rexhë Xhakli. Xhakli tërë jetën ia ku...
Lëre beben të qajë
Australia merr shembull Kosovën rreth Koronavirusit
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
Në Ferizaj u ndala në një barnatore për të biseduar me farmacistët lidhur me gjendjen aktuale dhe sh...
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Avdyli kritikon PDK-në për mospunë në Shëndetësi
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
What Your Legs Could Be Telling You About Your Heart Health
Çka është Neuroni?
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik
Të dashur qytetarë, Me vendimin e saj të ditës së hënë, Qeveria e Republikës së Kosovës, me një votë...
Ventro
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Lajm i mirë nga Infektivi, edhe 15 të infektuar fitojnë betejën me COVID-19
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Tmerruese: Sipas “Presheva Jonë”, mbi 100 mijë prostituta shqiptare në rrugët e Europës! A është e m...
Skandaloze: Pacienti nga Malisheva udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Gj...
Rezultatet e testeve për COVID-19, mbi 50 raste të reja
Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Mirë se vini në “Universin e Lindës”
Të dashur miq, Besoj e keni vërejtur që nëpër media, e sidomos në rrjetet sociale, po zhvillohet nj...
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Rep...
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
A mund të përdorin arra fëmijët?
Fluturim tjetër special nga Prishtina për në Cyrih
Ja pse njerëzit që ushtrohen rregullisht nuk kanë gjasa të preken nga sëmundjet mendore
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë
Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurg...
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Version cefalik
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
QKUK: Kryhet rasti i parë në Kosovë në Stroke Center, pacientit i shpëtohet jeta dhe invaliditeti
Shëndeti i ekonomisë
Çaj majdanozi për humbje peshe
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Vezikal
Alcohol: Link Between Liver and Brain May Control Consumption
Të jesh a të mos jesh mjek
Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide
Çka është gjaku?
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
Dr.Haxhi Avdyli: Shëndetësia po lulëzon për Uran Ismailin, por jo për pacientët
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë
Njoftim: Riatdhesimi i qytetarëve shqiptarë që ndodhen në SHBA
Sonte jam i ftuar në një intervistë me Leart Hoxhën në emisionin e tij "Click" - RTV21, në...
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Ligji i Pagave, sindikatat kërkojnë revokimin e masës së pezullimit
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
VEZIKULË - Çka është Vezikula?
Gjermania lehtëson procedurat për punësim, mjekët lëshojnë Kosovën
Austria ka nevojë për mjekë, austriakët ikin jashtë vendit
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për hetim të shkeljeve të mundshme në tenderët e hapur nga kjo ...
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Aspirina

Wed Feb 27 , 2019
ASPIRINA – Ndërsa shumë njerëz përdorin aspirinën kur kanë dhimbje koke apo të muskujve, mjekët prej kohësh rekomandojnë marrjen ditore të një doze të vogël aspirine për parandalimin goditjeve në zemër, tru apo problemeve në zemër për ata që janë prekur nga këto sëmundje. Mjekja Holly Anderson është me qendrën […]