Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë

 

 

Të shtrirë në tokë, gjendja e tyre shëndetësore nuk ishte aspak e lehtë.

Por, solidaritetit me banorët e Liberisë nuk mungoi kur ata u ballafaquan me këtë virus vdekjeprurës.

E në mesin e atyre që vullnetarisht vendosën t’i ndihmojnë banorët e
Liberisë, që po ballafaqoheshin me epideminë e Ebolës, ishte edhe Lul
Raka, i vetmi person nga rajoni.

Katër vite pas, epidemiologu kosovar dhe specialisti i
mikrobiologjisë, tregon se rreziku ishte i madh, por krahas kësaj ai
vendosi të shkojë në Liberi.

“nuk ka sëmundje më të rrezikshme se virusi i ebolës, bartet me
kontakt të drejtpërdrejtë një ndër pikat më të rrezikushme janë
punëtorët shëndetësorë, ka pasë”.

Raka tregon cila është sfida më e madhe më të cilën u ballafaqua.

grevën në mes të epidemisë në kulmin e saj ka pasë grevë në një prej
qendrave të posahapura kanë qenë afër 200 pacientë për shkak të grevës
ka qenë kaos, ka pasë trupa të vdekurve”.

Spitalet kishin grevë, e stafi mjekësor ishte i kufizuar.

Për 4 milionë banorë, ishin vetëm 28 doktorë.

Por edhe ata ishin në rrezik.

“kanë qenë të prekur një numër i madh I punëtorëve shëndetësorë, kanë vdek 1050 persona.. kam qenë dy muaj”.

Ani pse përkrahja e të afërmve mungonte, ai vendosi të shkojë. Por sfidues ishte edhe kthimi i tij në vendlindje.

Lul Raka ishte edhe doktor gjatë luftës.

Ndihmën nga NATO, ai e kishte përjetuar edhe si ndjenjë përgjegjësie,
prandaj në vitin 2014 iu doli në ndihmë të prekurve me virusin e
Ebolës, në Liberi.

E 20 dhjetori është data kur  shënohet dita e solidaritetit, kjo ditë u caktua nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së.

Related posts:

Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala
Qytetarë të dashur! Kënga më patriotike që duhet të këndohet nga të gjithë sot pa marrë parasysh etn...
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Mjeku maqedonas i lë në baltë banorët e Bukoviçit të Shkupit dhe emigron në Gjermani
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Duhani dhe dëmet shëndetësore
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Ulet numri i viktimave në Itali. Vazhdon bilanci negativ në Britani e SHBA
Kushtet dhe kriteret për themelimin e marrëdhënies së punës
Shërbimet e qendrave mjekësore, vazhdon normalisht vaksinimi i fëmijëve dhe konsultat për gratë shta...
Dr.Liridon Selmani: Stop Duhanit në hapësira të përbashkëta!
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci, shkon në 51 numri i të infektuarve në Itali. Kontrollet vijojnë për ...
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Me cilin Grenell paske fol Ti? Amerika e ka bërë të qartë se Grenelli nuk e ka pa asnjë marrëveshje...
QKUK: Emergjenca për 1 javë trajtoi 643 pacientë Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare...
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael
Turqia ndalon importin e produkteve kineze me origjinë shtazore
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Ligji për Pagat sërish në Kuvendin e Kosovës
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar
Ja sa persona në Shqipëri janë të diagnostikuar me Diabet
Punëtori i krahut nga Malisheva që rezultoi pozitiv me Covid 19, mbrëmë iku nga Infektiva, sot u lok...
Ja sa dënohet trajtimi i pandërgjegjshëm mjekësor!
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 05.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me ...
Mbi 50 shqiptarë humbën betejën nga koronavirusi në SHBA
Prishtinë, 6 prill 2020 Komunikatë nga Ministria e Shëndetësisë Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën ...
Si duket e ku gjendet shkronja 'C' në gjuhën shqipe, çka janë gjysma dhe çereku në matemat...
Ministri Ismaili po manipulon me kërkesën e Kirurgëve
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Mjekët e profesorët nuk mund ta fshehin pasurinë, detyrohen ta deklarojnë
Vetëm ndryshimi do t’i kthente mjekët në Kosovë
Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Sot shkova në veri të Republikës së Kosovës, për t'i takuar qytetarët shqiptarë që banojnë atje...
Në Ferizaj u ndala në një barnatore për të biseduar me farmacistët lidhur me gjendjen aktuale dhe sh...
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bota sot kremton historinë, kulturën dhe identitetin rom. ...
4 mijë mjekë largohen nga Shqipëria
Ministria e Shëndetësisë: 17 raste të reja me COVID-19, shkon në 400 numri i të prekurve
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Mbyllet një shkollë në Vjenë, në ditën e parë të rihapjes
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Ventral
Shqiptarët në Zvicër kanë vetëm 16 ordinanca
Paradokse!
Poezia e një mjeku
SHSKUK-ja u paguan punëtorëve shtesa për kujdestari përkundër që nuk kujdestarojnë
Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë
Avokati i popullit po e shqyrton mundësinë e dërgimit të Ligjit për paga në Gjykatën Kushtetuese
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Ja si funksionon Organizmi
Në Itali, mbi 2.000 punonjës mjekësorë me koronavirus
Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë
Mjeku Shqiptar i cili jeton dhe punon në Suedi
Mangoja mbron lëkurën dhe flokun tuaj
71 vjet më parë ka hyrë në fuqi Traktati i Atlantikut Verior, baza legale e themelimit të NATO-s. Që...
Ngjarje tmerri në Greqi, mjekët zbulojnë abuzimin seksual tek foshnja e vdekur nga Siria
Dr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
TRE RASTE ME COVID-19! TESTIMI 2 Sot më 04.04.2020 (01:30 pas mesnate), në Laboratorin e Mikrobiolog...
Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermani...
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz

Tue Feb 5 , 2019
Duhanpirja është ves i vendeve në zhvillim, si Shqipëria. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mbi 80 për qind e konsumatorëve të cigares jetojnë pikërisht në këto vende. Të dhënat janë publikuar me rastin e 31 majit, që është Dita Ndërkombëtare Kundër Duhanit. Ky ves, sipas OBSH, vret çdo vit […]