Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre

Neni 378
Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre
1.  
Kushdo që është
në dijeni për identitetin e kryesit të një apo më shumë prej veprave penale në
vijim dhe nuk e lajmëron faktin e tillë, dënohet me gjobë ose me burgim deri në
tre (3) vjet.
1.1. vrasja e
rëndë;
1.2. vrasja;
1.3. sulmi me
lëndim të rëndë trupor;
1.4. ndonjë vepër penale nga Kapitulli XIV –
Veprat penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës;1.5. ndonjë vepër penale nga Kapitulli XV –
Veprat penale kundër njerëzimit dhe vlerave të mbrojtura me të drejtën
ndërkombëtare;
1.6. ndonjë vepër
penale nga Kapitulli XX – Veprat penale kundër integritetit seksual;
1.7. ndonjë vepër penale nga Kapitulli XXXIII –
Veprat penale kundër korrupsionit zyrtar dhe detyrës zyrtare;
1.8. ndonjë vepër
penale nga Kapitulli XXIII – Veprat penale të narkotikëve;
1.9. ndonjë vepër
penale nga Kapitulli XXIX – Veprat penale të armëve;
2.  
Personi zyrtar
apo personi përgjegjës i cili nuk e lajmëron veprën penale të cilën e ka
zbuluar gjatë ushtrimit të detyrës së tij, dënohet me dënimin nga paragrafi 1.
i këtij neni, nëse vepra e tillë është e dënueshme me së paku tre (3) vjet
burgim.
3.  
Me përjashtim të
veprave penale që përfshijnë abuzimin e fëmijëve dhe dhunën në familje, personi
nuk është penalisht përgjegjës sipas këtij neni nëse është në lidhje familjare
me kryesin e veprës penale si prind, fëmijë, bashkëshort ose bashkëshorte,
vëlla ose motër, prind adoptues apo fëmijë i adoptuar ose person me të cilin
kryesi jeton në bashkësi jashtëmartesore.

KODI NR. 06/L-074 PENAL I REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Related posts:

Të jesh a të mos jesh mjek
A e dini se mënyra që i jep fund by-passit në zemër është zhvilluar nga një shkencëtar turk?
Covid 19 will go away as all exposed eventually get immune.. we just need to sacrifice with social d...
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Rep...
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
DY RASTE TË REJA ME COVID-19! Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologj...
Possible treatment strategies for COVID-19
Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Mjekët të shqetësuar për ndotjen alarmante të ajrit në Kosovë
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Sommaruga dhe Bellen, si “qytetarë normalë”, në metronë e Vjenës
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Mjeku Florant Bushe, Personazhi i Vitit 2019 në Gjirokastër
Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermani...
Kosova ka nënshkruar marrëveshje, kurse Serbia ia ka ndaluar Gjermanisë t’ia marr infermierët
Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit
Si pastrohet gjaku përmes hemodializës?
🙏
Për ushqimet "bio" !
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave
Gastronomet mbushin sheshin e Vjenës me karrige të zbrazëta
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Belated Happy Easter From Annika Faroe Islands
Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar
Riatdhesohen edhe 20 kosovarë të tjerë nga Austria
Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
What is this !?
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Shqetësuese: Kirurgut i vendosin tritol në makinë
Stomatologët kërkojnë punësim në institucionet shtetërore
Ministri Cakaj bisedon me ministren austriake për pandeminë dhe integrimin në BE
KMDLNj: Të pezullohet çdo grevë apo protestë për aq kohë sa zgjatë pezullimi i Ligjit për Paga
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
LAPSH në Cyrih ka një njoftim për prindërit
Paradokse!
Jam - Fjalori shqip-shqip
“Të gjitha shpresat te vaksina”, Epidemiologu: Nuk do të ketë efikasitet kur të zbulohet
Vizitova fabrikën e miellit "Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, ku falënderova pronarët d...
Dënoj rëndë sulmin të ulët të bërë ndaj gazetarëve Nebih Maxhuni e Diamant Bajra, si dhe kameramanit...
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?
Kur nuk e pranon injeksionin shkaku i frikës por trajtimi oral del më efektiv
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Punonjësi i zyrave në të ardhmen!
Dr.Talat Pallaska: Pionieri dhe doajeni i lëmisë së ORL në Kosovë
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Impresionuse me zërin e saj, e reja shqiptare po shkëlqen në Zvicër
Tmerruese: Sipas “Presheva Jonë”, mbi 100 mijë prostituta shqiptare në rrugët e Europës! A është e m...
Facebook vjen me pamje të re – Gazeta Koha Jone
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Venerolog
Rexhajt kanë dhembje të dyfishtë: s' u lejohet dërgimi i kufomës në Kosovë  
Ja në sa milion arrin popullsia e Izraelit
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
Lajm i mirë/ 4 të shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 44 numri total
Mjeku infektolog Valbon Krasniqi tregon më shumë rreth Koronavirusit
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë
Moslajmërimi i personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Ventrikulit
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Dr.Hamdi Ramadani: Vdekja e Kobe Bryan është ngjarje tragjike për mbarë botën
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Dr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘
Nis takimi i Kurtit me përfaqësues të sindikatave
Kur prindërit e fëmijës nuk insistojnë në injeksione dhe pranojnë trajtimin tonë
Kardiokirurgët akuza të rënda ndaj shefit Adem Grbolar: Përçarje dhe manipulim me lista operatore
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën t...
Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi
Ja mundësitë natyrale për luftimin e tensionit të lartë
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
Dje na sulmonin, sot po na kopjojnë
Vakitë në QKUK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Moslajmërimi i përgatitjes së veprave penale

Sun Feb 9 , 2020
Neni 377 Moslajmërimi i përgatitjes së veprave penale 1.   Kushdo që duke qenë në dijeni për përgatitjen e kryerjes së ndonjë vepre penale, nuk e lajmëron këtë fakt në kohën kur kryerja e veprës penale ende ka mund të evitohet ndërsa vepra penale është kryer ose është tentuar, dënohet me […]