Mjeku shqiptar, Taulant Muka zbulon terapinë për të luftuar menopauzën

Mjeku shqiptar Taulant Muka është kërkuesi kryesor i një studimi që do të ndihmojë gratë e gjithë botës të minimizojnë shenjat e menopauzës. Nga studimi i deritanishëm, përdorimi i një terapie me bazë bimore ka rezultuar i efektshëm dhe pa efekte anësore.

Dr Taulant Muka, hulumtues në Qendrën Mjekësore të Universitetit Erasmus
Kush tha që simptomat e menopauzës s’mund të lehtësohen? Një studim i fundit i realizuar nga Qendra Mjekësore e Universitetit Erasmus në Holandë dhe Universiteti i Kembrixhit në Britani, mjeku kryesor i të cilit është shqiptari Taulant Muka, ka dalë në konkluzionin se me anë të një terapie bimore është bërë e mundur lehtësimi i simptomave të tilla si afshet, djersitja gjatë natës, thatësira vaginale, shenja këto që paralajmërojnë fundin e epokës riprodhuese.
Studimi që pritet të ndihmojë gratë në mbarë botën është botuar edhe në revistën prestigjioze ‘Time’.
Shkrimi i publikuar në prestigjiozen Time
Në studim, siç thotë mjeku Muka u përfshinë 6,653 gra, ndërsa aleati kryesor i saj ishte ushqimi i pasur me sojë, bimët mjekësore kineze dhe bimë të tjera të pasura me fitoestrogjen.
Kjo terapi ndryshe nga ajo e zëvendësimit të hormoneve nuk ka efekte anësore që lidhen me kancerin e gjerit apo sëmundjeve kardiovaskulare, pasi bazohet vetëm tek ushqimi me bimë që janë të pasura me fitoestrogjene, që shumica e grave aziatike siç thotë Muka i konsumojnë në jetën e përditshme, ndryshe nga gratë në vendet perëndimore.
Gjatë menopauzës ulet estrogjeni i hormoneve seksuale, gjë që mund të jetë arsyeja pse terapitë që përdorin fitoestrogjenet duket të jenë efektive kundër simptomave të menopauzës. Fitoestrogjenet lidhen me receptorët e estrogjenit dhe për këtë arsye ushtrojë funksione të ngjashme në të gjithë trupin. Ushqimet me bazë bimore të përbëra nga soja, si tofu, miso, tempeh dhe edamame, janë të pasura me isoflavonet e sojës. Por kur bëhet fjalë për vendet perëndimore, marrja ditore e isoflavoneve është shumë e vogël, rreth 2 mg në ditë, ndërsa gratë në vendet aziatike hanë 25-50 mg në ditë”
Dr Taulant Muka, hulumtues në Qendrën Mjekësore të Universitetit Erasmus
Ndonëse është i sigurt që përmirësimi i dietës ditore të grave në Perëndim do të sjellë minimizim të simptomave të menopauzës Muka shton:
“Nevojiten më shumë kërkime. Shumë prej studimeve kanë ndjekur gratë vetëm për rreth 12 apo 16 javë. Ne nuk e dimë efikasitetin afatgjatë dhe sigurinë që na jep përdorimi i kësaj kure”
Para se të shtohen këto shtesa, Muka rekomandon që gratë të flasin me mjekun e tyre dhe të raportojnë çdo ilaç tjetër që ato po marrin, pasi terapitë me bazë bimore që përdoren në kombinim me trajtime të tjera mund të kenë efekte negative.

“Një mënyrë jetese e shëndetshme është shtylla kurrizore për lehtësimin e simptomave menopauzal”

Related posts:

Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit
Ja sa dënoheni nëse falsifikoni dokumentin zyrtar
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
Sa aktivitet fizik duhet të kryejnë fëmijët dhe të rinjtë?
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
Mashtrimi në detyrë
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
As new clusters emerge, WHO warns virus may be here to stay
Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në
Ja çka parandalon çaji i zi!
Mospërfillja e gjykatës
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Mjekët e shpallin të vdekur, gruaja në Indi “ringjallet” gjatë ceremonisë mortore
Ventrikular
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Në kohën kur po ballafaqohemi me Pandeminë e COVID-19, si Kryetar i LDK-së, nuk do ti tërheq njëan...
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Bëri 7 operacione pa pushim dhe e zuri gjumi, kirurgu përshëndetet si hero
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Pse janë lipidet e gjakut faktorë rreziku për sëmundje koronare?
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik
What Your Legs Could Be Telling You About Your Heart Health
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Sonte jam i ftuar në një intervistë me Leart Hoxhën në emisionin e tij "Click" - RTV21, në...
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
“Rrisin xhiron e bizneseve” – Gazeta Koha Jone
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Turistët kinezë mbërrijnë në Kroaci
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Vertebrat cervikale
Startapi izraelit Sonovia gjen zgjidhjen për ndalimin e përhapjes së koronavirusit
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Visceralgji
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Dr.Halil Krasniqi: Njeriu është aq i vjetër sikur gjendja e enëve të gjakut të tij
E përjetojmë me shqetësim gjendjen shëndetësore të mikut tanë, Kryeministrit të Mbretërisë së Bashku...
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
Mos e thithni helmin nga një gjarpër
Bashkarisht të disiplinuar, ngadhënjejmë të gjithë!
Kosovari si polic i rremë, ia merr plakës zvicerane 15.000 franga “për t`ia ruajtur”
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Lajmërimi apo kallëzimi i rremë
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit
Fakte mbi vaksinën antigrip💉
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Ushqimi dietal
Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare
Rezultatet e testeve për COVID-19, mbi 50 raste të reja
Në New York vijon mësimi online i gjuhës shqipe
Në Austri: Nga 29 maji hapen hotelet, pishinat dhe eventet kulturore deri në 100 persona
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Shqipëria është pjesë e studimit klinik ndërkombëtar të OBSH-së
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Study adds to knowledge about treating fractures of the humeral shaft
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin "O Spitalin Privat, O Spitalin Publik"
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Miq, Ju ftoj të më ndiqni sonte, nga ora 21:50, në emisionin “Open” në Top Channel. Aty do të flas ...
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?
Donning gear to protect against COVID-19
Mjeku Shkodran Zyhdi Çoba..Një jetë e tërë e lidhur me Sportin
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Rruga e mjekut shqiptar, nga shtëpia e pleqve deri te doktorata në psikiatri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Prindi i vajzës vet i kërkoi Mjekut që t'i bërtas asaj

Wed Feb 6 , 2019
Gazeta Express në një shkrim të gjatë rreth rastit të djeshëm ku Kirurgu Rrahim Ymeri ofendohet padrejtësisht nga qytetarët e shumtë në rrjetet sociale del se në fakt Kirurgu me lejen e prindit të vajzës i ka bërtitur vajzës që u operua nga zorra qorre. Pra si popull i papërmbajtur […]