Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për….

Edor Kabashi, Mjeket e suksesshem shqiptar, Lajme, Lajme nga Kosova, Lajme nga Mjekesia, Lajme nga Shqiperia, Mjekesi, Shendetesi
Dr. Edor Kabashi

Mjeku dhe shkencëtari shqiptar Edor Kabashi është përzgjedhur nga 15 punime shkencore dhe materiali i tij është një zbulim i rëndësishëm në zhvillimin e trajtimeve të reja për Sklerozën Laterale Amiotrofike (ALS). Çmimi jepet nga Institutit Gontijo Paulo (PG) për të nxitur kërkimet e studiuesve të rinj në mbarë botën për të ndihmuar në shërimin e ALS.


Fituesi i çmimit, Dr. Kabashi, tha se “Ekipi im punon për të kuptuar më mirë sesi një shumëllojshmëri e mutacioneve gjenetike mund të shkaktojë neuroneve motor degjenerim në ALS. Ne përfitojnë nga një element i thjeshtë kurrizor, peshku zebra, ku një ose disa gjene mund të manipulohen. Duke përdorur këtë paradigmë, kemi përshkruar se disa gjene të mëdha ALS bashkëveprojnë së bashku dhe funksionojnë në rrugët e zakonshme.” Dr Edor Kabashi, nga Durrësi, dhe ekipi që ai drejton punojnë që prej tre vjetësh në Paris. Shkencëtari shqiptar është nderuar edhe me çmime të tjera në këtë fushë.


Kryetari i Komitetit të Çmimin GP, Prof. Dr. Mamede de Carvalho, beson se ky është çmimi më i rëndësishëm kërkimor në ALS. “Instituti Gontijo Paulo u ka krijua mundësi njohjeje të veçantë për shkencëtarët e rinj. Gjatë viteve, cilësia e punës është në rritje dhe gjetjet më të dallueshëm janë shpalosur. Instituti Gontijo Paulo kryen rolin e vet, duke nxitur kërkime të cilësisë më të lartë për kurimin e kësaj sëmundjeje të tmerrshme,” thotë ai.


Çmimi Ndërkombëtare i Mjekësisë PG është njohur nga komuniteti shkencor ndërkombëtar dhe nga partnerët e saj Aleanca Ndërkombëtare e ALS, Motor Neurone Diasese Association (MNDA) dhe Komuniteti Europian për kërkime për kurimin e ALS (ENCALS). Autori fitues I studimit shkencor do të marrë $ 20,000 dhe një medalje të artë gjatë Simpoziumi XXVI Ndërkombëtar mbi ALS / MND që do të mbahet në Dublin (Irlandë) në dhjetor. Rezultatet e studimit do të paraqiten në hapjen e Simpoziumit për komunitetin shkencor. Në këtë veprimtari zakonisht janë mbi një mijë pjesëmarrës ndërkombëtare.


Diçka rreth “Çmimit PG”


Që nga viti 2007, Gontijo Instituti Paulo (e IPG) inkurajon hulumtimet shkencore lidhur me sklerozë laterale amiotrofike (ALS) përmes Çmimin Ndërkombëtar Paulo Gontijo (PG Award) në Medicine. Çmimi analizon studimet e studiuesve të rinj në mbarë botën dhe ka një komision gjyqtarësh të përbërë nga pesë studiues, të vlerësuar nga komuniteti shkencor ndërkombëtar. Ky Çmim I përvitshëm filloi të jepet me 2011, me mbështetjen ndërkombëtare të MNDassociation, të Aleanca Ndërkombëtare e shoqatave MND / ALS dhe ENCALS – Komuniteti Europian që studion kurën e ALS.


Rreth Institutit Paulo Gontijo


Instituti Gontijo Paulo është privat, Institucioni jofitimprurëse, i cili vepron për të nxitur kërkime dhe studime shkencore të cilat kontribuojnë në rritjen e nivelit të njohurive në lidhje me sklerozë laterale amiotrofike (ALS). Për më tepër, ky Institut ka për qëllim të zhvillojë vetëdijen dhe veprimet humanitare që ndihmojnë specialistët më të mirë, pacientët dhe familjet e tyre.


Mjeku dhe inxhinier, Paulo Gontijo, u diagnostikua me ALS në vitin 1999. Si një studiues, ai pa u lodhur bëri kërkime për të gjetur shkakun dhe kurimin e sëmundjes dhe ideoi hapat e parë se si do të jetë institucioni dhe cili do të jetë kontributi i tij për hir të shkenca. Instituti Gontijo Paulo është themeluar nga familja e tij në vitin 2005, tre vjet pas vdekjes së tij.

 Edor Kabashi, Mjeket e suksesshem shqiptar, Lajme, Lajme nga Kosova, Lajme nga Mjekesia, Lajme nga Shqiperia, Mjekesi, Shendetesi

Related posts:

Mosha mesatare e punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Kushtetuesja pezulloi Ligjin për Paga, çka i konvenon atyre ky vendim?
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Ja kur konsiderohet se Gjyqtari ka kryer shkelje disiplinore!
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Ja sa është paga e Specialistit në Sarajevë!
Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale?
Si duket e ku gjendet shkronja 'C' në gjuhën shqipe, çka janë gjysma dhe çereku në matemat...
Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë
Çka është Amniocenteza?
Cilët janë faktorët e rrezikut për konstipacion ose kapsllëk?
Ja sa dënohet dhënia e ryshfetit!
Mjekët izraelitë zbulojnë molekulën që mund t'a shpëtonte Stephen Hawking
Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Çka është Shkenca?
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Vir
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve
Unë jam Kirurg!
Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Harxhohen vaksinat kundër gripit, qytetarët i blejnë ato me çmim 12.5 euro
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
Ventrofiksim i Mitrës
Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave
Historia e mjekësisë
Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia
Benefits, safety, and side effects
Dr.Fatmir Salihu: Parafimoza
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
Oda e Mjekëve akoma nuk reagon për sulmin e djeshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Vezikovaginal
Grafitët më emocionues për pandeminë në të tërë botën |Revista Monitor
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Vitaminë - Çka është Vitamina?
7 Tips Better Ways to Remove Acne on Your Face
Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Riatdhesohen edhe 20 kosovarë të tjerë nga Austria
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
7 eye exercises
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Kardiokirurgët akuza të rënda ndaj shefit Adem Grbolar: Përçarje dhe manipulim me lista operatore
Mjekët ligjërisht mund të ofrojnë shërbime vetëm si të licencuar
Vaksina
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Kina fillon procedurat e emergjencës, numri i vdekjeve nga koronavirusi shkon në 80
Heqja apo dëmtimi i vulave zyrtare ose i shenjave
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Çka është Shkencëtari?
Shënohet viktima e 5 në Kosovë nga COVID-19
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulant...
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Çka janë Vezoret?
Ja çka duhet të dini për vitaminën C ?
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Ja sa dënohet përhapja e virusit HIV
Tërë ditën e duron dhimbjen ndërsa ora 2 pas mesnate kërkon ndihmë mjekësore te Mjeku
4 mijë mjekë largohen nga Shqipëria
Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë pro...
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Si pritet të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve të ardhshme?
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
Deputeti i VV’së: Mos pritni mrekulli
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim
Duhani dhe shikimi
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Kadri Veseli was live.
Ilaçi më i shtrenjtë në botë kushton 2.1 milionë dollarë
Rezultatet e testeve për COVID-19, mbi 50 raste të reja
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën

Wed Jan 16 , 2019
Dr. Halil Krasniqi Ky zbulim mundeson trajtimin e semundjeve te damarëve të gjakut në tërë trupin drejtim të zemrës dhe të këmbës pa prerje apo punktim te dyfisht Emri Dr. Dr. Halil Krasniqi është i njohur në shkencën dhe mjekësi internacionale. Me 15000 Operacione në lami të kirurgjis dhe intevencionit, […]