Mjekët austriakë vazhdojnë ndihmën për fëmijët shqiptarë

Nuk është e pazakonshme që në Shqipëri dhe Kosovë, fëmijët të vdesin nga sëmundje të gjata, por të shërueshme. „Kjo ndodh pasi përkujdesja mjekësore është e dobët“, deklaron mjeku austriak Michael Schodermayr, për të përditshmen austriake „Nachrichten“, ndërsa qëllimi tashmë 21-vjeçar i banorëve të Steyr në Austri, është që fëmijët e sëmurë sa më shumë të ndihmohen.

„Gjithçka kishte filluar në vitin 1990, unë doja ta thyej rutinën dhe të angazhohem“, rrëfen mjeku praktik nga Steyr. Ate e kishte mahnitur projekti gjerman „Friedensdorf international“, i cili ishte specializuar që në rajonet e luftës të ndihmojë fëmijët në aspektin mjekësor. Kështu pra, ai kishte vendosur që t`i bashkëngjitet këtij projekti, duke themeluar një shoqatë simotër në Austri dhe me një ekip mjekësh fillon udhëtimin nëpër rajonet e krizës.
„Fillimisht, qendra kryesore e veprimit ishte Afganistani, ndërsa më pas, nevoja e ndihmës mjekësore u zgjerua edhe në Shqipëri dhe Kosovë“, rrëfen Schodermayr.
Në vitin 2006, kjo shoqatë shkëputet nga ajo gjermane, duke ndryshuar emrin në „ Allianz für Kinder“, por edhe më tej e bën të njëjtën gjë, vazhdon mjeku austriak.
Në disponim qëndron një ekip mjekësor prej 30 infermierëve, të gatshëm për ndihma mjekësore. Dy deri tre herë gjatë vitit, ekipi mjekësor udhëton për në Shqipëri dhe Kosovë, për të gjurmuar masovisht sëmundjet eventuale te fëmijët. „Pothuajse të gjithë fëmijët trajtohen në mënyrë të barabartë, por ata të cilët vuajnë nga sëmundje të rënda dhe të cilët kanë nevojë për terapi intensive apo operacione të ndryshme, sillen në Austri“, potencon Schodermayr. Ndër sëmundjet më të shpeshtë nga të cilat vuajnë fëmijët në Shqipëri dhe Kosovë, janë: sëmundjet e zemrës, ato ortopedike etj.
Trajtimet mjekësore për fëmijët janë falas. „Kjo përkrahet nga donacione private dhe personave bamirës, të cilët na kanë ofruar falsa shtretër mjekësor“, thotë mëtutje mjeku. Gjatë një viti, mund të trajtohen pacientë në një vlerë më së shumti, deri në një milion euro dhe me këtë rast, „Allianz für Kinder“ mund të trajtojë dhe ndihmojë rreth 100 vajza e djem me sëmundje të rënda.
„Gjithnjë krijohen momente të bukura, kur një fëmijë i sëmurë dërgohet i shëndoshë në vendlindje, pasi njerëzit janë aq falënderues“, vazhdon Schodermayr. Para pak kohësh, ai kishte përjetuar një gëzim të jashtzakonshëm: „Unë e ritakova një shqiptar të ri, i cili si fëmijë kishte vuajtur nga një sëmundje e rëndë, ndërsa tani ai ishte i shëndoshë dhe studionte Ekonominë në Tiranë. Po të mos e ndihmonim, me siguri se aî nuk do të ishte në mesin e të gjallëve“.
Qëllimi i Shoqatës nuk është që të ofrojë ndihmë mjekësore austriake për fëmijët në Shqipëri dhe Kosovë, por që të përmirësojë edhe përkujdesjen mjekësore në këto vende. „Në disa fshatra shqiptare, ne kemi vendosur pika mjekësore dhe kemi trajnuar infermiere“, përfundon Schodermayr.

Që nga themelimi e deri më tani „Allianz für Kinder“ ka ndihmuar rreth 1.600 fëmijë me sëmundje të rënda. 

Related posts:

Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania ...
​Gjykata dënon një njeri me vdekje nëpërmjet aplikacionit Zoom – Gazeta Koha Jone
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Një shkencëtare e re shqiptare po shkëlqen ne Zvicër
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Shoqata “Nënë Tereza” në Londër shpërndan ndihma për anëtarët e diasporës
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!
QKUK: Kryhet rasti i parë në Kosovë në Stroke Center, pacientit i shpëtohet jeta dhe invaliditeti
Shqipëri/ Mjekë e Infermierë do marrin +1000 euro deri në fund të pandemisë
Acidi folik
Sa forma të konstipacionit kemi?
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Të tallesh me popullin, ligji për Pagat shkon në Gjykatën Kushtetuese
Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
“Avokati i Popullit e dërgoi në Kushtetuese Ligjin për paga edhe pse do t’i merrte 600 euro më shumë...
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
#CME #NMJ SINGLE ANSWER QUESTION Regarding The Nicotinic Cholinergic Receptors At The Motor End Pl...
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar
Demenca frontotemporale
Ministria e Shëndetësisë dënon dhunën ndaj mjekëve: Dënim maksimal agresorëve
Rinis futbolli edhe në Austri
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
Zinku është shërues i plagëve
Ja cilat janë efektet çudibërëse të boronicave!
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Austria e ka nën kontroll koronavirusin
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Çka është Dialogu Social?
Dr.Roza Allabashi, shkencëtarja shqiptare në kiminë e ujit
Mësimi në distancë për shumë fëmijë mbetet i paarritshëm në Kosovë
Gazetat vazhdojnë me urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar edhe një lajm të rremë
Zyrtari për të cilin Albin Kurti hyri në karantinë del negativ në testin për Coronavirus
Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave
Vertebrat Torakale
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Çka është Shkencëtari?
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
Më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Iz...
Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë
Ja cilat sëmundje të lëkurës i shkakton stresi!
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Çka janë Vezoret?
Psikologjia e sjelljes në shoqërinë tonë
Bashkia e Vjenës dhuron 50 euro kuponë për familje për të dalë në kafene dhe restorante
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Hetohet gjinekologu i Prizrenit, dyshohet për lëndim të foshnjës gjatë lindjes
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
Grevën e Kirurgëve e përkrah edhe një Shoqatë
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Prishtinë, 6 prill 2020 Komunikatë nga Ministria e Shëndetësisë Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën ...
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Këshilla e ekspertëve për të hequr erën e hudhrës pas ngrënies
Ja se si shpif Gazeta Metro për mjekët rreth rastit të vdekjes së 6 vjeçarit
Marrja apo asgjësimi i vulave zyrtare ose i shkresave zyrtare
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Dr.Naim Shabani: Miomët e mitrës
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Situata me Coronavirusin duhet te menaxhohet maksimalisht nga institucionet e vendit dhe nga vet qyt...
Inf.Hajdin Ramadani: Askush si Ne
Visceroptozë
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Në Austri, me shqiptarët që strehuan shqiptarë gjatë pandemisë
Riatdhesohen edhe 20 kosovarë të tjerë nga Austria

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë

Wed Feb 27 , 2019
Në dy dekadat e fundit diaspora shqiptare ka ndryshuar jashtëzakonisht shumë, jo vetëm me integrimin në vendet ku jetojnë, por edhe më ngritjen e nivelit të arsimimit.  Nga radhët e saj tani mund të takosh kuadër me të gjitha nivelet e përgatitjeve shkollore, duke filluar nga Doktor të Shkencave, Magjistra, […]