Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri

Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri

Shoqata e Psikologëve të Kosovës njofton se një grup prej 50 psikologësh, 4 psikatër, 1 epidemiolog dhe 1 mjek të dielën do të nisen për në zonat e prekura nga kriza që u shkaktua pas tërmetit 6.4 shkallësh të Rihterit, në Thumanë, Durrës dhe Tiranë.
Në njoftimin për media thonë se nisja bëhet të dielën, në orën 5 të mëngjesit.

Në përbërje të ekipit janë:
2 mjekë psikiatër
2 mjekë neuropsikiatër
2 mjekë epidemiologë,
50 psikologë nga Shoqata e Psikologëve të Kosovës në përbërje edhe nga SHBA (PhD), dhe
15 nga Shoqata e Psikologëve të Shqipërisë, që te gjithë profesionistë të shëndetit mendor me përvojë.
“Aktiviteti ynë ka vazhduar edhe gjatë 26 dhe 27 nëntorit, me grupe të vogla, por që ky aktivitet do jetë më i madhi i këtij lloji, me ç’rast do të bëjmë edhe identifikimin dhe regjistrimin e personave të trajtuar, në data bazë në mënyrë që të ndjekim ecurinë e tyre pas periudhës 4-javore, kur është periudha në të cilën personat e traumatizuar mund të shfaqin flash back, apo ripërjetim të skenave, çka është shumë e rrezikshme dhe si diçka duhet të ndiqet në mënyrë kontinuele me qëllimin e vetëm që ato të mos kalojnë në çrregullime mendore, apo në PTSD”, thuhet në njoftim.
Në njoftim theksohet se aktiviteti do të jetë i koordinuar me Urdhrin e Psikologut në Republikën e Shqipërisë.

Related posts:

Ja cilat janë 10 ushqimet që djegin dhjamin!
Cila fazë e mitozës është paraqitur në figurë?
Pneumonia virale
Spanja shënon rënie të numrit të viktimave, 637 të vdekur në 24 orë, më e ulëta prej 24 marsit
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Ministri Dr.Arben Vitia konfirmon rastin e dyshimt me Koronavirus
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Drejtoria e SHSKUK-së kërcënon Gazetën Shëndeti
Sommaruga dhe Bellen, si “qytetarë normalë”, në metronë e Vjenës
Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
Ja çka shkruan Milaim Zeka për fjalorin e Kadri Veselit
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
https://www.medscape.com/viewarticle/928605…
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Ku zhvillohet dializa peritoneale?
Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
A mund të përdorin arra fëmijët?
Ky është plani i Qeverisë Kurti për fëmijët e porsalindur në Kosovë
“Rrisin xhiron e bizneseve” – Gazeta Koha Jone
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Kush veç Mjekëve?
Moslajmërimi i përgatitjes së veprave penale
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Turqia fillon kontrollin me kamera termale për të gjitha fluturimet ndërkombëtare ardhëse
Situata epidemiologjike me influencë sezonale 2018/2019 në Kosovë
Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve
Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF
Ja pse duhet të flini menjëherë pas punës!
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
Me cilin Grenell paske fol Ti? Amerika e ka bërë të qartë se Grenelli nuk e ka pa asnjë marrëveshje...
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë
Ligji i Pagave, Kushtetuesja kërkon sqarime shtesë nga avokati i popullit për kërkesën e SBASHK-ut
Visceral
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Mjekët, infermierët e studentët e mjekësisë po e lëshojnë masivisht Kosovën
Shkup: Mjekët kërkojnë kushte më të mira për të parandaluar ikjen e stafit shëndetësor
Si pritet të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve të ardhshme?
Ja sa dënohet punësimi i personave të infektuar me sëmundje ngjitëse
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, komunitetit rom të Kosovës i shpreh urimet më të mira. Në...
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Stop dhunës ndaj Mjekëve dhe personelit mjekësor
Heqja dorë nga duhanpirja gjatë pandemisë, rritë shanset për të luftuar kundër coronavirusit
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Vendimin për kufizimin e të drejtave dhe lirive të njeriut, mund ta marrin vetëm dy të tretat e dep...
Ligji për Paga, Sindikata e Shëndetësisë përfundimisht në grevë
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?
Dy adoleshentë krijojnë dorashkën që bën shurdhmemecët të flasin
Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Answering the top 5 questions about catnip
Të nderuar qytetarë Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe sfiduese me virusin COVID-19. N...
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Destan Gashi, njeriu që i njeh damarët e gurit
Mjeku që operoi presidentin Thaçi me dedikim emocional për të
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Ismaili: Profesionistë shëndetësorë duhet t’i marrin pagat ma rritje
Avdyli kritikon PDK-në për mospunë në Shëndetësi
Ikja e mjekëve vazhdon: mbi 150 në këtë vit
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
​Gjykata dënon një njeri me vdekje nëpërmjet aplikacionit Zoom – Gazeta Koha Jone
“Wiener Linien” ua vazhdon biletat studentëve deri në shtator
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
Shtatzënia dhe kontracepsioni te femrat me lupus
Sa është paga vjetore e Mjekut në Austri?
Deputeti Bekë Berisha: E kam shumë zor një “thmijaçi” si Albin Kurti me i thënë kryeministër
Afro 25 mijë familje të varura nga asistenca sociale në Kosovë, me 50 deri 150 euro në muaj!
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Çaji i gjelbër dhe obeziteti
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!

Fri Nov 29 , 2019
Faqja në Facebook “Udhëzime pa kritere” ka postuar një shkrim ku tregon për disa nga udhëzimet pa kritere. Lexoni më poshtë: Disa nga udhëzimet pa kritere 1.udhëzim me kërkesë të pacientit, 2.udhezim pa prezencë të pacientit, 3.udhëzim për konsultë për infuzion, 4.udhëzim për largim të kateterit urinar Related posts:Dita e […]