Mos e thithni helmin nga një gjarpër

Pse është e keqe: Në ditët e sotme ka një anti-helm efektiv dhe është shumë e rrallë që një gjarpër të kafshojë të bëhet fatale – kjo ndodh vetëm në 0.05% të rasteve. Thithja e helmit, thonë studiuesit, nuk i ndihmon viktimat, kështu që nuk ka asnjë arsye për ta bërë atë.

Çfarë duhet të bëni në vend të kësaj: Në këtë rast, duhet ta shtroni personin në mënyrë që kafshimi të jetë nën nivelin e zemrës dhe ta bëni personin të qëndrojë në këtë pozicion për të mos përhapur helmin. Transportoni viktimën në institucionin më të afërt mjekësor.

Related posts:

Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Mësoni cili bën për ju – Gazeta Koha Jone
Venoz - Fjalor Mjekësor
Adnexal mass: Symptoms, treatment, and diagnosis
Demenca Alzheimer
Deri 400 mjekë shqiptarë në Zvicër
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër
The Royal College of Anaesthetists, Faculty of Intensive Care Medicine, Intensive Care Society &...
Venosklerozë
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Shenjat vitale
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Vestibul
Fluturimet nga Prishtina në Zvicër dhe Gjermani
Ditët Ndërkombëtare të Menaxhimit të Rrugëve të Frymëmarrjes
Breast Thermography: Technology, Benefits, and Cancer Signs
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
Këshilla e ekspertëve për të hequr erën e hudhrës pas ngrënies
Ministrja: Do të riatdhesohen edhe ata që kanë humbur jetën
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
Autizmi
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Jeta apo Kushtetuta? Drejtori i IKSHP arsyeton masat për parandalimin e COVID-19
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
Skandaloze: Rreth 40 mjekë të përgjithshëm të papunë në Komunën e Gjilanit
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Amerikë: Dyshohet se një kosovar është prekur nga koronovirusi
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave
“Rrisin xhiron e bizneseve” – Gazeta Koha Jone
Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë
Ventrikujt e Trurit
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Kosova ndër vendet që e mban nën kontroll mospërhapjen e fruthit
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim
Ku e kemi përgjegjësinë ndaj vendit, kombit dhe familjeve tona? Diskursi politik për gjak, tradhti, ...
FC Tetova Basel ndihmon spitalet në Bazel me maska e doreza
Prishtinë, 6 prill 2020 Komunikatë nga Ministria e Shëndetësisë Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën ...
Haradinaj: Zvarritja e ligjit për paga, skenar i qëllimshëm
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Të jesh a të mos jesh mjek
Fjalët e bukura të nutricionistës së famshme për nënën e saj
Në New York vijon mësimi online i gjuhës shqipe
E keni dëgjuar më parë? Ja cila është historia e operacionit që zgjati 23 orë
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
Nga rroga e ulët te kontrata e përkohshme, kjo është mjekja që izoloi koronavirusin në Itali!
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Komiteti Teknik i Ekspertëve: S’gjejmë arsye të ndryshojmë strategjinë e testimeve për COVID-19
Më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Iz...
Tahiri: Shfuqizimi i Ligjit të Pagave rikthen kaosin dhe ka pasoja të paparashikueshme
What is this !?
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Sëmundjet ngjitëse morën jetën e 63 qytetarëve të Kosovës gjatë vitit 2018
QSUT, ndërhyrje e rrallë në zemër për Noanin 6-muajsh
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Deputetit i duket çudi e madhe 16 orë me qëndru në seancë
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
Si matet funksioni i veshkave?
Mjeku Shqiptar me 13 tituj shkencor
Coronavirusi: Avdullah Hoti premton pagesat shtesë për stafin shëndetësor
Si duket e ku gjendet shkronja 'C' në gjuhën shqipe, çka janë gjysma dhe çereku në matemat...
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Sommaruga dhe Bellen, si “qytetarë normalë”, në metronë e Vjenës
2 mjekë për 200 vizita në 24 orë
Sëmundje veneriane
Njoftim lidhur me shërbimet konsullore në Ambasadën e Kosovës në Austri
Skleroza Multiple dhe Terapia Hiperbarike me Oksigjen
Mjeku Shqiptar bëhet pjesë e Kolegjit mbretëror të Mjekëve Britanik
Prof. Arben Beqiri padit ministren e Shëndetësisë dhe rektorin e Mjekësisë
Stomatologët kërkojnë punësim në institucionet shtetërore
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
Viripotent
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, komunitetit rom të Kosovës i shpreh urimet më të mira. Në...
A ka Qeveria në detyrë përgjigje, si do t’i mbjellin arat e tyre bujqit, kur ata nuk guxojne te dali...
Dy adoleshentë krijojnë dorashkën që bën shurdhmemecët të flasin
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Ministrat Ismaili e Hamza sigurojnë mjekët dhe infermierët: Pagat do t’i merrni me rritje
Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Varshmëria nga droga, bixhozi dhe rrjetet sociale.
Sot, me dhimbje e nderim të thellë, kujtojmë Izbicën, vendin ku tragjedia njerëzore mori përmasa të ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mos lani dhëmbët menjëherë pas një vakti

Tue Mar 3 , 2020
Pse është keq: dëmton smaltin, shtresën mbrojtëse të dhëmbëve. Çfarë duhet të bëni në vend të kësaj: Në mëngjes, lani dhëmbët. Në rast se dëshironi ta bëni atë pasi të keni ngrënë, së pari shpëlajeni gojën me ujë, dhe më pas prisni deri rreth 40 minuta pas vaktit. Related posts:Fjalët […]
Dhëmbi Stomatologji