loading...

Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani

Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani

Qe 10 vjet mjeku kosovar Milot Rama ka shkuar në shtetin
gjerman, në të cilin ka gjetur punë në disa nga klinikat më
prestigjioze. Mënyra se si funksiononin gjërat në vend e kishin shtyrë
që në moshën 25-vjeçare ta lëshonte Kosovën, pavarësisht dëshirës së
madhe për të punuar këtu, shkruan gazeta “Zeri“.

Me entuziazmin më të madh kishte kryer Fakultetin e Mjekësisë në
Prishtinë dhe shpresonte ta jepte kontributin e tij në njërën nga
institucionet publike shëndetësore në vend, por shumë shpejt u zhgënjye
me mënyrën se si funksionin gjërat në Kosovë.

Mjeku i njohur kosovar Milot Rama, pavarësisht dëshirës së madhe që
kontributin e tij ta jepte në Kosovë, në vitin 2009 kur ishte 25-vjeçar i
vetëm kishte marrë rrugën për në Gjermani, shkruan tutje “Zeri“.

Ai ka treguar se në atë kohë në Kosovë punësimi bëhej në baza të
nepotizmit e të përkatësisë partiake, andaj sikurse edhe shumë mjekë të
tjerë, ai atëherë konsideronte se zgjedhje e vetme ishte emigrimi.

“Me kalimin e viteve për çdo ditë isha shumë i zhgënjyer. Duhej të
konstatoja se politika po instalon një sistem totalisht të çrregulluar
të vlerave, që po krijohej një shoqëri primitive me mentalitet
bajraktaresk e politizuar deri në pafundësi. Secili student në
Fakultetin e Mjekësisë e dinte që stafi akademik dhe ai mjekësor
përzgjidhej mbi baza të përkatësisë partiake ose mbi atë familjare.
Ishte vërtet sistem i neveritshëm, i cili shuante çdo ambicie dhe çdo
shpresë”, ka rrëfyer ai.

Edhe pse nuk e kishte pasur të lehtë adaptimin në shtetin gjerman,
Rama ka arritur të punësohet në një nga klinikat më prestigjioze.
Ndonëse puna e tij ka qenë shumë sfiduese, ai ka pasur privilegjin të
trajtojë pacientë me patologji shumë komplekse, shumica e tyre me zemra
artificiale ose me zemra e mushkëri të transplantuara. “Momentalisht
punoj në një stacion të kujdesit intensiv në Gjermaninë Veriore.
Karrierën e fillova në Gjermaninë Lindore, për ta vazhduar në një
klinikë prestigjioze në Berlin, ku punova mbi 3 vjet. Adaptimi ka qenë
jo i lehtë edhe pse unë edhe si fëmijë kisha jetuar në Gjermani dhe
shoqërinë gjermane e njihja. Tash që fillova në një klinikë në Dessau,
qytet me 100.000 banorë, fillimi ishte i vështirë. Pastaj vazhdova në
njërën nga klinikat më prestigjioze gjermane në Berlin”, ka treguar ai.

Mjekët kosovarë trajtohen më dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë

Pavarësisht se punojnë në vende të huaja, punëtorët shëndetësorë nga
Kosova trajtohen mirë atje. Rama ka thënë se trajtimi i tyre është më i
dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë. “Për të thënë sinqerisht,
trajtimi i mjekëve nga Kosova është më i dinjitetshëm këtu se në Kosovë.
Askush nuk e lëshon kot së koti atdheun e tij për të filluar nga zeroja
në një shoqëri të huaj”, ka theksuar ai.

Ai është shprehur i zhgënjyer me sistemin edukativo-mjekësor në
Kosovë. Ai ka thënë se ndien keqardhje që shumë pedagogëve e mjekëve të
zellshëm që edhe në kushte jo të mira kanë dhënë maksimumin e tyre,
asnjëherë nuk u është dhënë e drejta ta drejtojnë ndonjë institucion në
vend. “Nëse e shikoni radhitjen e Kosovës në listën e PISA-s, mund ta
përktheni edhe radhitjen e shëndetësisë kosovare me nivel ndërkombëtar.
Sistemi edukativo-mjekësor shkojnë përherë paralel. Mjekët dhe
infermierët janë produkt i atyre shkollave. Një sistem arsimor i
degraduar deri në pafundësi nuk mund të prodhojë kuadro cilësore. Ndiej
keqardhje për shumë pedagogë dhe mjekë tejet të zellshëm, që edhe me ato
kushte të dobëta dhanë maksimumin për avancimin e proceseve”, ka thënë
ai.

Vetëm ndryshimi do t’i kthente mjekët në Kosovë

Vit pas viti shohim numër të madh të punëtorëve shëndetësorë, të
cilët lëshojnë Kosovën për të gjetur punë në shtete të tjera, kryesisht
në Gjermani. Duke u bazuar në gjendjen momentale në Kosovë, Rama ka
thënë se askush nuk duhet të presë që stafi i kualifikuar mjekësor të
qëndrojë në vend. “Natyrisht mendoj se është përgjegjësi morale imja dhe
e çdo mjeku të kontribuojë në vendin që e ka shkolluar e në shoqërinë
që ka investuar në të. Mirëpo po e them prapë, me këtë sistem të
çoroditur të vlerave në këto 20 vjetët e fundit askush nuk mund të presë
që stafi i kualifikuar të mbetet në Kosovë”, ka thënë ai.

Ai ka treguar se nëse do të ketë ndryshime në vend, atëherë edhe ai
do të kthehej dhe do ta jepte kontributin e tij në Kosovë. “Nëse ka
indikator për ndryshim, patjetër. Populli i Kosovës votoi për ndryshim.
Ta shohim si po zhvillohen gjërat. Për kandidatin për kryeministër kam
mendim shumë pozitiv. Ai edhe sa ishte në opozitë mundonte të krijonte
një komunitet funksional të kosovarëve në Berlin”, ka shtuar ai.

Related posts:

Grumbull i madh i njerëzve para postës në Prizren
Burrë e grua arrestohen për rrahje të prindërve të burrit
Prishtinë, arrestohet i dyshuari pasi rrahu nënën e tij
Ministri Anschober: Vaksina e Putinit për Austrinë s' vjen në pyetje
Prishtinë, polici arrestohet për kontrabandë me mallra
IPK arreston rreshterin e policisë për kontrabandë me mallra
Sekuestrohen drogë e para brenda një veture në Mitrovicë
Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *