Mbi 11 mijë të shëruar nga Covid-19 në Kosovë

loading...

 

Rastet me Covid-19 në Kosovë, ditëve të fundit kanë shënuar rënie të theksuar. deri më tani 14.496 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.150 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 2.760.

ndërsa, 586 pacientë ka humbur jetën. Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 561 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 50 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.496 raste nga 56.606 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2./21Medialoading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *