MultiVitaminat – Të Dobishme APO të Tepërta Për Shëndetin


Po qe se hani një ushqim të pasur me fruta, vitamina dhe ushqime të pasura, atëherë me po merrni sasinë e nevojshme të tyre.

Multivitaminat nga ana tjetër ofrojnë një formë më të lehtë për të siguruar këto vitamina.

Sa të nevojshme janë multivitaminat? Më poshtë do të gjeni një udhërrëfyes që AgroWeb ka përgatitur mbi këto suplemente farmaceutike.

Beta karoteni

Gjendet tek karrotat, patatet e ëmbla dhe specat jeshilë. Ky antioksidant transformohet në vitaminë A dhe është i rëndësishëm për shëndetin e syve, sistemin imunitar dhe lëkurën.

studim i vitit 2004 tregoi që suplementët e kësaj vitamine rrisin rrezikun e tumorit të mushkërive tek duhanpirësit.

Ndaj Po qe se pini duhan, mos merrni suplementë dhe përpiquni të merrni beta karotenin nga frutat dhe perimet.

ynë ka nevojë për kalcium, që kryesisht gjendet tek produktet si qumështi, kosi dhe djathi, për të ruajtur shëndetin e kockave dhe parandaluar osteoporozën.

Suplementët s’ janë një ide e keqe Po qe se s’ përdorni produktet blegtorale. Megjithatë Po qe se jeni të predispozuar ndaj gurëve në veshka ose Po qe se jeni mbi moshën 70 vjeç, atëherë mos merrni suplementë të kalciumit.

raport i vitit 2010 shpjegonte që suplementet shtonin rreziqet ndaj sëmundjeve kardiake tek femrat që sapo kishin kapërcyer menopauzën.

Edhe Po qe se vendosni të merrni suplementë mos merrni më shumë se 500 miligramë në një dozë dhe kombinojini me vitaminë D për të përmirësuar përthithjen e kalciumit në organizëm.

Acidi folik

Acidi folik që parandalon defektet e fetusit gjendet në drithrat e pasuruara, perimet me ngjyrë të gjelbër të errët, legume, agrumet, buka dhe makaronat.

Marrja e 400 mikrogramëve të kësaj vitamine B në ditë ose 600 për gratë shtatzëna ose lehona, s’ është një angazhim i jashtëzakonshëm. Kjo sasi vjen edhe nga ushqimi, suplementët ose të dyja së bashku.

Ndoshta ushqimet me hekur s’ ju pëlqejnë, por ky mineral është thelbësor për funksionin e duhur të qelizave të kuqe të gjakut dhe si rrjedhojë për parandalimin e anemisë.

Përpiquni të merrni hekur nga burime të tjera siç është mishi, peshku, arrorët, barishtet.

Po qe se jeni anemikë ose shtatzëna, mund të keni nevojë për suplementë. Por vetëm në bashkëpunim me mjekun.

Multivitamina

Faktet mbi rolin e multivitaminave në parandalimin e kancerit të gjirit janë të limituara.

Madje, studime në vitin 2006 s’ nxorrën konkluzione të qarta Po qe se ia vlente barra qeranë për të marrë multivitamina.

Multivitaminat s’ janë një ide e keqe, por mos prisni vlera të jashtëzakonshme ose që ato t’ju shpëtojnë jetën.

Kaliumi

Kaliumi ul presionin e gjakut, madje edhe mund të rregullojë e çrregullta të zemrës dhe kundërveprojë ndaj niveleve të larta të kripës.

Kaliumi gjendet tek bananet, rrushi i thatë, barishtet, portokalli dhe qumështi.

duhet të merrni në konsideratë marrjen e suplementëve vetëm Me kusht që rrezikoheni nga tensioni i lartë dhe sëmundjet e zemrës.

, që ndihmon organizmin në përthithjen e kalciumit është e nevojshme për shëndetin e kockave.

Ajo merret kryesisht nga ekspozimi në diell. Po qe se fëmijët tuaj marrin pak vitaminë D, atëherë ata janë të rrezikuar nga osteoporoza dhe rakitizmi.

Të dhënat tregojnë që vitamina ul rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) 1 dhe 2, sklerozës së shumëfishtë etj.

Mjaftojnë pak rreze dielli dhe ushqime të mira për të marrë dozën e nevojshme por sërish mangësitë ndaj kësaj vitamine s’ janë të pazakonta.

Suplementët mund të jenë një ide e mirë, veçanërisht Po qe se s’ keni ekspozim të mirë në diell, Po qe se jeni mbi 50 vjeç ose keni një lëkurë me ngjyrë të errët.

Harrojini suplementët dhe merreni vitaminën nga ushqimet siç janë : veza, kikirikët, drithërat e pasuruar, dhe barishtet.

Kini parasysh që gatimi dhe ruajta e ushqimeve të pasura me vitaminë E e ul sasinë përfundimtare të saj që përfundon në organizëm./

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe s’ ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Postime të ngjashme