Mjeku Shqiptar në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që vjen në rrugë të pazakontë (Foto)

Faton Bytyçi është mjek nga Kosova i cili punon në një spital në
Pensilvania në SHBA. Fakultetin e Mjekësisë ai e kreu në Universitetin e
Prishtinës, kurse specializimin e ka vazhduar në SHBA.

Ditë më parë ai
ka zbuluar një infeksion bakterial që vjen nga pastrimi i dhëmbëve te
dentisti, gjetje për të cilën kanë rrtuar edhe mediat më të mëdha
amerikane, si ABC News dhe shumë të tjera.

Një pacient në  Pennsylvania është prekur nga një infeksion i rrallë
dhe i rrezikshëm, pas pastrimit të zakonshëm të dhëmbëve te një dentist.

Rasti
i rrallë mjekësor i diagnostifikuar nga Bytçi dhe një kolege e tij
është botuar edhe në revistën BMJ Case Rrts. Pacienti 57 –vjeçar së
cilit nuk i është publikuar emri ishte pranuar në spitalin ‘Sacred heart
Hospital’ në Allentown, Pennsylvania, ku punon edhe mjeku Bytyçi, pasi
pati  dhimbje të barkut për së paku 10 ditë dhe rritje temperaturës që i
shkaktonte shtim të numrit të rrahjeve të zemrës.

Kur mjekët e bën atij një fotografim me reznonacë magnetike, ata i gjetën një cist të madhe në mëlçi.

Mjeku
 Faton Bytyçi, banor i zonës dhe autor kryesor në këtë studim, u ka
deklaruar mediave amerikane se kur ai pa cistën, dyshoi se kjo ishte për
shkak të një infeksioni bakterial, shkruan lajmi.net transmeton Gazeta Shëndeti.

Pas
heqjes së materialit nga ky cist, mjekët bënë një zbulim të habitshëm:
Pacienti rezultoi pozitiv nga testi i bërë për Fusobacterium
necrophorum, një bakter që është i zakonshëm në gojë, por rrallë
shkakton infeksione në organet kryesore.

Pacienti ishte vënë në antibiotik intravenoz dhe përfundimisht ishte shëruar, por ethet e tij vazhduan për disa ditë.

Mjeku Bytyçi tha se mister i madh ishte se si ka filluar infeksioni bakterial.

“Ajo
hyn në qarkullimin e gjakut dhe pastaj kalon në një nga organet më të
mëdha” tha Bytyçi, duke shpjeguar se si bakterja fillon të infektojnë
një organ .

“Unë jam përpjekur të kuptoj se prej nga vinte kjo”.

Ai
shpjegon se burimet më të zakonshme të infektimit janë lëndimi i zorrës
së trashë zorrëve, ose infeksionit ekzistues të zemrës.

Megjithatë,
mjeku Bytyçi ka kryer teste për të gjetur shenja të infeksionit në të
gjitha vendet dhe u la ashtu.  Përfundimisht një bisedë e thjeshtë me
pacientin, e udhëhoqi atë atë në drejtim tjetër.

 “Ishte këtu për një javë dhe flisnim…”, tha ai. ” E pash dentistin
tim dy javë më parë”, rikujton Bytyçi.  “Pastaj unë mendova se kjo mund
të jetë  burim i infeksionit”.

Bytyçi tha se pas ekzaminimeve të
mëtejshme, besojnë se pastrimi dental i dhëmbëve, mund të ketë shkaktuar
disa trauma në gojë që lejuan më pas bakterin Fusobacterium Necrophorum
që të hyjë në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojë infeksion.

Pacienti
u lirua përfundimisht nga spitali dhe u vendos në një regjim disa mujor
të trajtimit me antibiotikë. Një rikontroll me CT tregoi se nuk mbeti
asnjë shenjë nga ajo që shkaktoi sëmundjen e tij.

Related posts:

Gjermania shënon vetëm një viktimë nga COVID-19 për 24 orë
SHKOLLA SHQIPE NË ZVICËR PO JU PRET!
Plagosen me thikë babë e bir në Fushë Krujë, kapet i dyshuari
Këto lagje të Prishtinës do të mbesin pa rrymë nga mesnata deri në mëngjes
Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19
Prizren, shoferi i dehur kërcënon policët
Muriçi pritet t’i bashkohet ish-kampionit të Premier Ligës
​Qershitë shërojnë reumën dhe cermën
Situata me pandeminë, vendi po shkon shpejt drejt krizës humanitare
Hidhet me parashutë nga qafa e Llogarasë, lëndohet 39-vjeçari nga Tirana
Gjakovë, një grua keqtrajtohet psikikisht
VIDEO: Gërmi, gjarpri në shteg të këmbësorëve
Bullgaria arreston një person që dyshohet se sulmoi një gazetare të REL-it
VIDEO: Prishtinë, digjet një shtëpi
Projekti për shkëmbim të territoreve ka humbur jetën, por jo ideja
Profesionistet nga diaspora, iniciativë për të ndihmuar gratë shqiptare
Në ShBA, mbi 5 milionë të infektuar me coronavirus
3 mijë e 976 raste aktive me coronavirus në Kosovë
Vendimi për hapjen e shkollave do të ndikohet nga gjendja epidemiologjike
Studiuesi sugjeron kurse integrimi për zviceranët: "ata po mbeten pakicë"
Selmanaj u kundërpërgjigjet partnerëve të koalicionit: Kryeministri
Patrullimet ndër vite në mes të KFOR-it dhe forcave serbe
Parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme
Lutfi Haziri ngushëllon dy familje gjilanase që humbën familjarët e tyre në betejën me COVID-19
Shqiptarja kandidate në zgjedhjet e 13 shtatorit në Gjermani
Suspendohen dy policë, s' mbyllën një lokal që theu masat kundër pandemisë
Sot më pak të shëruar sesa të infektuar me COVID-19
Nga këto komuna të Kosovës janë të infektuarit e rinj me coronavirus
Jakup Krasniqi shërohet nga coronavirusi
Përzien frenat me "gazin": Lëndon veten dhe kosovarin e pafajshëm
188 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
12 të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend
Gjakovë e Rahovec, arrestohen pronarët e 4 restoranteve, s' respektuan masat kundër COVID-19
Austria, një vend përrallor edhe për pushime verore
Trump nënshkruan urdhra ekzekutivë për të ndihmuar financiarisht amerikanët
Vdes një person i infektuar me COVID-19
Organizuan dasma në restorantet e tyre, dënohen me nga 3 milionë lekë pronarët
Vdes në QKUK pas lëndimeve që pësoi duke kontrolluar një objekt në Prizren
Në Spitalin e Gjakovës 32 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi
Policia shqiptoi mbi 1.000 tiketa për kundërvajtje në trafik
Patrullimi në Karaçevë, i paautorizuar
43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve
Pamje – Lumi në qendër të Shtimes i mbushur përplotë me bërllok
Bahtiri akuzon Qeverinë për tubimin e Moziku-t
Zemaj premton përkrahje në menaxhimin e pandemisë në komunat e Luginës së Preshevës
Xhandarmëria serbe ka hyrë dy herë brenda këtij viti në fshatin Karaçevë
Andrea Pirlo trajner i Juventusit
Prishtinë, një person gjendet i vdekur në veturë
Qeveria po dialogon për njohje reciproke, por Agim Veliu i referohet shtetit fqinj me 'Republika e S...
Hyrja e xhandarmërisë serbe është vetëm një patrullim i përbashkët me KFOR-in
Gjermania fut kontrollet e detyrueshme për udhëtarët që kthehen nga Kosova
Qeveria tregon ditën kur do nisë pagesa e 170 eurove
Katër të vdekur dhe 124 raste të reja me COVID-19
Xhandarmëria serbe ka hyrë rreth 300 metra në Kosovë
s' ka vend për deklarata pompoze e defilime në vendgjarje pa e njohur ngjarjen
Shpërndarja e albumit nga Mozzik, grumbulloi numër të madh njerëzish në Gjakovë
Futja e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, KFOR jep sqarimet
Javën tjetër mund të ketë rritje të rasteve me COVID-19
Pas raportimeve në media, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Ndërhyn Qeveria, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Në sy të Policisë Mozzik promovon albumin e tij në kohë pandemie
Trafikim me njerëz, arrestohen 10 gra dhe pronari i një hoteli në Dobërdol
Regjisori i 'The Simpsons' do i bashkohet programit virtual të Anibarit këtë edicion
Heronjët e Kosovës, Thaçi nderon 21 policët e rënë në detyrë
Sot më shumë të shëruar se të infektuar me COVID-19 në Kosovë
COVID-19, 45 pacientë në QKUK në gjendje kritike
Rastet me COVID-19 nëpër komuna
Juventusi e shkarkon Maurizio Sarrin
Mbi 10 mijë qytetarë janë infektuar me COVID-19 në Kosovë
Ramush Haradinaj u 'kundërpërgjigjet' xhandarmërisë serbe, viziton Karaçevën e Kamenicës
12 persona të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Shënohen edhe 190 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
Kufiri në Ristovc nevojitet të jetë Me kusht që doni mos me e pa xhandarmërinë serbe
rrugët në lagjen Mati 1 në kryeqytet në gjendje të mjerë
Reagon PDK për hyrjen e trupave serbe në Kamenicë
Dënojmë ashpër hyrjen e trupave serbe në territorin e Kosovës, lejimi i KFOR-it dhe neglizhenca e qe...
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t'i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve
Jemi duke e ngritur nivelin e komunikimit me Bujanovcin
Prishtinë, një personi i hapin faqe në rrjete sociale
Zemaj nis takimet në Bujanovc
Lirohet veterani i UÇK-së i ndaluar në Turqi
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Gjakovari organizon dasëm me mbi 50 të ftuar, arrestohet
I vihet zjarri një veture në Prishtinë
Vajza rrah nënën e saj, arrestohet
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Zemaj viziton sot Bujanocin dhe Preshevën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Poezia e një mjeku

Tue Jan 29 , 2019
Nga Prof.dr. Tefë Topalli Kush e njeh mjekun e ri të klinikës së neurokirurgjisë të spitalit universitar të Tiranës (sot me emrin “Nënë Tereza”), doktor Emil Asdurianin (dhe ata janë shumë, ndonëse aty ai shërbeu vetëm 12 vjet), do të na qortojë për titullin e këtij shkrimi, duke thënë se […]
Tefë Topalli