Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu

Pas protestës së zhvilluar ditën e sotme në QSUT nga mjekët
specializantë, ka ardhur edhe reagimi nga ministrja e Shëndetësisë dhe
Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu.

Në një njoftim për shtyp, ministrja tregon se e mbështet plotësisht protestën e uniformave të bardha kundër dhunës.

“Mbështes plotësisht protestën e uniformave të bardha kundër dhunës. E
konsideroj të turpshme lehtësinë me të cilën Gjykata e Shkallës së
Parë, vendosi të rrëzojë masën e kërkuar nga Prokuroria për rastin e
mjekut që u dhunua në spitalin Infektiv. Do të jem bashkë me mjekët në
protestë në dyert e gjykatës, kur çështja të gjykohet në Gjykatën e
Apelit. Vetëm një dënim meritojnë ata që dhunojnë mjekët: Burgun!”,
deklaron ministrja Manastirliu.

Muajin e kaluar është dhunuar një mjek i Urgjencës së Infektivit nga
familjarët e një pacienti.

Gazeta Shëndeti ka mësuar se, agresori i
mjekut G.S, I kapur para një jave në tentativë arratisje jashtë vendit,
pasi ishte shpallur person në kërkim për “goditje për shkak të detyrës”,
është dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë me arrest shtëpie,
për rrjedhojë lirim nga ambientet e paraburgimit.

Duket se agresorët jo vetëm që nuk po marrin dënime shembullore, por
me masa të tilla nga gjykatat e vendit, po “inkurajohen” për përsëritjen
e rasteve./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Mjekët i gjetën qindra krimba në tru, shkaktuar nga konsumimi i ushqimit më të përhapur
Vitaminat
Good Girl Gone Bad
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
VEZIKULË - Çka është Vezikula?
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Portalit insajderi
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm
Ambasada e Kosovës në Zvicër me njoftim të rëndesishëm për bashkatdhetarët
Ja cili Kirurg u pensionua!
Mospërfillja e gjykatës
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Masakra e Rezallës, kryer mizorisht 21 vjet më parë, është një tjetër dëshmi e gjenocidit të shtetit...
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Brugada apo Vdekja e papritur
Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Ministri Ismaili po manipulon me kërkesën e Kirurgëve
Rreziku për sulm të zemrës: Mungesa e gjumit ndërlidhet me shëndet të dobët kardiovaskular
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
Mjeku e zbuloi të vërtetën pikëlluese për Shumaherin
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 TË SHËRUAR ME COVID-19! Sot më 01.04.2020 në Laboratorin...
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Kosova po mbetet pa infermierë
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Shkaqet e sëmundjeve kronike të veshkave
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?
Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë
Shtohet numri i viktimave nga koronavirusi, humb jetën 84-vjeçarja tek Infektivi
Pjesëmarrja në turmë që kryen vepër penale dhe huliganizmi
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Nderojmë sot rënien heroike të bashkëluftëtarit Sadri Zeneli. Ai ishte ndër të parët në Ushtrinë Çli...
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Diaspora ndihmoi Kosovën me afër 700 mijë euro, për të luftuar koronavirusin
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Arkëtimi dhe pagesa e kundërligjshme
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
Grevë
Sulmohet mjeku Mejdi Zeqiri nga disa romë në Bujanoc
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
Çfarë ndryshimesh në gji duhet të tërheqin vemendjen?
Dëmtimi i varreve apo kufomave
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Shoqata „Kraja“ në New York ka shpërndarë 110 paketa ushqimore në Krajë Ulqin dhe Tivar
Vestibul
Marrja e ryshfetit
Kolegji i Mjekëve të Rumanisë falenderon Kryetarin e Odës së Mjekëve të Kosovës për asistencë në ras...
Epidemiologu suedez kundër planit të qeverisë: Shumë njerëz po vdesin
Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave
Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat
Betejat e Luftës Çlirimtare u shënuan me emrin dhe heroizmin e Dëshmorëve të Kombit. Sot kujtojmë rë...
Dhënia e ryshfetit
Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?
Banorët në kërkim të një mjeku
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Heqja apo dëmtimi i vulave zyrtare ose i shenjave
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Nesër merret vendimi, SBAShK-u paralajmëron grevë dyorëshe të premten
Viscera
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini kafe me stomakun bosh
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Si ka ndikuar pandemia në sektorin e patundshmërive, sa janë dëmet?
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Ushqimet me vitaminë B5, kundër Alergjive
Edhe kjo ndodhë! Xhelal Sveçla, ushtrues detyre i Ministrit të Brendshem, me Vendim të veçantë, ua p...
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Italia në alarm nga koronavirusi: 10 qytete mbyllin shkollat, baret, thirrje banorëve të mos dalin j...
Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t'i sulmuar mjekët dhe infermierët
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Me dhimbje mora lajmin që një bashkëvendëse e imja sot ka ndërruar jetë, duke mos arritur të përball...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore

Mon Mar 11 , 2019
Më datën 17 09.2007 morëm lajmin e hidhur se në Ohio të Amerikës, pushoi së rrahuri zemra e të ndriturit, shkencëtarit, fisnikut dhe atdhetarit të devotshëm Akademik Prof. dr. Musa A. Haxhiu. Musa Haxhiu u lind me 15 mars 1939 në Pejë. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në vendlindje. […]