Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë

Pse është e keqe: Duke hedhur kokën mbrapa, gjaku zbret në pjesën e prapme të fytit.

Çfarë duhet të bëni në vend të kësaj: Përkulni hundën dhe mbani gishtat në hundë. Uluni dhe mbajeni kokën drejt dhe mjekrën tuaj paralel me dyshemenë.

Related posts:

Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
Vetëvendosja s'po e lë vdekjen m'u bë LAJM. Kryeministër, i kofsh' fal situatës se ...
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Ja sa dënohet dhënia e ryshfetit!
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
Stop dhunës ndaj Mjekëve dhe personelit mjekësor
Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
Zonat e parkimeve afatshkurtra rikthehen në Vjenë dhe Salzburg
Jeta apo Kushtetuta? Drejtori i IKSHP arsyeton masat për parandalimin e COVID-19
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Gastronomet mbushin sheshin e Vjenës me karrige të zbrazëta
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
This Easy Cardio Swap Will Help You Train for A Half Marathon
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
Inf.Hajdin Ramadani: Askush si Ne
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Grupi i Kirurgëve kryejnë operacionin e parë të ndarë në disa faza
Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Ja çka shkruan Milaim Zeka për fjalorin e Kadri Veselit
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
Disa këshilla të thjeshta por të domosdoshme rreth bebeve
Çka është sëmundja Lupus dhe si të shëroheni?
Ambulanca e parë ushtarake e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Shumica dërmuese e kushtetutave të vendeve me demokraci parlamentare nuk e kanë të shkruar me afate ...
Lëkura e mandarinave ju ndihmon të zgjidhni këto probleme
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Kirurgët nuk i përgjigjen grevës: Vazhdojnë punën
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Facebook vjen me pamje të re – Gazeta Koha Jone
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Greetings from Innsbruck, AUSTRIA Ready for a cesarean section. 💪🏻
Virilizëm - Fjalori Mjekësor
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Për sulmet fizike ndaj Mjekëve reagon Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
Pas 12 ditë pritjeje, varroset në Kosovë M.R., i vdekur nga Covid 19 në Zvicër
Kadri Veseli was live.
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Kurz: Së shpejti do të hapen edhe kufijtë
Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Nobel Prize Winner Insults All Doctors
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Çka janë gypat e Falopit?
Haraqija: Isa Mustafa duhet të dërgohet te një mjek, po e duron shumë Kurtin
Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat
Ligji për Paga, Sindikata e Shëndetësisë përfundimisht në grevë
Gjergj Kola: Bashkia e Vjenës do të nderojë “Ambasadorët e Paqes” në vjeshtë
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
QKUK: Rikthehet në punë aparatura e radioterapisë
Dr.Leonard Bytyqi: Askush nuk e ka menduar që pas 11 viteve të Pavarësisë do të ikin 500 Mjekë nga K...
Çka është fibra muskulore?
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Ventrikulopunksion
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e ...
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Rexhë Xhakli. Xhakli tërë jetën ia ku...
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
VEZIKULË - Çka është Vezikula?
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
Gjatë vizitës sime në veri, sot shkova edhe tek varri i Isa Boletinin, në fshatin Boletin të komunës...
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Ja ku u krijua Coronavirusi!
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët shërbëtorë të pacientëve, jo të oligarkëve!

Mon Mar 2 , 2020
Nga Ilir Allkja I gjithë sistemi i kujdesit shëndetësor parësor prej 5 vjetësh është në shërbim të konçensionit Check-Up, në shërbim të parave të Vilma Nushit. Në nenin 1 të kontratës 2019 të mjekut të familjes me drejtoritë rajonale të fondit të sigurimit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor në të […]
Ilir Allkja