Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!Mjeku kosovar Visar Berisha ka hedhur kritika të forta në drejtim të Qeverisë së Kosovës sa i përket masave parandaluese për sëmundjen që tashmë është shtrirë globalisht, Koronavirusi.

Ai thekson se shtetet e tjera po marrin masa radikale pasi kjo nuk është një epidemi e lehtë.Berisha i ka bërë thirrje Qeverisë të mbyllë shkollat, të mbajë në karantinë të ardhurit nga zonat e prekura si dhe të shtojë radhët e personelit mjekësor.

Postimi i plotë:

Fjalimi i kancelares Merkel dje ne Bundestagun gjerman rreth epidemise me COVID-19 ishte i frikshem. Ajo parashihte nje shtritje totale te virusit ne Gjermani. Sipas saj beteja nuk do jete e lehte.
Ne anen tjeter, Izraeli ka marr nje mase radikale; kushdo qe futet ne Izrael do t`i neshtrohet karantines per 14 dite.

Kurse, grafikonet qe bota akademike e mjekesise kosovare po prezenton sikur krejt kjo eshte nje gripoze rendomte, jane te bukura per ndonje ligjerate plot afsh ne cajtore te Sabitit, por jo ma tutje.
– mbyllni shkollat,
– cdo kush qe vjen nga regjione te ngjyrosura me te kuqe, te futen ne karantine 14 ditore,
– reduktoni administraten dhe
– shtoni radhet e personelit mjekesore ne vijen e pare te perballjes.
Shih edhe:  Shkencëtarët në ndjekje të varianteve të reja të COVID-19 që mund të depërtojnë vaksinën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *