Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo

Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo
Kjo është Marsela Ceno, mjeke kirurge, jo në Shqipëri, por në Gjermani.
Në vitin 2010, përfundoi studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë dhe ishte gati për të nisur specializimin.
“Në fillim vendosa ta provoj në Shqipëri të kandidoja për specializim. Nuk funksionoi ndaj ndava mendjen të shkoja në Gjermani. Ishim një grup prej 26 vetash që mbaruam studimet në 2010. Gjysma, pra 13, jemi në Gjermani. Por pikërisht mbyllja e derës në vendin e vet përkoi me thirrje nga ana e Gjermanisë për mjekë”, thotë Ceno.
Ceno tregon se punon si mjeke kirurge në Baden.
“Paralelisht me gjuhën konvertoi diplomën e mjekësisë. Në shkurt të këtij viti themeloi Shoqatën e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani. Dhe aktualisht po punojnë për të ngritur degë në 16 lëndët e Gjermanisë. Po të organizohemi rritim reputacionin tonë. dhe në të ardhmen të kthejmë vëmendjen e gjermanëve drejt vendit tonë. Nuk mund të thotë se sa mjekë bëjnë pjesë në shoqatë, pasi janë në krijim e sipër. Sipas Dhomës Federale të Mjekëve në Berlin janë rreth 680 mjekë shqiptarë të Shqipërisë deri në dhjetor të 2018. Po të shtojmë edhe ata që po procedojnë janë rreth 800 mjekë shqiptarë në Gjermani”, tregon ajo.
Krahas specializimit që zgjati 6 vjet kreu edhe doktoraturë 3 vjeçare për një teknike të re kirurgjikale. 33 vjeçarja numëron rreth 850 operacione si gjatë specializimit edhe pas tij.
“Unë nuk eca këtu, pasi nuk pata njohjet e duhura apo pagesën për të marrë vendin e specializimit. Në Shqipëri ka pak spitale që te japin mundësinë e specializimit, ndërsa në Gjermani e kanë të gjitha. Edhe ata mjekë nga brezi ynë që bënë specializimin në Shqipëri po vijnë në Gjermani. Rruga e suksesit nuk ishte e shtruar me trëndafila. Në fillim haste paragjykimet e kolegëve gjermanë, por për pak kohë. Një kolege më tha se, ‘po ju vini nga xhungla’. Një koleg thoshte se, kur fluturonte mbi Shqipëri nuk kishte drita, gruaja e tij më pyeste, ‘a keni lavatriçe?”, thotë 33 vjeçarja.
Pagesa e një kirurgu është tek 700 mijë lekë të vjetra, ndërsa në Gjermani që në vitin e parë të specializimit personi merr pagesë prej 3,800 eurosh.
“Si mjek i specializuar paga pëson vazhdimisht rritje. Një mjeku si unë i shkon deri në 7,000 euro rroga. Nuk do bëja asgjë ndryshe. Ndoshta do kisha marre vendimin për të shkuar më shpejt në Gjermani e të mos humbisja 2 vjet që humba këtu duke pritur një mundësi nga sistemi shqiptar”, përfundon Ceno. /TCH/

Related posts:

Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 ...
Vinorelbine
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Më pikëlloi vdekja e kardiologut Sami Gjoka, në kulmin e energjive të tij të punës në shërbim të qyt...
Kur shkenca ndrydhet nga një dogmë filozofike
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Prof. Arben Beqiri padit ministren e Shëndetësisë dhe rektorin e Mjekësisë
Thirrja e mjekut nga Drenasi: Rrini në shtëpi, së bashku e tejkalojmë këtë krizë
NJOFTIM Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit, Sh...
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
“Me 50 ml alkool arrestohesh, kur pi kokainë mund të drejtosh bashki e qeveri”/ “Shpërthen” mjeku i ...
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
661 mjekë specialistë në Kosovë, që nga viti 2017 s'janë bërë specializime
Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës!
TRE RASTE ME COVID-19! TESTIMI 2 Sot më 04.04.2020 (01:30 pas mesnate), në Laboratorin e Mikrobiolog...
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
Pak Femra, Shumë Plastikë… Shumë Meshkuj, Pak Burra!
Sëmundje veneriane
Autizmi
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Mjekja suedeze e kthen çmimin Nobel për shkak të Handkes
LDK është indiferente ndaj vdekjes. 1. Njoh shumë vajza e gra që janë më pak të ditura se unë por i...
Pse janë lipidet e gjakut faktorë rreziku për sëmundje koronare?
Të martën riatdhesohen 150 shtetas kosovarë nga Suedia, Finlanda e Norvegjia
E keni dëgjuar më parë? Ja cila është historia e operacionit që zgjati 23 orë
Kimete Berisha: Euforia e frikshme e Richard Grenell
OBSH: 3 fakte për COVID-19 që duhet t’i dini
Stop dhunës ndaj Mjekëve dhe personelit mjekësor
Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër
Një shkencëtare e re shqiptare po shkëlqen ne Zvicër
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Dark urine could indicate a liver problem
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
TELEGRAM NGUSHËLLIMI E nderuara familje Blaku, Me pikëllim të thellë mësuam lajmin për vdekjen e pro...
Athinë, fitojnë ambientalistët. Tarraca e hotelit luksoz që “fsheh” Akropolin do të prishet |Revista...
2 mjekë për 200 vizita në 24 orë
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
NJOFTIM eMësimi – Orari Javor i Transmetimit në RTK 4 për klasat 1-9 Menjëherë pas ndërprerjes së ...
Venoz - Fjalor Mjekësor
Shqipëria i kërkon ndihmë NATO-s për 300 ventilatorë dhe 1.5 milionë maska
Urdhri Farmacistëve Të Shqipërisë: Farmacitë të hapura gjatë fashës orare të lejuar
What Your Legs Could Be Telling You About Your Heart Health
Alarmante: në tremujorin e fundit ikin edhe 37 mjekë
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Arkëtimi dhe pagesa e kundërligjshme
Dr.Istref Plakolli: Qeveria po e neglizhon Koronavirusin
Kostoja e sëmundjeve kronike të veshkave
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius
Manipulimi me prova
Në ora 3:00, virusi Corona i shkaktoi vdekjen S.N., burrë, nga Prishtina, ndërsa, në ora 7:10, N.R.,...
Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo ...
Darmbakterien steuern, ob sich Darm zusammenzieht oder entspannt
Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Çka është kondrociti?
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Using copper to boost immunotherapy
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Iz...
Dental Care for Kids: When Should Your Child Start Going to the Dentist?
Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
Rezultatet e testeve për COVID-19, mbi 50 raste të reja
Kina fillon procedurat e emergjencës, numri i vdekjeve nga koronavirusi shkon në 80
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
Ja sa dënohen marrëdhëniet seksuale brenda familjes
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Nga jelekverdhët tek mjekët e zemëruar, protestuesit francezë kundër reformave të Macron
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
Kadri Veseli was live.
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike
46 mijë shqiptarë ikin në 1 vit, përveç të rinjve largohen mjekë, infermierë, mësues dhe inxhinierë
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Publikohen libra dygjuhësh për fëmijët e diasporës
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Kimete Berisha: Fundi i hakmarrjes ushqimore të Ramush Haradinajt
Ventral
https://www.massgeneral.org/…/new-insights-on-how-the-brain…
Skandaloze: Pacientet me dhimbje menstruale dhe probleme gjinekologjike po udhëzohen te Kirurgu
Sot kujtojmë martirët e vrarë mizorisht nga kriminelët serbë para 21 viteve në fshatin Beleg të Deça...
Ja çfarë ligji i ri për familjen në Gjermani
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Aba - Sinonimet e gjuhës shqipe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total

Mon Nov 11 , 2019
Voltiza Duro – Largimi i bluzave të bardha është kthyer në një fenomen tejet shqetësues për Shqipërinë. Prej janarit të 2019-ës e deri më tani janë larguar plot 2500 infermierë, ndërsa pritet që deri në fund të dhjetorit, numri i infermierëve të larguar të arrijë në 7 mijë në total. Shifrat […]