Mjekja Shqiptare e cila po arrin majat e suksesit në shkencë në Itali


Shkencëtarja Shqiptare, shkodranja Egesta Lopci, hulumtuese në Spitalin e Milanos thotë:
„Pa hulumtime shkencore, në çdo dy sekonda mund të vdiste nga një njeri nga kanceri deri në vitin 2030!“
Egesta Lopçi, është studiuese e avancuar e mjekësisë bërthamore. 
Së fundmi ajo është nderuar me një tjetër çmim ndërkombëtar për kërkimet shkencore të luftimit të kancerit.
Doktoresha Egesta që prej 20 vitesh jeton, studion e punon në Itali. 
Disa nga angazhimet shkencore janë puna si mjeke në spitalin “Humanitas” në Milano, relatore për masterin e hematologjisë pediatrike në “La Sapienza” në Romë, anëtare e Komisionit Pediatrik dhe Etik në Shoqaten Europiane të Mjekesisë shkruan Gazeta Shëndeti.
Të gjithë duhet të jemi krenarë me ty dhe sukseset tuaja Dr.Egesta.

Vazhdoni me punën tuaj shkencore. Sukseset e vazhdueshme të shoqërofshin në jetën tuaj private dhe profesionale.

Related posts:

Ushqimi për diabetikët apo për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
Dr.Jusuf Ulaj: Jeta e hajnit është me shumë strese
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
QSUT, ndërhyrje e rrallë në zemër për Noanin 6-muajsh
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Shënohet viktima e 5 në Kosovë nga COVID-19
Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
Sot 21 vite më parë, në Rezallë, forcat ushtarake e policore serbe kryen një nga masakrat më të rënd...
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Cilat janë funksionet e gjakut?
Dhënia e ndihmës personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Çka është Puna e detyruar ose e dhunshme?
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Ministri Dr.Arben Vitia konfirmon rastin e dyshimt me Koronavirus
Jeta apo Kushtetuta? Drejtori i IKSHP arsyeton masat për parandalimin e COVID-19
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat
Ja struktura e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Virologji
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA
Ja sa dënohet puna e detyruar!
A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Teknologjia izraelite tani mund të zhbllokojë çdo telefon
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës
Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë pro...
Vakitë në QKUK
Kadri Veseli was live.
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile
Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën
Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Lirimi i kundërligjshëm i personave të privuar nga liria
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Çfarë e shkakton lupusin?
Shkaktohet prej celularit, kjo është sëmundja që po prek gjithë njerëzimin
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Study adds to knowledge about treating fractures of the humeral shaft
Vertebër
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...
Ikja e mjekëve jashtë Kosovës/ Komuna e Suharekes hap konkurs për gjinekolog por asnjë aplikantë
Mjeku Shqiptar Bekim Tateshi e shpëton vogëlushen nga Prishtina
Shërohet nga COVID-19 një foshnje dymuajshe, pacienti më i ri në Kosovë
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Cilët janë Anëtarët e familjes së ngushtë?
Ja cilat janë tre mitet e gabuara rreth bukurisë
Mjeku infektolog Valbon Krasniqi tregon më shumë rreth Koronavirusit
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli: Boll ma, bëjeni më atë marrëveshje të koalicionit
Dështoi në reformën në shëndetësi, qeveria finlandeze jep dorëheqjen
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Vertigo cerebrale
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit
Pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
Dr.Bashkim Gllareva: Për të gjithë ata që na shajtën, na ofenduan!
Vicium
Brezi i parë që kanë ikur në Gjermani, flasin mjeket: Mund të rritesh shumë shpejt profesionalisht, ...
Sëmundja Huntington
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Asnjë pranverë, këtu e 21 vite, nuk mund ta shijojmë. Gjithandej Kosovës, për çdo ditë të këtyre mua...
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Gjoba të ashpra për ata që regjistrohen në “Kurzarbeit” e gjinden duke punuar
Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Çka është Mitra?
As new clusters emerge, WHO warns virus may be here to stay
Cilat janë llojet e dializës?
Firmat britanike përgatiten të prodhojnë vaksinën kundër koronavirusit
Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

IKSHPK: Rekomandime për Ethet Hemorragjike Krime Kongo

Tue Mar 5 , 2019
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës po përcjell në mënyrë permanente situatën epidemiologjike me Ethet Hemorragjike Krime-Kongo në të gjitha vatrat e infeksionit dhe bashkë me mjekët dhe punëtorët shëndetësor të Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, Rahovec, Klinë, Suharekë, Gjakovë edhe sivjet do të vazhdojnë mbikëqyrjen dhe […]