Moti sot me temperatura të larta

loading...


Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika do të jenë prezent mbi vendin tonë edhe për dy ditët e ardhshme, duke kushtëzuar mot me diell dhe temperatura të larta.

Vranësirat mund të jenë të dukshme vetëm për gjatë relievit malor, kurse pjesa tjetër e territorit do të mbetet e kthjellët dhe me rreze të diellit.

Në orët e mesditës nevojitet të kemi kujdes nga rrezet direkt të diellit, për shkak të indeksit të lartë UV.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 32-35 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-7 m/s. /21MediaRelated posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *