Mungesa barnave esenciale në QKMF në Kamenicë, problem në nivel Kosove

Mungesa e barnave esenciale në Qendrën e Mjekësisë Familjare në
Kamenicë është një problem qendror nga Ministria e Shëndetësisë.
Drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Suna Zaimi-Krasniqi ka thënë
se QKMF në Kamenicë është duke u përballur me mungesë të barnave
esenciale si pasojë e mos furnizimit me medikamente nga MSH, dhe se ky
nuk është vetëm problem në komunën tonë, por edhe në komunat tjera.

“Gjatë
vitit 2019 Ministria e Shëndetësisë ka furnizuar QKMF në Kamenicë vetëm
51 përqind nga buxheti i planifikuar nga kjo ministri, ndërsa gjatë
muajit janar të këtij viti QKMF në Kamenicë nuk është furnizuar fare me
barna esenciale nga MSH, pasi që për vitin 2020 është ndërruar programi
dhe ende nuk është aktivizuar”, shtoi Zaimi-Krasniqi.

QKMF në Kamenicë është në kontakt të vazhdueshëm me Ministrinë e Shëndetësisë për zgjidhjen e këtij problemi.

Përpos
financimit nga ministria, QKMF në Kamenicë ka edhe një buxhet të ndarë
nga Komuna e Kamenicës për furnizim me barna esenciale por që ky buxhet
shfrytëzohet vetëm për raste urgjente dhe gjatë ndërrimit të
natës./rajonipress/

Related posts:

Nesër do të kthehen kosovarët të cilët kishin mbetur në Dubai
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Australia merr shembull Kosovën rreth Koronavirusit
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
Më pikëlloi vdekja e veprimtarit Rexhë Xhakli në Nju Jork. Si kosovar i lindur në Fier dhe i ikur në...
Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH
Çka është Demenca alkoolike? - Kush e shkakton Demencën alkoolike?
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Destan Gashi, njeriu që i njeh damarët e gurit
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Bëri 7 operacione pa pushim dhe e zuri gjumi, kirurgu përshëndetet si hero
Vita
Pacientja falenderon pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Dëmtimi i varreve apo kufomave
Të dashur miq, Tani kur deklarata nga Shtëpia e Bardhë qartësoi gjithçka rreth të sotmes dhe të ard...
Çka është Demenca e përzier?
Sot shënohet dita ndërkombëtare e Epilepsisë
Të dashur qytetarë, Me vendimin e saj të ditës së hënë, Qeveria e Republikës së Kosovës, me një votë...
Moslajmërimi i personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
OBSH: 3 fakte për COVID-19 që duhet t’i dini
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Portali “Infermierët për Shqipërinë” manipulon listën e fituesve
Qytetarë të nderuar Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brend...
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Në New York vijon mësimi online i gjuhës shqipe
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
Urdhri Farmacistëve Të Shqipërisë: Farmacitë të hapura gjatë fashës orare të lejuar
150 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Cyrihu në Prishtinë
Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve
Qepët mund të ulin rrezikun për sulme të zemrës
Frikësimi gjatë procedurës penale
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
prej 1 maj “Wizz Air” planifikon të rifillojë fluturimet prej Vjena
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Pse urinoj kaq shpesh?
Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë
Adnexal mass: Symptoms, treatment, and diagnosis
Ja cila është simptoma e parë e kancerit të zorrës së trashë
Familje e nderuar Beqiri, miq, dashamirë e bashkëluftëtarë të Komandant Dardanit, sot, kombi ynë ësh...
Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit Ushtarak
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Loja e Shahut dhe COVID-19
Visceralgji
Dry mouth at night: Causes and treatments
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Vakitë në QKUK
Acidi folik
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth aspektit përmbajtësor dhe atij teknik t...
Kurz beson në hapjen e shpejtë të kufijve
Futja në karantinë e komunave veriore të vendit me vendim të qeverisë serbe është cenim dhe shkelje ...
Pasi fitoi betejën me COVID-19, Dhimitër Kraja rikthehet sërish në shërbim
Version spontan
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Çka është pedofilia?
Verteks
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve
Çka është Kontrata e Punës?
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e t...
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Ndikimi i ndërhyrjeve estetike në jetën psikike dhe emocionale të pacientëve
Himalajet, të dukshme në Indi, për herë të parë pas 30 vitesh |Revista Monitor
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Dr.Hamdi Ramadani: Vdekja e Kobe Bryan është ngjarje tragjike për mbarë botën
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Ja çka duhet të dini për vitaminën C ?
Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës!
Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
Çfarë e shkakton lupusin?
Albin Kurti flet për pezullimin e Ligjit për Paga nga Kushtetuesja, ky është qëndrimi i tij
E vërteta e frikshme që fshihet pas peshkut dhe mishit të skuqur të pulës
Alarmante: në tremujorin e fundit ikin edhe 37 mjekë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

QKMF-ja në Deçan u ofron shërbime mjekësore vetëm rasteve urgjente, drejtori e arsyeton vendimin

Fri Jan 31 , 2020
Edhe pse qëndron e hapur, shërbimet që kryhen brenda Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan janë të pakta. Kjo, pas vendimit që drejtori i kësaj qendre e mori ditë më parë për t’ua ndaluar shërbimin me infuzion pacientëve që kërkojnë trajtim për sëmundjet me grip sëmundjet e tjera që […]