Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!


Deri në moshën 6 vjeçar fëmijët nuk duhet të përdorin telefonin. Mjekët okulistë apelojnë prindërit që të mos i lejojnë fëmijët të qëndrojnë para ekranit të kompjuterit apo telefonit pasi iu rëndon shikimin. Kujdes po ashtu duhet të tregojnë edhe të rriturit, të cilët duhet të evitojnë qëndrimin para këtyre mjeteve të komunikimit.

Për të qetësuar një fëmijë nga të qarat, për të gjetur pak kohë për punën apo për veten, shpesh prindërit e gjejnë zgjidhjen te telefoni.
Ua lënë këtë të fundit në duar të vegjëlve duke iu dëmtuar shikimin.
Mjekja okuliste në Poliklinikën e Specialiteteve, Rezarta Shkurti, apelon prindërit që të mos i lejojnë fëmijët të përdorin telefonin apo kompjuterin të paktën deri në moshën 6-vjeç.
Rezarta Shkurti: Para moshës 6 vjeç në mënyrë absolute, prindërit nuk duhet të lejojnë fëmijët me telefon. Krijohet sistemi okular i syrit, merr parametrat e vetë kristalina që është thjerrëza kryesore e shikimit. Nuk jemi tolerantë në këtë pikë dhe nuk duhet të jemi tolerantë. Fëmija nuk mund të ketë telefon vetë po ka të prindërve. Prindi është gabim që i lë telefonin fëmijës.
Por në përdorimin e telefonit apo kompjuterit kujdes duhet të tregojnë edhe më të rriturit, të cilët duhet te evitojnë qëndrimin para tyre sa më shumë të munden
Rezarta Shkurti: Për më të rriturit hyjmë në dy sfera. Ata që e kanë mjet pune kanë zgjidhje. Aktualisht sot ekzistojnë ekrane shumë të mirë filtërmbrojtës që ti ja modifikon kompjuterit dhe ai të mbron në një përqindje tepër të lartë. Nëse nuk e ke këtë mundësi mund të drejtohesh tek një okulist, të bësh një vizitë, ai të sugjeron një syze qetësuese me një xham special që quhet antireflektim. Për kategorinë tjetër që nuk e kanë të nevojshëm kompjuterin, të rrinë sa më pak të munden.
Por cilat janë disa nga problemet që shkaktojnë në shikim këto aparate?
Rezarta Shkurti: Qëndrimi para të gjitha llojeve të ekraneve rëndon çdo faktor që edhe ka qenë i lindur në sy, shkakton sëmundje të syrit por që nuk janë sëmundje të lidhura me numrin, dioptrinë.Por shkakton tharje të syve, lotim të syve, herë pas here një lloj diskonforti sikur sytë i ke me kripë, kokrra rëre. Ky sy nuk quhet sy i shëndetshëm, quhet sy i thatë. Është sëmundje më vete, quhet sy i kuq dhe kërkon mjekim.
Mjekja okuliste, Rezarta Shkurti, jep po ashtu disa këshilla se si mund të shpëtojmë nga sëmundjet që prekin syrin.
Rezarta Shkurti: Ndriçimi në ambjent shton faktorin rrezatim pasi kontrasti midis ekranit që ka ndriçimin elektromagnetik dhe një dhomë gjysmë të ndriçuar, shton fluksin që hyn në sy. Përpos që fëmijët nën moshën 5 vjeç e kanë sistemin e syrit okulart të paformuar mirë. Fëmijët e vegjël duhet të përdorin syze dielli, që nga mosha 5 vjeç janë të fabrikuara me faktorin mbrojtës 3N. Rrezatimi diellor është i barabartë me atë të kompjuterit.
Edhe pse mjekët thonë se ka një sensibilizim të qytetarëve për shëndetin e syve ata apelojnë që me konstatimin e shenjave të para të drejtohen te mjeku, pasi ashtu si në çdo patologji është më mirë të parandalosh sesa të kurosh.
(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts:

3 të plagosur me armë zjarri në Mitrovicë
Në Zvicër 85 raste të reja me COVID-19
Prishtinë, fyen prindërit dhe kërkon para prej tyre
Zgjidhja finale kërkon guxim politik dhe angazhim në frymën e kompromisit
Tentim rrëmbimi i një vajze në Fushë-Kosovë
18 pacientë me COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Detaje si u shfrytëzua seksualisht 17 vjeçarja nga kultivuesit e drogës
18 pacientë në COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Këshilli Shtetëror i Cilësisë s' akreditoi disa kolegje private
4 të vdekur nga COVID-19 në Shqipëri
Kapet me armë me silenciator në qytet
Në Spitalin e Pejës 9 pacientë në oksigjenoterapi, një në gjendje të rëndë
Kosova në vendin e tretë në Evropë me numër të të infektuarve me coronavirus
Konsullata e Kosovës në Kanada me lajm të rëndësishëm për qytetarët nga Kosova
Marrëveshja është esenciale për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit
Trump për herë të parë me maskë në publik
Malishevë, pas vdekjes konfirmohet se ishte i prekur edhe nga COVID-19
Gjendja e jashtëzakonshme s’do të ndalonte përhapjen e virusit
Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit
Hoti e Vuçiq zhvillojnë sot takim virtual, rinis dialogu Kosovë-Serbi
Moti sot, me diell e pjesërisht i vranët
Sipërmarrësi shqiptar në Londër, fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit”
Kush kthehet nga Ballkani në Gjermani, vlejnë rregullat e karantinimit
Atletico Madrid fiton me një lojtar më pak ndaj Betisit (VIDEO)
Sërish mbi 200 të infektuar me COVID-19 brenda 24 orëve
Ronaldo e shpëton Juventusin nga humbja (VIDEO)
Sa është i sigurt udhëtimi me avionë në kohë pandemie?
Rastet e reja sot, këto janë komunat e prekura më së shumti
Edhe 71 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë
Edhe 4 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Vazhdojnë inspektimet nëpër lokalet e Prishtinës
Belgjika vendos ‘vija të kuqe’ për qytetin Leicester të Anglisë
Atalanta e mbyll pjesën e parë me epërsi ndaj Juventusit (VIDEO)
Vetura godet dy persona në rrugën “Bill Klinton”
Parashikimi i motit për nesër
Dielli do të lind përsëri
Barcelona me fitore minimale ndaj Valladolidit (VIDEO)
Në Gjermani, vaksina kundër Covid-19 testohet tek 4 mijë vullnetarë
Roma fiton ndaj Brescias (VIDEO)
Nesër rifillon qarkullimi në një pjesë të autostradës ‘Arbën Xhaferi’
Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistencës
Formacionet zyrtare: Juventus – Atalanta
Hykmete Bajrami kërkon që fokusi të jetë në rimëkëmbjen ekonomike
Në Austri bie sërish numri i të infektuarve
Deputeti që sot rezultoi pozitiv me COVID-19, dje ishte i pranishëm në seancën e Kuvendit
Sheffieldi e mposht me lehtësi Chelsean (VIDEO)
Pandemia ka nevojë për përgjigje globale
Vidal e kalon në epërsi Barcelonën (VIDEO)
Në mesin e 8 viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, edhe një 24 vjeçare
Gazeta zvicerane shkruan për kosovarët që bëjnë plane për t`i ikur karantinës
Deputeti i AAK-së infektohet me COVID-19
Lazio humb nga Sassuolo dhe i zbeh gjasat për titullin e kampionit (VIDEO)
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Valladolid – Barcelona, formacionet zyrtare (FOTO)
Politikanët amerikanë e shohin Tik-Tok si një kërcënim, ja çfarë thonë specialistët për të
Te Juventusi mësova mentalitetin fitues
Mjekja shqiptare tregon për tretmanin e pacientëve shqiptarë me Covid 19 në Suedi
Qeveria jolegjitime në vend se t'u prijë qytetarëve, po i fajëson ata
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Lazio po e mposht Sassuolon (VIDEO)
Nesër rifillon dialogu Kosovë – Serbi, BE publikon agjendën
Liverpool dështon të fitojë ndaj Burnleyt (VIDEO)
Rrjeti i Grave dënon gjuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
Një rast pozitiv me coronavirus te Parma
Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë
Piloti shqiptar zë vendin e dytë në garën e Austrisë në Formula 3
Kosova dhe Serbia kanë nevojë për një proces më të mirë
Për një javë dyfishohet numri i pacientëve me COVID-19 nëpër spitale
Deputetet e PDK-së dalin në mbrojtje Ganimete Musliut, kritikojnë Vjosa Osmanin për qasje selektive
Varane thotë se Reali s' e kontrollon sistemin VAR
Rrjeti i Grave dënon ghuhën dhe sjelljet ndaj Vjosa Osmanit
22 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lul Raka thotë se maskat nevojitet të jenë obligative dhe të blihen nga shteti
Antonio ia shënon katër gola Norwichit (VIDEO)
Reagojnë mjekët nga Diaspora për situatën kritike të krijuar në Shqipëri dhe Kosovë
Ministri Zemaj takohet me kreun e BIK-ut, Naim Tërnavën
Presidenti bën thirrje për kujdes maksimal në luftë kundër COVID-19
Familjarët e pacientëve me COVID-19, afër dhe larg nga më të dashurit
Mishi i rosës nga Kosova do të eksportohet në vendet e Bashkimit Europian
Brenda Klinikës Infektive: Lufta mes jetës dhe vdekjes
EULEX-it i zgjatet mandati edhe për një vit
Mos na impononi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme
Vdes babai i Berat Buzhalës pasi ishte infektuar me COVID-19
Vdekje e dyshimtë në Prishtinë
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Kuvendi ka humbur kohë në sulme personale në vend që të kryejë përgjegjësitë e veta
Ferizaj, gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake
Zyra e BE-së dënon sulmin ndaj Vjosa Osmanit
Fushë Kosovë, arrestohet se rrahu dy persona me shufër metalike
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Nënkryetari i Gjilanit kundërshton shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Dy vetura përfshihen nga zjarri në Prishtinë
Fushë Kosovë, arrestohet i dyshuari se sulmoi policin
Policia e Shqipërisë jep informacion për lëvizjen jashtë vendit
Shoqëria civile kërkon drejtësi për 11 vjeçarin e përdhunuar dhe të vrarë në Fushë Kosovë
Hoti paralajmëron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Banorët ankohen për punime të stërzgjatura në rrugën “Bajram Kelmendi” në Prishtinë
Situata me COVID-19, nis takimi virtual i Hotit me kryetarët e komunave
Përfiton pa të drejtë nga RAV: Kosovarja lirohet për mosnjohje të gjuhës
Grenell i reagon Bidenit lidhur me dialogun Kosovë – Serbi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *