Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt

Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt

Problemet e fertilitetit janë rritur që nga dekada e kaluar kryesisht për shkak të stilit jo te shendetshem të jetesës dhe mungesës së të ushqyerit. Steriliteti nuk është gjithmonë i shërueshëm, por mund të përmirësohet duke mbështetur sistemin me strategji të ndryshme jetese. Fertiliteti është matja e aftësisë së riprodhimit pa ndihmë (të asistuar).

Pra, cilet janë faktorët kryesorë përgjegjës për të sjellë një ndryshim në fertilitetin mashkullor?
Pjelloria e dobët mashkullore pengon shanset/gjasat e konceptimit për partnerin femëror. Cilësia e spermës më pas drejton vëmendjen nëse ata mungojnë në formën e duhur ose aftësinë lëvizëse.

Mënyra efektive për të rritur shëndetin e spermës

Tani, ne do të theksojmë rëndësinë e cilësisë së spermës dhe mënyra për të rritur shëndetin e spermës përmes ushqimit dhe shtesave. Metodat bazohen në shkencën dhe janë provuar efektive në përmirësimin e pjellorisë së mashkullit.

Shtesë dietike- Acid D-Aspartik për shëndetin e spermës

Acidi D-Aspartik është i njohur për përmirësimin e pjellorisë mashkullore, pasi ka aminoacide. Mund të përmirësojë nivelet e testosteronit tek meshkujt që mund të kapërcejnë shterpësinë/jopjellorin. Është parë gjithashtu se burrat jopjellor kanë nivele më të ulëta të këtij acidi D-Aspartik në krahasim me burrat pjellorë.

Ushtrimi i rregullt

Ushtrimi është i mirë për shëndetin e përgjithshëm dhe përmirësimin e fertilitetit. Aktiviteti fizik i rregullt ka treguar nivele të rritur të testosteronit tek meshkujt, por veprimtaria e tepruar duhet të shmanget pasi kjo mund të bëjë më shumë dëm në vend të përmirësimit.

Roli i Vitaminës C

Antioksidantë janë vërejtur të tregojnë përmirësime në cilësinë se spermës. Vitamina C ndihmon për të luftuar efektet e dëmshme të stresit oksidativ në meshkuj. Vitamina C ndihmon në reduktimin e deformimeve të spermës dhe prandaj është e mirë për t’i dhënë forcë spermatozoideve.

Zvogëloni stresin dhe shihni ndryshimin

Stresi dihet se ka efekte të dëmshme në shëndetin tuaj të përgjithshëm duke përfshirë pjellorinë dhe kënaqësinë seksuale. Nivelet e zgjatura të kortizolit i cili është hormoni i stresit mund të dëmtojë nivelet e testosteronit në trup duke pasur disa efekte negative. Format e butë të ankthit duhet të trajtohen vetëm me teknika të relaksimit të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e pjellorisë si në meshkuj ashtu edhe në femra.

Vitamina D mund të ndihmojë në përmirësimin e spermës dhe fertilitetit në përgjithësi

Mungesa e vitaminës D lidhet gjithashtu me pjellorinë e zvogëluar tek meshkujt dhe për këtë arsye është e rëndësishme të merren shtesë për ta kapërcyer atë.  Motiliteti/levizshmëria e spermës përmirësohet duke marrë shtesa të vitaminës D dhe rekomandohet që nivelet të kontrollohen nëse keni probleme të fertilitetit.

Tribulus Terrestris – përmirëson fertilitetin tek meshkujt

Kjo barishte medicinale Tribulus terrestris, i cili supozohet të ketë një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë zvogëlimin e sheqeritgjak dhe kolesterolin, ndryshimin e niveleve të hormoneve dhe rritjen e funksionit seksual dhe dëshirës seksuale,pra efekte te dobishme në rritjen e pjellorisë mashkullore.Vetitë e bejnë kete barishte një përbërës aktiv të shtesave që rritin pjellshmërinë mashkullore.

Zink – i mirë për shëndetin e spermës

Zinku është thelbësor për fertilitetin mashkullor pasi ndihmon në përmirësimin e cilësisë së spermës dhe rritjen e nivelit të testosteronit. Shtojcat e Zinkut mund të ndihmojnë në kapërcimin e kesaj mangësie.

Ka shumë strategji për të përmirësuar pjellorinë tek burrat, varësisht nga shkaku.  Shumë faktorë luajnë rolin e tyre në përcaktimin nëse strategjia do të funksionojë apo jo. Mundohuni të jetoni dhe hani të shëndetshëm për të shmangur sa më shumë të jetë e mundur probleme shëndetësore. Ky do të jetë hapi i parë dhe më i avancuar në përmirësimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm.

Related posts:

188 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
12 të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend
Gjakovë e Rahovec, arrestohen pronarët e 4 restoranteve, s' respektuan masat kundër COVID-19
Austria, një vend përrallor edhe për pushime verore
Trump nënshkruan urdhra ekzekutivë për të ndihmuar financiarisht amerikanët
Vdes një person i infektuar me COVID-19
Organizuan dasma në restorantet e tyre, dënohen me nga 3 milionë lekë pronarët
Vdes në QKUK pas lëndimeve që pësoi duke kontrolluar një objekt në Prizren
Në Spitalin e Gjakovës 32 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi
Policia shqiptoi mbi 1.000 tiketa për kundërvajtje në trafik
Patrullimi në Karaçevë, i paautorizuar
43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve
Pamje – Lumi në qendër të Shtimes i mbushur përplotë me bërllok
Bahtiri akuzon Qeverinë për tubimin e Moziku-t
Zemaj premton përkrahje në menaxhimin e pandemisë në komunat e Luginës së Preshevës
Xhandarmëria serbe ka hyrë dy herë brenda këtij viti në fshatin Karaçevë
Andrea Pirlo trajner i Juventusit
Prishtinë, një person gjendet i vdekur në veturë
Qeveria po dialogon për njohje reciproke, por Agim Veliu i referohet shtetit fqinj me 'Republika e S...
Hyrja e xhandarmërisë serbe është vetëm një patrullim i përbashkët me KFOR-in
Gjermania fut kontrollet e detyrueshme për udhëtarët që kthehen nga Kosova
Qeveria tregon ditën kur do nisë pagesa e 170 eurove
Katër të vdekur dhe 124 raste të reja me COVID-19
Xhandarmëria serbe ka hyrë rreth 300 metra në Kosovë
s' ka vend për deklarata pompoze e defilime në vendgjarje pa e njohur ngjarjen
Shpërndarja e albumit nga Mozzik, grumbulloi numër të madh njerëzish në Gjakovë
Futja e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, KFOR jep sqarimet
Javën tjetër mund të ketë rritje të rasteve me COVID-19
Pas raportimeve në media, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Ndërhyn Qeveria, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Në sy të Policisë Mozzik promovon albumin e tij në kohë pandemie
Trafikim me njerëz, arrestohen 10 gra dhe pronari i një hoteli në Dobërdol
Regjisori i 'The Simpsons' do i bashkohet programit virtual të Anibarit këtë edicion
Heronjët e Kosovës, Thaçi nderon 21 policët e rënë në detyrë
Sot më shumë të shëruar se të infektuar me COVID-19 në Kosovë
COVID-19, 45 pacientë në QKUK në gjendje kritike
Rastet me COVID-19 nëpër komuna
Juventusi e shkarkon Maurizio Sarrin
Mbi 10 mijë qytetarë janë infektuar me COVID-19 në Kosovë
Ramush Haradinaj u 'kundërpërgjigjet' xhandarmërisë serbe, viziton Karaçevën e Kamenicës
12 persona të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Shënohen edhe 190 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
Kufiri në Ristovc nevojitet të jetë Me kusht që doni mos me e pa xhandarmërinë serbe
rrugët në lagjen Mati 1 në kryeqytet në gjendje të mjerë
Reagon PDK për hyrjen e trupave serbe në Kamenicë
Dënojmë ashpër hyrjen e trupave serbe në territorin e Kosovës, lejimi i KFOR-it dhe neglizhenca e qe...
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t'i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve
Jemi duke e ngritur nivelin e komunikimit me Bujanovcin
Prishtinë, një personi i hapin faqe në rrjete sociale
Zemaj nis takimet në Bujanovc
Lirohet veterani i UÇK-së i ndaluar në Turqi
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Gjakovari organizon dasëm me mbi 50 të ftuar, arrestohet
I vihet zjarri një veture në Prishtinë
Vajza rrah nënën e saj, arrestohet
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Zemaj viziton sot Bujanocin dhe Preshevën
Veterani i UÇK-së ndalohet në Turqi me kërkesë të Serbisë
Hyrja e xhandarmërisë serbe në Kosovë, reagon kryeministri
LSDM dhe BDI diskutojnë parimet e qeverisjes së re
Inteligjenca amerikane paralajmëron për ndërhyrje të mundshme në zgjedhje
Juventusi eliminohet nga Liga e Kampionëve (VIDEO)
Manchester City mposht Realin dhe kalon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve (VIDEO)
Është kërcënim direkt për banorët dhe shtetin
Aeroplani i kompanisë Air India ndahet në dysh
Ish kryetari i Kamenicës publikon pamje të reja të xhandarmërisë serbe në Karaçevë
OKB-ja paralajmëron krizë humanitare në Liban
Mungesa e gjakut, alarmuese
Lehtësohet procedura për pajisje me pasaportë e patentë-shoferë
Banori nga Karaçeva thotë se xhandarmëria e Serbisë i kaluan nëpër oborrin e lokalit të tij
Për mungesë kuorumi dështon miratimi i Ligjit për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Gurë e mbetje të asfaltit nxirren nga rrjeti i kanalizimit në Prishtinë
AAK e përkrah Ligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Prishtina dhe Beogradi larg arritjes se marrëveshjes
Pejë, disa persona mundohen të vjedhin dy televizorë
Tre pacientë në intubim po trajtohen në spitalin e Vushtrrisë
Lehtësohet procedura për paisje me pasaportë e patentë-shoferë
Ministri Zemaj nesër pritet ta vizitojë Preshevën dhe Bujanocin
Pejë, arrestohen 5 persona pasi u përfshinë në rrahje
Formacionet zyrtare: Juventusi – Lyon
Bekim Haxhiu lëshon në Kuvend deklaratën e pavarësisë të lexuar nga Hashim Thaçi
rruga ‘Xhemajl Mustafa’ në Fushë Kosovë në gjendje të mjerueshme
Infektologu pejan shfrytëzon coronavirusin, nis biznes për kontrolle pa regjistrim
I vidhen 50 mijë dollarë një personi në Pejë
Publikohen formacionet zyrtare për super ndeshjen Manchester City – Real Madrid (FOTO)
AGK shprehet e shqetësuar për hapjen e televizionit nga LVV
Suspendohet njëri drejtor i Postës pas rrahjes së djeshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Prizren

Thu May 9 , 2019
Burimi: Profili në FB i Dr.Salih Krasniqit PLEJADA E KIRURGËVE TË PËRGJITHSHËM –ABDOMINAL TË KLINIKËS SË KIRURGJISË QË NGA THEMELIMI I FAKULTETIT TË MJEKËSISË 1969 DERI MË SOT Lista e kirurgeve te kirurgjise se pergjithshme sipas moshes qe nga themelimi i Fakultetit te Mjekesise 1969 e deri me sot. Vazhojmë […]