Sun. May 22nd, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Hipertensioni është përcaktuar si presion i lartë i gjakut në enët e gjakut që bartin gjak nga zemra në pjesën tjetër të trupit. Presioni i gjakut përcaktohet zakonisht nga aftësia e zemrës për të pompuar gjakun dhe shëndeti i enëve të gjakut. Sipas udhëzimeve mjekësore të ndjekura në të tërë botën, Po qe se presioni i gjakut në arterie tejkalon 130/80 mmHg, gjendja referohet si hipertension.

Më shumë se 1 në 5 të rritur në të tërë botën vuajnë nga presioni i gjakut dhe ndërlikimet nga hipertensioni përbëjnë 9.4 milion vdekje në të tërë botën çdo vit, sipas OBSH. ndërsa presioni i lartë i gjakut bëhet gjithnjë e më i zakonshëm këto ditë, ka edhe shumë mite dhe keqkuptime për gjendjen atje. Dr. Vishëanathan Iyer, Neurokirurg, Spitali Kohinoor, Mumbai, ka shkatërruar disa nga mitet e zakonshëm në lidhje me hipertensionin me faktet.

Miti 1 – Hipertensioni është i zakonshëm dhe s’ shkakton shumë shqetësime.

Fakt – presioni i lartë i gjakut është një gjendje që kërkon vëmendje të menjëhershme. presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojë veshkat, zemrën, enët e gjakut dhe madje mund të çojë në një sulm të papandehur të zemrës ose një goditje në tru. Hipertensioni shpesh referohet si vrasësi i heshtur pasi shpesh është i pashoqëruar nga simptomat.

Miti 2 – s’ është e mundur të parandaloni hipertensionin.

Fakt – akoma s’ ka shërim për hipertensionin, por mund të parandalohet dhe menaxhohet.

Miti 3 – Hipertensioni prek burrat, gratë preken rrallë.

Fakt – Duke pasur parasysh nivelet e stresit dhe stilin e jetës së ulur të burrave dhe grave këto ditë, të dy gjinitë janë njësoj të prirura për zhvillimin e hipertensionit. Pas menopauzës, gratë janë më të rrezikuara nga presioni i lartë i gjakut.

Miti 4 – Hipertensioni është një problem geriatrik.

Fakt – Gjithnjë e më shumë gjetje të hulumtimit tani po vërtetojnë se hipertensioni mund të ndodhë tek çdo individ në çdo kohë. Të rinjtë që bëjnë një stil jetese të ulët dhe kënaqen me mënyra jo të shëndetshme të jetës janë në një rrezik të lartë të zhvillimit të presionit të lartë të gjakut.

Miti 5 – Hipertensioni është i trashëguar.

Fakt – Të udhëheqësh një mënyrë jetese të shëndetshme është me rëndësi të madhe. Një dietë e ulët me kripë, fruta, perime, ushtrime të rregullta dhe teknika të zvogëlimit të stresit, të tilla si meditimi, ndikojnë në parandalimin dhe menaxhimin e hipertensionit, pavarësisht gjenetikës.

Miti 6 –Ilaçet e hipertensionit mund të ndalen Po qe se presioni i gjakut është normal

Fakt – Mjekët zakonisht monitorojnë një pacient për një kohë të konsiderueshme para se të bëjnë një diagnozë të hipertensionit. Do të ishte gabim të ndalonit ilaçet pa këshillë. Meqenëse simptomat e tij janë të heshtura, ajo mund të dëmtojë organet vitale si zemra, truri dhe veshkat. Kapërcimi i ilaçeve mund të çojë në dëmtime të pakthyeshme të organeve.

Këshilla për të mbajtur hipertensionin nën kontroll

Dr. Iyer vuri në dukje disa rekomandime të pranuara zakonisht për ata që janë në rrezik të zhvillimit të presionit të lartë të gjakut.

-Mbani një peshë të shëndetshme dhe jetoni një mënyrë jetese aktive.

-Hipertensioni mund të mbahet larg duke ushtruar rregullisht dhe duke bërë një jetë pa stres.

-Një dietë e shëndetshme e cila është e pasur me lëndë ushqyese dhe me pak kripë dhe yndyrna të ngopura e mban larg presionin e lartë të gjakut.

-Lini pirjen e duhanit dhe shmangni marrjen e alkoolit.

-Rritja e ndërgjegjësimit për hipertensionin dhe kontrolli i hershëm është bërë edhe më thelbësore pasi menaxhimi i hipertensionit pakëson rrezikun e ngjarjeve anësore dhe vdekshmërisë COVID-19, shtoi ai.

 

e.r/dita

[ad_2]

Leave a Reply