Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes

Nuk mund ta mohojmë se stresi është një pjesë normale e jetës sonë të përditshme dhe periudha e shtatzënisë nuk bën përjashtim. Shkencëtarët thonë se kjo mund të ndikojë në inteligjencën dhe zhvillimin e fëmijës së ardhshëm dhe shkakton probleme të tjera më vonë në jetë. A është ky stres i dëmshëm dhe mund të ndikojë tek fetusi? Le ta zbulojmë. Bright Side na ndihmon për të kuptuar se cilat probleme mund të shkaktojë stresi gjatë shtatzënisë:
Stresi mund të shkaktojë lindje të parakohshme dhe peshë të ulët të bebit
Ndikon në inteligjencën e fëmijës
Provokon probleme me gjumin
Stresi gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë probleme me shëndetin e fëmijës
Ngre nivelin e frikës dhe të ankthit tek fëmija

Related posts:

Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
E vërteta e frikshme që fshihet pas peshkut dhe mishit të skuqur të pulës
Aba - Fjalor i gjuhës shqipe
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Çka është sëmundja Creutzfeldt-Jakob dhe kush e shkakton?
Ja 5 gjëra që nuk duhet të bëni me stomakun bosh
Në Austri: Dyvjeçarja shqiptare mbetet e ngujuar për një orë në veturë
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?
Ventrikulomegali
Ligji për paga shkon në Gjykatën Kushtetuese!
Autonomi Spitalore!!!
Gjashtë shkaqet më të shpeshta të ankthit dhe depresionit
Lamtumirë Cigare!!!
Himalajet, të dukshme në Indi, për herë të parë pas 30 vitesh |Revista Monitor
Vezikocelë
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot në takim amb...
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Verbal
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
'Austria Airlines' shtyn fluturimet e rregullta deri më 8 qershor
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
Liria e organizimit sindikal - Ligji i Punës
What Your Legs Could Be Telling You About Your Heart Health
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Gjermania me nevojë urgjente për fuqi punëtore të kualifikuar
217 raste, për 24 orë në Emergjencë
Vaksina që do parandalojë deri në 80% infeksionet nga stafilokoku
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente nuk i triazhojnë rastet e dhomës Ortopedike dhe Kirurgjike
Në Austri, me shqiptarët që strehuan shqiptarë gjatë pandemisë
Harxhohen vaksinat kundër gripit, qytetarët i blejnë ato me çmim 12.5 euro
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Fillon zbatimi i masave parandaluese kundër etheve hemorragjike Krime Kongo
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Kinë: Mjekët detyrohen të mbajnë pampersa pasi nuk kanë kohë të përdorin tualetin
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Unused Dental Surgery Prescriptions May Help Fuel Opioid Epidemic
Benefits, safety, and side effects
Çka është karma?
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese
Fluks në Spitalin e Beratit
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Covid 19 will go away as all exposed eventually get immune.. we just need to sacrifice with social d...
Shëno me renditje të rregullt elementet e harkut refleksiv.
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit
Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Ismaili: Rrezikshmëri e ulët për coronavirusin në Kosovë
Regjistrohet dita pa asnjë lindje në spitalin e Prizrenit
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
Vita
Materniteti në vitet 50-të në Prishtinë
Vertebrat lumbale
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
TREGU FARMACEUTIK NË KAOS
Gripi i derrit u merr jetën pesë personave në Kosovë, paraqiten edhe raste të reja
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë
Ja sa është paga e Specialistit në Sarajevë!
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Nasim Haradinaj akuzon “komandantët e PAN-it”
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
Mbi 100 shtetas kosovarë nesër kthehen nga Zvicra dhe SHBA-të
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
Frymëzimi në kohën e karantinës
Pajisjet Android spiunojnë përdoruesit
Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur
Sa kujdestari janë të obliguar t'i mbajnë Specializantët gjatë një muaji?
NJOFTIM Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit, Sh...
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Startapi izraelit Sonovia gjen zgjidhjen për ndalimin e përhapjes së koronavirusit
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Të dashur qytetarë Do të kisha dashur që sot me ju së bashku të shpreh miradinë për punën që e bëjn...
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
Fatmir Limaj
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?

Mon Feb 11 , 2019
Në ditë të ftohta si këto, mendja na shkon tek bebushët, si qënia që ka më shumë nevojë për përkujdesje. Nëse ne të rriturit kur ndjejmë të ftohtin fillojmë të dridhemi, si një mekanizëm për tu ngrohur, bebushat nuk e bëjnë. Keni parë ndonjë bebe të dridhet kur ka ftohtë? […]