Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës

Sa të zgjuar janë Mjekët? 
Një studim interesant i botuar nga Universiteti i Wisconsit konstaton që mjekët kanë koeficientin më të lartë të inteligjencës
Megjithatë, duke pasur një koeficient të lartë të Inteligjencës nuk të  bën Mjek të mirë. 
Të jesh një Mjek i mirë kërkon më shumë sesa vetëm koeficienti i inteligjencës. Ajo kërkon etikë të fuqishme të punës, përkushtim dhe aftësi të qarta komunikimi. 
Kuptimi i shkencës themelore dhe patologjisë kërkon që ju të jeni të mençur. 
Përballja me vdekjen dhe sëmundjet e të tjerëve kërkon dhembshuri njerëzore. 
Një matje shpesh e lënë pas dore, por ndoshta më e rëndësishme është inteligjenca emocionale. 
Mjekët me kujdes të lartë për pacientët e tyre më mirë. Mjekësia është njëkohësisht një shkencë dhe një art. 
Mjekët duhet të kuptojnë bio-mekanizmat dhe testet laboratorike, si dhe emocionet dhe ndjenjat njerëzore. 
Njerëzit të cilët janë të vetëdijshëm për emocionet e tyre dhe mund të empatizohen me të tjerët do të kenë më shumë gjasa të japin kujdes të shkëlqyeshëm për pacientin.

Për më shumë shikoni tabelën e mëposhtme:

Related posts:

Nasim Haradinaj akuzon “komandantët e PAN-it”
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Kujdes si i trajtoni fëmijët!
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?
Në Kinë kërkojnë ndihmë 10 mësues shqiptarë
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Si mund ta kalojmë kufirin Zvicër-Gjermani në kohë pandemie?
Mjeku shqiptar nga Kosova, shpëton nga vdekja fëmijën katërvjeçar gjerman
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Deri në 1500 euro rriten rrogat për mjekët specialistë në Maqedoni, ja kur fillon pagesa
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Çka është Neuroni?
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
ProCredit Bank, dhuron 25 mijë euro donacion me masa mbrojtëse kundër Covid-19 ProCredit Bank, ka dh...
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Ja sa dënohet dhënia e ryshfetit!
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
SHBA/ Pompeo vlerëson se koronavirusi u shpik nga dikush: Autorët do të mbajnë përgjegjësi
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
Ventroinguinal
Doktorët e ORL-së këshillojnë: Si të ndihmohet kur dhemb veshi?
Asnjë pranverë, këtu e 21 vite, nuk mund ta shijojmë. Gjithandej Kosovës, për çdo ditë të këtyre mua...
Besnik Tahiri nuk i sqaron kriteret për përcaktimin e koeficientit
Ortopedët nuk thyhen as pas presioneve, vazhdojnë grevën fuqishëm
Mjeku shqiptar në Angli: Pacientëve shqiptarë me COVID u flas shqip
Vaksina
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit
Vizita sistematike shëndetësore për nxënësit e shkollave në Kryeqytet
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Visceral
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Lenjani: Pacienti i moshuar është trajtuar denjësisht
“Tageszeitung” e Berlinit lavdëron ministrin Arben Vitia: transparent, i hapur, gjithëpërfshirës
Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve
Team Critical Care managing a Central Venous Catheter @Azerbaijan STAY SAFE WEAR PPE
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Ky është sekreti i një lëkure të bukur dhe imuniteti të fortë
Ja sa dënohet puna e detyruar!
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Të nderuar qytetarë Të nderuar partnerë të koalicionit qeverisës Po e bëj publike adresimin që ia ka...
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Reputacioni dhe karakteri
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Zyrtari për të cilin Albin Kurti hyri në karantinë del negativ në testin për Coronavirus
OMK shpreh ngushëllime për vdekjen e dr. Abaz Krasniqit
Çfarë funksioni kryejnë veshkat e shëndetshme?
Ventral
Gjermania lehtëson procedurat për punësim, mjekët lëshojnë Kosovën
Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
Possible treatment strategies for COVID-19
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
I ftohti polar pritet të ‘shpërthejë’ në muajin shkurt, i prekur edhe Ballkani
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
OBSH i bën thirrje Shqipërisë dhe gjithë botës të rrisin numrin e infermierëve në dekadën në vijim
Më shqetësoi lajmi për tentim sulmi të mbrëmshëm ndaj z. Berat Buzhala. Është veprim i ulët dhe meri...
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
BAT është duke punuar mbi një vaksinë të mundshme për COVID-19, përmes filialit të saj bio-teknologj...
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Alkooli dhe dëmet shëndetësore
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Antenat celulare, bartëse dhe përcjellëse të rrezatimit radioaktiv “vrasës” në organizëm
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Amerikë: Dyshohet se një kosovar është prekur nga koronovirusi
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Ja 20 vetitë e pabesushme shëruese të hithrës
661 mjekë specialistë në Kosovë, që nga viti 2017 s'janë bërë specializime
Koeficienti në fyt
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Skandaloze: Në Shqipëri Infermierët nuk marrin pagën e tetorit
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Ventrikulomegali
Mbingarkohet Klinika Emergjente
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Verteks
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës

Wed Feb 20 , 2019
Gazeta Shëndeti përmes disa burimeve ka mësuar se ekzistojnë dyshime që Objekti (Banesa) ku gjendet Sindikata është pronë e Blerim Sylës dhe Sindikata po paguan qira për këtë Objekt. Këto burime thanë për Gazetën Shëndeti se paratë e Mjekëve dhe Infermierëve po shkojnë në “xhepat e stërthellë” të Blerim Sylës. […]