Mish Me Patate – Mënyra Më e Mirë dhe Më e Shijshme e Përgatitjes


e gjellës së patateve me është ndoshta më popullorja mes amvisave shqiptare.

Veçanërisht tani në dimër kur organizmi kërkon ushqime të ngrohta kjo është pjata më perfekte për të shijuar pasi është plotë dhe e pasur në e .

Por edhe kjo recetë megjithëse e thjeshtë ka disa sekrete të vogla, detaje të cilat e bëjnë përgatitjen e saj të ketë perfekte.

Këto detaje, i sjell më poshtë në mënyrë që përgatisni gjellën më të shijshme me dhe .

Përgatitja e Mishit me Patate

Përbërësit

 (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

4-5 thela mish vish viçi ose qengji sipas dëshirës

1 kg

2

4 kokrra të pjekura mirë

Vaj Ulliri

1 kokërr qepë

Piper i zi pluhur

Kripë

Majdanoz i freskët

Përgatitja

 Si fillim, ju udhëzon që të qëroni patatet.

nga hollësitë e kësaj është prerja e patateve, ato s’ duhet të priten të holla ose në formën që i presim kur përgatisim patate të skuqura.

Kur përgatiten për gjellë, patatet Po qe se janë në madhësi mesatare priten në katër pjesë dhe Po qe se janë të mëdha atëherë në gjashtë pjesë.

tjetër detaj është edhe e domates, gjella bëhet më e shijshme kur salcën e përgatisni vetë me të pjekura shumë.

Domateve largojini me kujdes cipën dhe grijini në rende derisa të bëhet si pure domatesh.

Ndërkohë, vendosni një tenxhere në zjarr, shtoni aty vajin e ullirit vendosni copat e mishit dhe kaurdiseni nga të dyja anët për 2-3 minuta.

Më pas shtoni aty qepën e grirë hollë bashkë me karrotat e prera të rrathë me nga 1 cm.

Vijoni t’i kaurdisni për pak dhe më pas shtoni patatet, kaurisini të gjitha bashkë për 2-3 minuta e më pas salcën e domateve që keni përgatitur vetë.

Trazojini dhe lërini përdisa minuta derisa volumi i salcës të bjerë pak.

Shtoni kripë, pak të zi dhe shtoni ujë derisa mishi me patatet të mbulohen dhe lërini të ziejnë në zjarr të ngadaltë. Ky është një tjetër detaj i rëndësishëm, pasi zjarri i ngadaltë i jep një përgatitje më të mirë gjellës.

Lëreni të ziejë derisa mishi të zbutet mirë dhe gjella të mbetet jo me shumë lëng.

Në fund, pasi gjellën ta keni hequr nga zjarri shtoni majdanozin e grirë hollë, i cili do të plotësojë shijen e gjellës me anë të aromës së tij të freskët dhe mrekullueshme./AgroWeb.org

Postime të ngjashme