Moslajmërimi i personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal

Neni 379
Moslajmërimi i personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
1.  
Kushdo që është
në dijeni për aktakuzën dhe vendndodhjen e personit të akuzuar nga tribunali
ndërkombëtar penal dhe nuk lajmëron për vendndodhjen e tillë edhe pse zbulimi
në kohën e duhur i personit të kërkuar varet nga lajmërimi i tillë, dënohet me
gjobë ose me burgim deri në tre (3) vjet.
2.  
Personi nuk është
penalisht përgjegjës sipas këtij neni nëse është në lidhje familjare me kryesin
e veprës penale si prind, fëmijë, bashkëshort ose bashkëshorte, vëlla ose
motër, prind adoptues apo fëmijë i adoptuar ose person me të cilin kryesi jeton
në bashkësi jashtëmartesore.
KODI NR. 06/L-074 PENAL I REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Related posts:

Dr.Naim Shabani: Miomët e mitrës
Do me thënë, vendimi i qeverisë për kufizim të lëvizjes është shkelje e Kushtetutës, por ama shkelje...
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
Kosovarët me viza pune austriake, mbesin në Kosovë
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e I...
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Common foods alter gut bacteria by influencing viruses
Frikësimi gjatë procedurës penale
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Situata e krijuar në komunat e veriut të Kosovës është e papranueshme dhe është rezultat i neglizhen...
Të nderuar qytetarë Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe sfiduese me virusin COVID-19. N...
Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide
Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Vertebrat lumbale
Mjekët ligjërisht mund të ofrojnë shërbime vetëm si të licencuar
Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Oda e Infermierëve të Kosovës e dënon sulmin ndaj dy infermierëve!
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
Marrja e ryshfetit
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
Deputetit i duket çudi e madhe 16 orë me qëndru në seancë
Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve
Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Blerim Latifi: korrupsioni i komandantëve pas pavarësisë e solli në pushtet Albin Kurtin
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale
Deklarimet e rreme
Mjekët austriakë vazhdojnë ndihmën për fëmijët shqiptarë
Për ushqimet "bio" !
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Visceral
Mbrëmë ishte mbledhja korresponduese, e 21-ta me radhë, e Qeverisë së Kosovës. Nëntë pikat e kësaj m...
Drejtoria e SHSKUK-së kërcënon Gazetën Shëndeti
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Duda Balje: do të doja të bëhesha Kirurge
Të dashur qytetarë të komunitetit Rom, Më lejoni t'ju uroj e përgëzoj për Ditën Ndërkombëtare t...
Rreth 700 mijë euro donacione nga diaspora
Firmat britanike përgatiten të prodhojnë vaksinën kundër koronavirusit
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Çfarë është vetkontrolli i gjirit?
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Rrezikimi i trafikut publik me veprime apo mjete të rrezikshme
Në punë pas shtatzënisë; Këshilla efikase
Të jesh apo të mos jesh i pranishëm në lindje
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
Deklarimi i rremë nën betim
Deri në 1500 euro rriten rrogat për mjekët specialistë në Maqedoni, ja kur fillon pagesa
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
Çka është sëmundja Creutzfeldt-Jakob dhe kush e shkakton?
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
Edhe Rumanisë po i ikin mjekët
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Koronavirusi, mjeku Vargu: Ka diçka të ndryshme, nuk kemi virozë normale
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Ushqimi tek personat e sëmurë nga sulmi në tru (pika në tru)
Nga jelekverdhët tek mjekët e zemëruar, protestuesit francezë kundër reformave të Macron
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Sqarime rreth Aprobacionit në Gjermani
Etiologjia dhe patofiziologjia e konstipacionit ose kapsllëkut
Fjolla Spanca:Nuk pranohen urimet!
Mjeku shqiptar nga Kosova, shpëton nga vdekja fëmijën katërvjeçar gjerman
Dënim 750 euro për ata që ngacmojnë seksualisht vajzat në rrugë
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Diaspora ndihmoi Kosovën me afër 700 mijë euro, për të luftuar koronavirusin
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Gjermania lehtëson procedurat për punësim, mjekët lëshojnë Kosovën
Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
Venulë
Hithra, karrotë dhe mollë, për një mëngjes plot energji – Gazeta Koha Jone
Skandaloze: Pacientet me dhimbje menstruale dhe probleme gjinekologjike po udhëzohen te Kirurgu
Vitaminë - Çka është Vitamina?
OPINION : NEW YORK TIMES Life and Death in the ‘Hot Zone’ “If people saw this, they would stay home...
Mjeku shqiptar që prodhoi vaksinën kundër tërbimit
Doktoresha shqiptare e diplomuar në shkollën e mjekësisë në Harvard
Manastirliu: Mjekët e familjes i bashkohen luftës kundër COVID-19

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre

Sun Feb 9 , 2020
Neni 378 Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre 1.   Kushdo që është në dijeni për identitetin e kryesit të një apo më shumë prej veprave penale në vijim dhe nuk e lajmëron faktin e tillë, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre (3) vjet. 1.1. vrasja […]