Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja

Kancelari Sebastian Kurz, ministrja e Turizmit Elisabeth Köstinger dhe ministri i Shëndetësisë Rudolf Anschober informuan sot se hapja e të gjitha lokaleve të hotelerisë do të bëhet nga e premtja e ardhshme. Me këtë rast ata njoftuan edhe për rregullat e reja që nevojitet të zbatohen si nga nikoqirët ashtu edhe nga mysafirët, shkruajnë mediat austriake, transmeton Albinfo Austria.

Tavernat, restorantet, kafenetë dhe të tjera të ngjashme mund të jenë të hapura prej orës 6 të mëngjesit deri në 23 natës. Stafi punues i cili ka kontakt të drejtpërdrejt me klientët nevojitet të mbajnë maskë apo një mbulesë në gojë dhe hundë. Në një tavolinë mund të ulen më së shumti 4 persona plus fëmijët e tyre.

nevojitet të ketë një largësi sigurie në mes personave që s’ janë të ulur në një tavolinë. Siç deklaroi ministria Elisabeth Könstinger, shumë lokale janë duke menduar të vendosin xhama mbrojtës në mes tavolinave për të krijuar një mjedis më të sigurte për të gjithë mysafirët e tyre.

Në anën tjetër është e preferuar që paraprakisht të rezervoni tavolinën, por jo e detyrueshme.

“Ne me mirësi ju kërkojmë të bëni një rezervim paraprakisht për të siguruar që të mund të planifikoni tavolinën. Sidoqoftë, kjo s’ është e detyrueshme dhe lejohet të vizitoni restorantet edhe pa njoftim paraprak”, tha Kurz.

Kancelari austriak ka thënë se s’ do të ketë gjoba Vetëm po të rregullat shkelen jo qëllimshëm. Sipas tij këto janë më shumë këshilla, veçanërisht në fazën e parë, por assesi të tolerueshme për ata që bëjnë veprime të qëllimshme. “Kushdo që vepron qëllimisht kundër rregullave do të ndëshkohet”, ka thënë ai.

Paketa e subvencioneve e dedikuara për lokalet e hotelerisë, e cila supozohet se do të sjellë lehtësime nga taksat, do të përfundojë javën e ardhshme. Kurz ka thënë se e rëndësishme është që bizneset do të mund të menaxhohen më mirë ekonomikisht. “Ishte një kohë jashtëzakonisht e vështirë për bizneset e hotelerisë. Ne duam të japim një kontribut në mënyrë që ata ta kalojnë sa më lehtë këtë situatë emergjente“.

 

The post Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja appeared first on Albinfo.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Aeroporti "Adem Jashari", arrestohet shtetasja e Shqipërisë
301 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe në spitalet rajonale
Reagon kardiologu shqiptar në Gjermani, për situatën epidemiologjike në Kosovë
Istog, burri rrah gruan dhe e dëbon nga shtëpia
Gjakovë, dasmë me 130 persona, arrestohet pronari i restorantit
Arrihet pajtimi për agjendën e dialogut më 16 korrik
3 të plagosur me armë zjarri në Mitrovicë
Në Zvicër 85 raste të reja me COVID-19
Prishtinë, fyen prindërit dhe kërkon para prej tyre
Zgjidhja finale kërkon guxim politik dhe angazhim në frymën e kompromisit
Tentim rrëmbimi i një vajze në Fushë-Kosovë
18 pacientë me COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Detaje si u shfrytëzua seksualisht 17 vjeçarja nga kultivuesit e drogës
18 pacientë në COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Këshilli Shtetëror i Cilësisë s' akreditoi disa kolegje private
4 të vdekur nga COVID-19 në Shqipëri
Kapet me armë me silenciator në qytet
Në Spitalin e Pejës 9 pacientë në oksigjenoterapi, një në gjendje të rëndë
Kosova në vendin e tretë në Evropë me numër të të infektuarve me coronavirus
Konsullata e Kosovës në Kanada me lajm të rëndësishëm për qytetarët nga Kosova
Marrëveshja është esenciale për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit
Trump për herë të parë me maskë në publik
Malishevë, pas vdekjes konfirmohet se ishte i prekur edhe nga COVID-19
Gjendja e jashtëzakonshme s’do të ndalonte përhapjen e virusit
Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit
Hoti e Vuçiq zhvillojnë sot takim virtual, rinis dialogu Kosovë-Serbi
Moti sot, me diell e pjesërisht i vranët
Sipërmarrësi shqiptar në Londër, fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit”
Kush kthehet nga Ballkani në Gjermani, vlejnë rregullat e karantinimit
Atletico Madrid fiton me një lojtar më pak ndaj Betisit (VIDEO)
Sërish mbi 200 të infektuar me COVID-19 brenda 24 orëve
Ronaldo e shpëton Juventusin nga humbja (VIDEO)
Sa është i sigurt udhëtimi me avionë në kohë pandemie?
Rastet e reja sot, këto janë komunat e prekura më së shumti
Edhe 71 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë
Edhe 4 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Vazhdojnë inspektimet nëpër lokalet e Prishtinës
Belgjika vendos ‘vija të kuqe’ për qytetin Leicester të Anglisë
Atalanta e mbyll pjesën e parë me epërsi ndaj Juventusit (VIDEO)
Vetura godet dy persona në rrugën “Bill Klinton”
Parashikimi i motit për nesër
Dielli do të lind përsëri
Barcelona me fitore minimale ndaj Valladolidit (VIDEO)
Në Gjermani, vaksina kundër Covid-19 testohet tek 4 mijë vullnetarë
Roma fiton ndaj Brescias (VIDEO)
Nesër rifillon qarkullimi në një pjesë të autostradës ‘Arbën Xhaferi’
Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistencës
Formacionet zyrtare: Juventus – Atalanta
Hykmete Bajrami kërkon që fokusi të jetë në rimëkëmbjen ekonomike
Në Austri bie sërish numri i të infektuarve
Deputeti që sot rezultoi pozitiv me COVID-19, dje ishte i pranishëm në seancën e Kuvendit
Sheffieldi e mposht me lehtësi Chelsean (VIDEO)
Pandemia ka nevojë për përgjigje globale
Vidal e kalon në epërsi Barcelonën (VIDEO)
Në mesin e 8 viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, edhe një 24 vjeçare
Gazeta zvicerane shkruan për kosovarët që bëjnë plane për t`i ikur karantinës
Deputeti i AAK-së infektohet me COVID-19
Lazio humb nga Sassuolo dhe i zbeh gjasat për titullin e kampionit (VIDEO)
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Valladolid – Barcelona, formacionet zyrtare (FOTO)
Politikanët amerikanë e shohin Tik-Tok si një kërcënim, ja çfarë thonë specialistët për të
Te Juventusi mësova mentalitetin fitues
Mjekja shqiptare tregon për tretmanin e pacientëve shqiptarë me Covid 19 në Suedi
Qeveria jolegjitime në vend se t'u prijë qytetarëve, po i fajëson ata
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Lazio po e mposht Sassuolon (VIDEO)
Nesër rifillon dialogu Kosovë – Serbi, BE publikon agjendën
Liverpool dështon të fitojë ndaj Burnleyt (VIDEO)
Rrjeti i Grave dënon gjuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
Një rast pozitiv me coronavirus te Parma
Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë
Piloti shqiptar zë vendin e dytë në garën e Austrisë në Formula 3
Kosova dhe Serbia kanë nevojë për një proces më të mirë
Për një javë dyfishohet numri i pacientëve me COVID-19 nëpër spitale
Deputetet e PDK-së dalin në mbrojtje Ganimete Musliut, kritikojnë Vjosa Osmanin për qasje selektive
Varane thotë se Reali s' e kontrollon sistemin VAR
Rrjeti i Grave dënon ghuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
22 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lul Raka thotë se maskat nevojitet të jenë obligative dhe të blihen nga shteti
Antonio ia shënon katër gola Norwichit (VIDEO)
Reagojnë mjekët nga Diaspora për situatën kritike të krijuar në Shqipëri dhe Kosovë
Ministri Zemaj takohet me kreun e BIK-ut, Naim Tërnavën
Presidenti bën thirrje për kujdes maksimal në luftë kundër COVID-19
Familjarët e pacientëve me COVID-19, afër dhe larg nga më të dashurit
Mishi i rosës nga Kosova do të eksportohet në vendet e Bashkimit Europian
Brenda Klinikës Infektive: Lufta mes jetës dhe vdekjes
EULEX-it i zgjatet mandati edhe për një vit
Mos na impononi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme
Vdes babai i Berat Buzhalës pasi ishte infektuar me COVID-19
Vdekje e dyshimtë në Prishtinë
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Kuvendi ka humbur kohë në sulme personale në vend që të kryejë përgjegjësitë e veta
Ferizaj, gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake
Zyra e BE-së dënon sulmin ndaj Vjosa Osmanit
Fushë Kosovë, arrestohet se rrahu dy persona me shufër metalike
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Nënkryetari i Gjilanit kundërshton shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Dy vetura përfshihen nga zjarri në Prishtinë
Fushë Kosovë, arrestohet i dyshuari se sulmoi policin
Policia e Shqipërisë jep informacion për lëvizjen jashtë vendit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *