Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Rënia në peshë është një ndër temat më delikate për sa i përket pamjes së jashtme të trupit.

Megjithëse s’ ekzistojnë mënyra për të humbur peshë brenda ditës, kontrolli i ushqimit mund të jetë çelësi i heqjes së kilogramëve që s’ dëshironi.

Mënyra më e sigurt e humbjes në peshë është ndjekja e regjimeve ushqimore të shëndetshme. Kombinimet e ushqimeve të cilat përdorni çdo ditë, mund të jenë një zgjidhje e mrekullueshme për trupin tuaj.

Recetat që AgroWeb.org ju këshillon do t’ju ndihmojnë në reduktimin e ujërave dhe akumulimit të dhjamit në trup.

Ndiqni si më poshtë tri recetat e shijshme dhe të shëndetshme që do të kujdesen për trupin tuaj:

Çaji me xhinxher, piper të zi dhe mjaltë

Kjo recetë është e mbushur me antioksidues që do t’ju ndihmojnë të largoni toksinet nga trupi dhe të digjni kalori gjatë gjithë ditës.


Përbërësit
250 ml ujë i nxehtë
5 gr xhinxher
25 gr mjaltë
piper i zi

Përgatitja
Ngrohni një tas me ujë dhe kur të ketë arritur procesin e zierjes shtoni xhinxherin dhe pak piper të zi. Më pas lëreni të pushojë për 10 minuta në mënyrë që përbërësit të përzihen sa më mirë më njëri tjetrin. Kur pija të jetë ftohur pak hidheni në një gotë ku mund ti shtoni mjaltë sipas dëshirës për ta ëmbëlsuar. Konsumojeni 30 minuta para se të hani mëngjesin të paktën tri herë në javë.

Lëng kastraveci dhe domatesh

Kastraveci është i pasur me fibra, antioksidantë dhe minerale andaj lëngu i tij është një përshpejtues për dobësimin.


Përbërësit
Gjysmë kastraveci mesatar
2 kokrra domate
1 degë selino
200 ml ujë

Përgatitja
Lani mirë domatet dhe kastravecin dhe pritini në copa të vogla. Vendosini në mikser duke shtuar edhe pak selino sipas dëshirës dhe përziejini. Miksojini derisa të keni përfituar një masë të lëngshme jo shumë të trashë. Konsumojeni këtë pije me stomakun bosh si vakt mëngjesi ose bashkë me vaktin e mëngjesit.


Supë me lakra

Supa me lakër është një ushqim bazë i mbushur vlera që ju krijojnë ndjesinë e ngopjes. Kështu do të evitoni të kaloni shpejt nga një vakt në tjetrin.

Përbërësit
1 lakër e vogël
1 qepë
3 domate
1 spec djegës
ujë
pak kripë
piper

Përgatitja
Lani dhe pritni të gjitha perimet dhe lërini të mbuluara në një tenxhere të mbushur me ujë deri në gjysmë. Filloni t’i ngrohni në zjarr të mesëm duke shtuar sipas dëshirës kripën dhe piperin. Mos e teproni me kripën. Lëreni në zjarr derisa të arrijë në fazën e zierjes dhe më pas uleni temperaturën në minimum për 20-30 minuta. Supën mund ta konsumoni në vaktet e drekës apo darkës bashkë më ndonjë ushqim tjetër shoqërues, siç janë sallatat apo mishi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page